ویژگیهای یک مسواک خوب چیست

مسواک،مسواک خوب چیست،ویژگیهای یک مسواک خوب را بدانیم..
بهترین شیوه مسواک زدن، مسواک زدنی است که 2 تا 3 بار در طول روز تکرار شود و هر بار حدود 3 دقیقه طول بکشد. در صورتی که کمتر از این زمان را به مسواک زدن اختصاص دهید، این امکان وجود دارد که بخش‌هایی از دندان نشسته باقی بماند.
شیوه درست مسواک زدن و در تکمیل آن نخ کشیدن نیز اهمیت زیادی دارد. در پاسخ به این پرسش که مسواک مناسب چه مسواکی است، باید گفت مسواک خوب مسواکی با قوام نرم تا متوسط است و استفاده از مسواک با سختی زیاد توصیه نمی‌شود، مگر اینکه دندان‌پزشک به دلایلی آن را تجویز کرده باشد. ضمنا مسواک را باید هر 3 ماه یکبار تعویض کرد.

نخ دندان را فراموش نکنید
اهمیت نخ دندان از مسواک زدن بیشتر نباشد، کمتر نیست. برخی از سطوح دندان به‌ویژه نواحی میانی بین 2 دندان با مسواک تمیز نمی‌شود. پس حتما قبل از خواب و بعد از مسواک زدن نخ دندان بکشید.
برای این منظور 30 تا 40 سانتی‌متر نخ دندان را جدا کنید و دور انگشت اشاره و شستتان بپیچید. نخ دندان را در شکاف بین 2 دندان به شکل C وارد کنید و از پایین به سمت لثه برای دندان‌های بالایی و از بالا به سمت لثه در دندان‌های پایینی حرکت دهید و این کار را 3-2 بار تکرار کنید. هر 2 طرف هر دندان را به خوبی تمیز کنید و نخ بکشید. اگر فاصله بین دندانی شما زیاد است یا دچار مشکلات لثه هستید، بهتر است به جای نخ دندان از برس‌های دندانی استفاده کنید.

دستگاه‌های سفیدکننده با پرتوی آبی قابل اعتمادند؟
مطالعات نشان داده استفاده از دستگاه‌های سفیدکننده با پرتوی آبی به تنهایی تاثیر چندانی در سفید کردن دندان‌ها ندارد. این دستگاه‌ها صرفا روند سفید کردن دندان که به کمک مواد سفیدکننده انجام می‌گیرد، تسریع می‌کند. به عبارتی، نور آبی متسع‌شده از این دستگاه‌ها با گرم کردن و افزایش حرارت در ناحیه‌ای که مواد سفیدکننده روی آن استفاده شده سبب افزایش جنب‌وجوش مولکولی این مواد می‌شود و به آزادسازی مواد سفیدکننده دندان کمک می‌کند. این دستگاه‌ها به خودی خود چندان موثر نیستند و حتما باید به‌عنوان مکمل کنار سفیدکننده‌ها استفاده شوند. در مورد اثرگذاری دستگاه‌های سفیدکننده با پرتوی آبی در مطب‌ها مطالعاتی انجام شده که تاثیر آنها را ثابت می‌کند اما در مورد دستگاه‌های خانگی با توجه به اینکه مواد سفیدکننده نیز در خانه استفاده نمی‌شود، مطالعاتی انجام نشده و نمی‌توان در مورد تاثیرگذاری آنها نظر داد.
1.مقداری خمیردندان فلوریددار روی مسواکتان بزنید و بدون اینکه مسواک را خیس کنید آن را روی دندان بگذارید.
2.مسواک با لثه باید زاویه 45 درجه ایجاد کند. تمام دندان‌ها را از سمت لثه به سمت لت دندان مسواک کنید.
3.سطح روی دندان‌ها را با حرکت رفت و برگشتی حداقل 10 مرتبه در هر طرف دهان بشویید.
4.دندان‌های بالا را از بالا به پایین و دندان‌های پایین را از پایین به بالا مسواک بزنید. تمام سطح داخلی و خارجی دندان‌ها را باید به همین شیوه مسواک زد.
5.مراحل 2 تا 4 را مجددا تکرار کنید تا مطمئن شوید تمام سطح دندان شسته شده است.
6.زبانتان را هم مسواک بزنید تا جرم و باکتری‌ها از بین بروند این کار سبب خوشبویی دهان شما خواهد شد.
هربار که مسواک می‌زنید باید 3 دقیقه طول بکشد.
لااقل دوبار، یک‌بار صبح بعد از بیدار شدن و یک بار شب قبل خواب حتما مسواک بزنید.
• بعد از اتمام کار مسواک را کامل بشویید و فراموش نکنید مسواک وسیله‌ای شخصی و فضایی مناسب برای رشد میکروب‌هاست.
• هرگز مسواک را داخل درپوش‌های مخصوص سر مسواک خیس رها نکنید آن را در جریان هوا قرار دهید تا خشک شود.

