کاشت مو(پیوند مو)

انتقال مو از پشت سر به جلوى سر و جاهاى خالى سر و صورت. 

موهای پشت سر انسان نسبت به هورمون های مردانگی که علت اصلی ریزش موی سر هستند مقاوم هستند و به هر جایی هم منتقل شوند این مقاومت را همراه خود می برند پس ما این موها را به مناطقی که کم مو است منتقل کرده و با شکلی که مناسب تر است ترتیب و نظم می دهیم و این موها دائمی هستند، ریزش ندارند،قابل شستشو، اصلاح و آرایش می باشند.

در کاشت مو مرحله اول، برداشت مو می باشد و مرحله دوم کاشتن موهای برداشت و آماده شده می باشد.هر دومرحله با بیحسی موضعی انجام می شود.در طی عمل بیمار هوشیار است و مقداری دارو (بیحسی-آرامبخش-ضد تورم-آنتی بیوتیک)دریافت می کند.

۱- مرحله اول، برداشت مو می باشد که به دو روش ذیل انجام می شود. قابل ذکر است که هر دو روش نوعی جراحی محسوب می شود و بهتر است توسط جراح و در مکان مناسب با وسائل استریل (اتاق عمل جراحی) انجام شود.

FUTیا میکروسرجری (با برش جراحی): باریکه ای از پوست و مو از پشت سر برداشته می شود و محل آن بخیه می شود سپس این باریکه در زیرمیکروسکوپ به قطعات کوچکی به نام گرافت Graft تقسیم می شود که این گرافتها کاشته می شوند .

FUE) FIT) : با ابزاری ظریف قطعات کوچکی از پوست و مو به نام گرافت Graft از پشت سر بیمار برداشته می شود محل به صورت سوراخ های کوچکی باقی می ماند که خود بخود بهبود می یابد.

روش اصلی و استاندارد در کاشت مو، روش FUT است و روش FIT روش فرعی و جانبی محسوب می شود. جلسه اول کاشت مو بهتر است به روش FUT انجام شود، زیرا اولا” در یک جلسه تعداد بیشتری گرافت بدست می آید، ثانیاً کیفیت گرافت ها بسیار مناسب تر از روش FIT است و موهای مناسب جهت خط موی جلوی سرfrontal hairline به روش FUT بدست می آید نه FIT، روش FUT یک خط بخیه ظریف mm2-1 در پشت سر بجا می گذارد که بخوبی زیر موها پنهان می شود و روش FIT کم پشتی نامحسوسی در پشت سر باقی می گذارد، روش FUT بخیه زدن و بخیه کشیدن لازم دارد. اما روش FIT بدون برش و بخیه است.

برای جلسات بعدی کاشت مو در مورد نوع عمل (FUT یا FIT) تصمیم گیری می شود اما جلسه اول در جراحی کاشت موی وسیع (megasession) معمولا FUT است.

در چند سال اخیر روش سومی در برداشت و کاشت مو ابداع شده است که به نام روش ترکیبی مشهور شده است . در روش ترکیبی هر دو عمل fut و fit با هم در یک جلسه برداشت و کاشت مو انجام می شود .روش ترکیبی تکنیک سومی نیست بلکه ترکیب دو تکنیک اصلی برداشت و کاشت مو می باشد .

۲-مرحله دوم، کاشت مو می باشد یعنی کاشت گرافت های ایجاد شده توسط روش های FUT یا FIT، روش برداشت به هر کدام از دو روش FUT یا FIT انجام شده باشد کاشت آنها تقریبا فرق خاصی ندارد و موها با تکنیک های خاص کاشت مو در مناطق دلخواه کاشته می شوند:

سوراخ های ظریفی در جلوی سر ایجاد شده و گرافت ها در این سوراخ ها کاشته می شوند.

پس از اتمام یک جلسه کاشت مو (که حدود ۶-۴ ساعت طول می کشد) پانسمان مناسبی روی سر گذاشته میشود که روز بعد برداشته می شود.بیمار پس از عمل مرخص می شود، فردا جهت تعویض پانسمان و ویزیت جراح و شستشوی سر مراجعه می کند، روز دوم می تواند حمام برود.

و روز دوازدهم بخیه ها کشیده می شود (درروش FUT).

دلمه هائی در محل کاشت ایجاد میشود که نباید دستکاری شود و این دلمه ها نیز تا روز پانزدهم از بین می رود. موهای کاشته شده به مدت دو هفته رشد می کنند که موید گرفتن پیوندها است سپس درصد زیادی ازآنها از هفته سوم شروع به ریزش میکند اما ریشه موها زنده می باشد و موهای جدید ازماه دوم به بعد ظاهر میشود که در ابتدا این موها نازک و کرکی شکل است و سپس ضخیم می شود . در اکثریت افراد همراه با ریزش موهای کاشته شده تعدادی از موهای قبلی بیمار در اطراف محل کاشت نیز وارد فاز استراحت می شوند و ریزش پیدا می کنند و محل کاشت برای مدتی (شاید تا حدود چهار ماه ) کم پشت تر از سابق دیده می شود، این حالت که شوک نامیده می شود موقتی است و با بیرون آمدن موها از حالت استراحت و رشد موهای کاشته شده تراکم مورد انتظار ایجاد می شود.موهای کاشته شده در ۶ ماه اول نازک ، کرکی و کم تراکم ظاهر می شوند و از ماه ششم به بعد تراکم ایجاد می شود و تا ۱۲ ماه کامل می شود .

مزایای کاشت مو به روش FIT :

–  محل برداشت جهت پیوند مو در پشت سر غیر قابل رویت

–  پوست محل کاشت مو کاملا طبیعی و بدون فرورفتگی و برجستگی

–  ظاهر موهای کاشته شده کاملا طبیعی

–  کسب بالاترین تراکم ممکن کاشت مو در یک جلسه

–  فراهم نمودن درصد رشد مو ۹۰% تا ۱۰۰% موهای کاشته شده

–  ایجاد طبیعی ترین خط رویش مو در جلو سر نسبت به سایر روش های کاشت مو مشابه

– امکان تکرار جلسات کاشت مو به فواصل ۶ ماهه حتی تا چهار بار جهت تکمیل پوشش ناحیه طاس یا پر پشت تر کردن ناحیه

–  امکان استفاده از موهای بدن (سینه و کتف) جهت پیوند مو به سر در صورت نیاز

– عدم نیاز به دوران نقاهت پس از پیوند مو به دلیل سر پایی بودن

– عدم نیاز به مراجعه جهت ویزیت پس از جلسه کاشت مو

 

درکل بدانیم:

پیوند مو به فرد طاس و کم مو کمک می کند

چهره بهتری داشته باشد، اما ممکن است فرد آنقدر مو نداشته باشد

که بتوان هر جایی را پوشاند!

بخاطر داشته باشید:

پیوند مو، قرار دادن موهای خود بیمار با ترتیب و نظم دلخواه ما در مکان دلخواه ما است و زایش و ایجاد موی جدید نیست.

 

● بهترین روش کاشت مو؟

در روش FUT به شکل جراحی، یک نوار باریک در پشت سر برداشته می شود و بعد از آماده سازی جلوی سر، این موها در این منطقه خالی کاشته می شوند. موها معمولا از پشت سر و جایی که بانک موی خوبی وجود داشته باشد برداشته می شوند، بعد تیم پزشکی این بخش ها را به گرافت هایی خرد کرده و در محل خالی از مو سوراخ هایی ایجاد می کنند تا فولیکول ها در آن محل کاشته شود. این عمل حدود ۶ تا ۸ ساعت و با توجه به میزان موهای ریخته شده می تواند طولانی تر یا کوتاه مدت تر باشد. موها بعد از مدتی به همان حالت طبیعی قبلی برمی گردند و نیاز به استحمام و کوتاه کردن دارند.

● اولین قدم در کاشت مو چیست؟

کاشت و پیوند مو این روزها با چند روش انجام می شود، که اغلب آن ها بسیار مطمئن هستند و تا به حال نیز نتایج خوبی دیده شده است و اکثر بیماران از انجام آن رضایت داشته اند. هرچند این عمل بسیار ساده و بی خطر است اما رعایت کامل نکات ایمنی و تخصص پزشک برای حفظ سلامت بیمار و به دست آمدن نتیجه مطلوب ضروری است، همچنین به دلیل حساسیت زیاد این عمل لازم است به طور تیمی انجام شود.

بنابراین اگر شما هم داوطلب پیوند مو هستید، نخستین گام مهم یافتن یک جراح باتجربه است تا در قبال صرف وقت و هزینه جراحی بتوانید به نتیجه رضایت بخش برسید و همچنین لازم است که خودتان نیز اطلاعات بیشتری درباره پیوند مو بدانید. این روزها ۲ روش FUTو FITجزو رایج ترین روش های کاشت مو هستند که با مشورت پزشک خود می توانید مناسب ترین را انتخاب کنید، در واقع فولیکول های مو را به صورت تک تک و با همان حالت طبیعی می کارند، موهای کاشته شده همانند موهای طبیعی رشد خواهند کرد.

