ویتامین‌ها و بیماری‌های پوستی

چین‌و‌چروک صورت و خصوصاً دور‌چشم با بالارفتن سن، یکی‌از غم‌انگیزترین و مهم‌ترین اتفاقات در زندگی بشر و خصوصاً خانم‌ها می‌باشد و به آن اهمیت فراوان داده می‌شود و برای پیشگیری و درمان آن، مخارج زیادی را می‌پردازند و خود را به‌راحتی به چاقوی جراحی نیز می‌سپارند و یا به تزریق بوتاکس و غیره تن می‌دهند!
اما این موضوع راه حل‌های ساده نیز دارد و یک دسته از راه‌حل‌‌های آن نیز به خود فرد بستگی دارد و آن این است که با استفاده‌از یک رژیم‌غذایی مناسب که حاوی ویتامین‌ها و مواد‌معدنی خاص است، احتمال وقوع این اتفاق را کمتر و یا به کمترین حدممکن کاهش بدهیم. در تازه‌ترین تحقیقات آکادمی درماتولوژی آمریکا رژیم‌غذایی سالم را بخشی‌از شیوه مراقبت از پوست عنوان‌کرده‌اند که در ادامه به برخی‌از راهکارهای درمان و مشکلات‌پوستی اشاره خواهد‌شد.

طبق اعلام مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، افراد مبتلا به آکنه پوستی باید ویتامینA مصرف‌کنند که منبع آن رتینوئیدها و کاروتنوئیدها هستند. درحقیقت بسیاری‌از درمان‌های آکنه حاوی رتینوئیدهای این ویتامین‌ها نظیر «آکوتان» است که معمولاً به‌عنوان درمان آکنه در‌نظر‌گرفته می‌شود و عوارض بسیاری دارد با‌این‌حال ویتامینA محلول در چربی است؛ به‌این‌معنا که در‌صورت مصرف در مقادیر بالا، می‌توانند سمی باشند.

میزان مجاز مصرف این ویتامین برای آقایان ۹۰۰میکروگرم و برای زنان ۷۰۰میکروگرم توصیه می‌شود و زمانی که این ویتامین به‌شکل موضعی استفاده می‌گردد و یا ازطریق میوه‌ها، می‌تواند بسیار مؤثر عمل نماید.
همچنین بررسی‌های دیگری نشان‌داده که ویتامین‌هایC و E می‌توانند محافظ خوبی در‌مقابل آسیب ناشی‌از نور‌خورشید و سرطان‌پوست در افراد با پوست‌روشن باشند.

به‌گفته محققان این آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند توانایی طبیعی پوست را در ترمیم خود افزایش‌دهند. پزشکان مصرف مکمل‌های حاوی ۱۰۰۰‌تا‌۳۰۰۰ میلی‌گرم ویتامین۴۰۰۰C‌ ‌واحد بین‌المللی و ویتامین‌۱۰۰E ‌تا‌۲۰۰ میکروگرم سلنیوم نیز توصیه‌ می‌نمایند. البته نیز برای این‌منظور نیز می‌توان از کرم‌های مورد‌تأیید FDA که حاوی ویتامین‌های‌C و E هستند نیز استفاده‌نمود و سودمند است.

چین‌و‌چروک دور‌چشم به‌صورت خطوط کم‌و‌بیش افقی در زیر و اطراف‌چشم که با خندیدن یا جمع‌کردن چشم‌ها خود را در اطراف صورت نمایان می‌‌سازند علاوه‌بر آن با افزایش‌ سن‌و‌سال و عوامل محیطی دیگر و یا وضعیت کبد نیز در بروز و یا عمیق‌تر‌شدن این چین‌ها اثرگذار هستند که البته می‌توان با مصرف مواد‌غذایی مفید برای کبد، ایجاد آنها را به‌ عقب انداخت.

بسیاری‌از بررسی‌ها و تحقیقات نشان‌داده‌اند که ویتامین C نیز می‌تواند نشانه‌های افزایش ایجاد چین‌وچروک را کاهش‌دهد.
به‌گفته محققان مصرف بیشتر ویتامین C با بروز این چین‌وچروک‌ها مرتبط بوده و آنها را کمتر می‌نماید و تعداد آنها را کاهش‌می‌دهد آنها دریافتند که نقش تغذیه صحیح زیرنظر پزشک متخصص تغذیه و پوست، این چین‌و‌چروک‌ها را کمتر‌نموده و یا ایجاد آنها را به‌عقب می‌اندازد و این نوع تغذیه توانایی جلوگیری‌از سرطان‌های‌پوست را نیز دارد.

نویسنده:

دکتر ذوالبخش ترکستانی- هومیوپات