در مورد خمیر دندان باید بگویم که اصلا حساسیتی نسبت به این موضوع نداشته باشید. چرا؟
راستش را بخواهید خمیردندان های مختلف فرق چندانی با هم ندارند، بخصوص که در رعایت بهداشت دهان و دندان نوع خمیر دندان حداقل نقش را دارد.
همه ی خمیر دندان ها شامل این مواد هستند: مواد شوینده، ساینده، کف کننده، خوشبو کننده، مواد حاوی فلوراید و یک BASE که ماده اصلی خمیر دندان را تشکیل می دهد.

همه خمیر دندان ها این مواد را دارند و تفاوت آنها جزئی است و بسته به نوع مواد خوشبو کننده یا نوع بسته بندی شاید اختلافی با هم داشته باشند که این اختلاف هم نقش چندانی در بهداشت دهان و دندان بازی نمی کند. به عنوان مثال خمیردندان سیگنال با پاوه هیچ فرقی ندارند و اینطور نیست که بگوییم حالا سیگنال چی هست؟! به تبلیغات در این موارد اهمیت ندهید.

نوع مسواک بر خلاف خمیر دندان از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. چرا ؟ چون نقش اساسی در بهداشت دهان و دندان دارد. شما بدون خمیر دندان می توانید به خوبی دندان هایتان را تمیز کنید، اما اگر مسواک خوبی نداشته باشید، این امر غیر ممکن است. برای همین سعی می کنم شرایط یک مسواک خوب را برایتان به طور مفصل توضیح دهم.

معیارهای انتخاب مسواک
مسواک خوب باید دارای مشخصاتی باشد تا بتواند دندان های را به خوبی تمیز کنید،اما چه معیارهایی؟
1. مسواك باید رشته های نایلونی داشته باشد.
2. رشته های مسواك باید نرم و متوسط باشد.مسواك های زیر به لثه و دندانها آسیب می رساند.
3. اندازه سر مسواك باید متناسب با دهان فرد باشد و همچنین لازم است مسواك كودكان كوچكتر از بزرگسالان باشد.مسواك به طول دو سانتیمتر برای كودكان مناسب است.

4. مدتی كه باید از یك مسواك استفاده شود،بستگی به میزان تمیزی،محكمی و فرم رشته های مسواك دارد.تا وقتی كه رشته های مسواك تمیز،محكم و صاف است.می توان از آن استفاده كرد.اگر فردی طور مرتب و با دقت مسواك كند،معمولاً عمر مسواك او چهار تا شش ماه است.اگر مسواك پس از یك هفته فرسوده شود نشانه این است كه فرد نادرست مسواك می زند.

 ویژگیهای یك مسواك خوب چیست؟
مسواك بایستی نرم و از نظر اندازه كوچك باشد.مسواك های نرم نایلونی كه انتهای موهای آن گرد و پخ شده ترجیح داده می شوند.الیاف مسواك باید در عرض در 4-3 ردیف و در طول در 12-10 ردیف قرار گرفته باشند.

چرا مسواك نرم توصیه می شود؟
عامل ایجاد كننده بیماریهای لثه و دندان،لایه بیرنگ و چسبنده ای است كه شامل میكروبها در زمینه ای از بزاق و مواد غذایی بوده كه به سطح دندان می چسبد و پلاك میكروبی نامیده می شود.پلاك با كشیدن ناخن بر روی دندان به زیر آن جمع شده و دیده می شود.هدف از مسواك زدن،تمیز كردن دندانها از باقیمانده مواد غذایی و برداشتن پلاك میكروبی بوده كه با استفاده از مسواك نرم به این هدف می توان نائل گردید.

 چرا نباید از مسواك زبر استفاده كرد؟
علیرغم تصور مردم جرم رسوب یافته بر دندانها،با عمل مسواك زدن برطرف نمی گردد و نیاز به كمك دندانپزشك و استفاده از وسایلی چون قلم و دستگاه جرم گیری دارد.استفاده از مسواك های زبر و خشن و یا خمیر دندانهای ساینده علاوه بر اینكه باعث تحلیل لثه شده،سبب ایجاد سائیدگی و خراشیدگیهایی بر روی دندانها شده و استعداد گیر پلاك میكروبی و همچنین ریسك ایجاد پوسیدگی را بالا می برد.

آیا مسواك برقی بر مسواك دستی ارجحیت دارد؟
خیر،هیچگونه تفاوتی از نظر تمیز كردن دندان با این دو روش وجود ندارد.كما اینكه نوع دستی قابلیت مانور بیشتری دارد.

زمان تعویض مسواك چه موقع است؟
به محض اینكه موهای مسواك شروع به سائیده شدن نمود،مسواك باید تعویض شود كه این مدت معمولاً سه ماه است.اما این زمان بستگی تام به شدت و نحوه مسواك زدن فرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید