وقتی عطسه تان می آید به نور نگاه کنید.چرا؟

راهکارهای عطسه کردندلایل عطسهرابطه نور و عطسه,عطسه سریال,عطسه فال,فواید عطسه,عطسه فیلم,عطسه چیست,عطسه کردن در اسلام

ارسطو عقیده داشت که گرمای خورشید مجاری بینی را خشک می‌کند و باعث بروز احساس خارش و عطسه می‌شود اما ظاهرا علم جدید پاسخ دیگری برای این پدیده دارد.

احتمالا انسان‌های بسیاری وقتی به نور شدید خورشید خیره می‌شوند، عطسه می‌کنند. دانشمندان در سال ۱۹۵۴ نام این وضعیت را «واکنش عطسه وابسته به نور» گذاشتند اما کنکاش در مورد آن به صدها سال‌ پیش برمی‌گردد.

این شرایط در نوزادان هم مشاهده می‌شود، بنابراین عکس‌العملی نیست که ما آن را یاد گرفته باشیم بلکه فرایندی ژنتیکی است که از همان ابتدا در افراد وجود دارد.
در سطح مکانیسمی، این شرایط می‌تواند ناشی از بروز اختلاف در سیگنال‌های مغزی باشد. محققان بر این باورند که خیره شدن به نور شدید خورشید و تحریک شدید یا فعالیت شدید اعصاب بینایی می‌تواند به اعصاب تری‌ژمینال یا سه قلو که در مجاورت این اعصاب قرار دارند منتقل شود. این تحریک احساس سوزش در بینی و بروز واکنش عطسه را به دنبال دارد. در هر حال دلیل این پدیده به مغز مربوط می‌شود.
چند سال پیش محققان دانشگاه زوریخ به مقایسه عطسه‌های وابسته به نور و عطسه‌های معمولی پرداختند تا تئوری دیگری را مورد آزمایش قرار دهند. آنها وقتی نور شدید به صورت فلش به سوژه مورد نظر می‌تابید، امواج مغزی فرد را با استفاده از الکتروانسفالوگرام اندازه گرفتند و دریافتند که عطسه‌های ناشی از نور شدید باعث فعالیت بیشتر در کورتکس بینایی می‌شود. این نشان می‌داد که حساسیت بسیار بالا به نور، این فرایند واکنشی را تا ساقه مغز به پیش می‌راند.

نکاتی جالب درباره عطس­ـــه کردن
دلیل عطسه کردن، واکنش بدن به ماده  آلوده مانند خاک، گرد وغبار، مو و پوسته حیوانات است. با راه یافتن ماده آلوده به بینی، مغز علامت دفع کردن آن‌ را ارسال می‌کند. فرد نفس عمیق می‌گیرد و نفس را حبس می کند و عضلات سینه سفت‌ترمی شود، زبان را پشت کام فشار می‌دهد و با بیرون دادن نفس، هوا با سرعت از بینی خارج می‌شود.در ادامه مطلب به نکات جالبی درباره عطسه کردن به نقل از سایت Reader’s Digest اشاره شده است.

تازگی بخشیدن به سیستم تنفسی
به گفته محققان، هرازگاهی بدن به برنامه ‌ریزی مجدد دستگاه تنفسی وبینی نیاز دارد که از طریق عطسه کردن انجام می‌گیرد.

عطسه قلب را متوقف نمی‌کند
با عطسه کردن قلب متوقف نمی‌شود اما ریتم قلب می‌تواند تغییر کند. این امر به دلیل تغییر فشاردر سینه و جریان خون رخ می‌دهد.

سرعت عطسه:
عطسه با سرعت حدود ۱۶۰ کیلومتر در ساعت از بینی خارج می‌شود و ایجاد صدا می‌کند. هر چه حرکت هوا سریع ‌تر باشد، عطسه بلندتر خواهد بود.

عطسه ورزش است:
یک عطسه  ماهیچه های گلو، سینه، دیافراگم و شکم را درگیر می‌کند.

به رنگ خلط توجه کنید:
به‌ طور روزانه هر فرد خلط تولید می‌کند. خلط به رنگ سبز،زرد یا قهوه‌ای می‌تواند نشانه عفونت باشد و باید به پزشک مراجعه کنید. گلبول‌های سفید که سخت تلاش می‌کنند با عفونت مقابله کنند دلیل این تغییر رنگ است.

قطرات عطسه:
هر یک عطسه می‌تواند ۴۰ هزار قطره ایجاد کند!

خطر گرفتن جلوی عطسه:
این کار می‌تواند باعث پارگی رگ ‌های خونی و حتی پارگی پرده گوش شود.

خواب و عطسه:
هنگام خواب عصب‌هایی که باعث عطسه کردن می‌شود نیز در حال استراحت است.

عطسه‌های متوالی:
عطسه های متوالی مربوط به دلیل عطسه است . بدن برای خارج کردن ماده محرک باید چند بار از طریق عطسه، آن را از بینی خارج کند.