● چه موهایی در سر کاشته می شود؟

در کاشت مو با توجه به نوع روش پیوند، موهای خود شخص از پشت سر یا ناحیه ای از بدن برداشته می شود و سپس با استفاده از میکروسکوپ و لوپ های مخصوص، فولیکول های آن به صورت تک تک جدا می شوند و با همان ظرافتی که جدا شده اند در ناحیه گیرنده با ایجاد برش هایی در حد یک میلی متر پیوند زده می شود. بدن نیز به این موها واکنشی نشان نمی دهد و در واقع حسن پیوند موی طبیعی همین است. با توجه به این که عضو پیوندی از بدن خود فرد تهیه می شود، احتیاج به نگهداری و مراقبت های درمانی ندارد. اگر پزشک کاملا باتجربه باشد آنقدر ظریف این موها را برمی دارد که تنها یک خط بسیار باریک می ماند.البته توجه داشته باشید وقتی موها کاشته می شوند بعد از ۴ تا ۶ ماه می ریزند و بعد از آن مجددا موها رشد خواهند کرد، به همین دلیل نباید نگران شوید چون ریزش بعد از کاشت طبیعی است.

● این روش برای زیر ۲۵ سال مناسب نیست!

روش FUT به همه کسانی که دچار ریزش مو شده اند توصیه نمی شود، بهتر است افراد بین ۱۸ تا ۲۵ سال که تازه دچار ریزش مو شده اند از این روش استفاده نکنند، چون در این سن همچنان ممکن است ریزش مو آندروژنیک کامل نشده باشد ادامه داشته باشد. به همین دلیل اگر یک نوار باریک از پشت سر برداشته و در جلوی سر کاشته شود با توجه به ادامه ریزش مو هم ممکن است بعدا از نظر بانک مو مشکلی ایجاد شود و هم این که دوباره خط ریزش به سمت عقب پیشروی کند و مجددا جلوی سر خالی شود اما غالب افراد می توانند از این روش استفاده کنند، البته فرد باید سلامت کامل داشته باشد و دچار بیماری هایی چون دیابت یا عفونت های موضعی نباشد. توجه کنید تنها افرادی می توانند از این روش استفاده کنند که موهای پشت سر آن ها تراکم نسبتا بالایی داشته باشد تا با برداشتن قسمتی از آن ها، موها کم نشان ندهند.

● اگر موهای پشت سر کم باشند چه کنید

در روش FIT که نسبت به روش FUT قدیمی تر است، نیازی به برداشتن آن نوار باریک از پشت سر نیست؛ در این روش فولیکول برداشته شده و در قسمت های لازم کاشته می شوند. این روش محاسن و معایب خاص خودش را دارد، مثلا نیاز به جراحی عمده ای ندارد و در نتیجه ریسک جراحی نخواهیم داشت اما از معایب آن این که احتمال دارد هنگام برداشتن فولیکول ها آسیب ببینند و در نتیجه تخریب آن ها، کاشت نتیجه مطلوبی نداشته باشد. از طرف دیگر چون موها دانه دانه برداشته می شوند، زمان کاشت طولانی تر خواهد شد و در بعضی مواقع که بیمار بانک موی خوبی ندارد موها را از بدن برمی دارند، البته برداشتن موها از سر، نتیجه بهتری خواهد داشت.

کاشت مو

عوارض کاشت مو

عوارض احتمالی ناشی از عمل پیوند مو گاهی بر اثر نداشتن تبحر و دانش کافی پزشک یا فرد انجامدهنده این عمل ایجاد میشود که معمولا این عوارض میتواند از یک عفونت ساده شروع و به عفونت وسیع و گاهی عفونت تمام بدن یا خونریزی شدید و حتی مننژیت ختم شود و در نهایت سلامت شخص را تهدید کند و در طولانیمدت حتی دیده شده که موهای کاشته شده درنیامده و محل کاشت مو دچار اسکار و جوشگاه شده و ظاهر بدی را ایجاد کرده است. در مواردی که عمل پیوند مو از سوی پزشک متخصص متبحر انجام شود، ممکن است عوارضی که غیرقابل پیشبینی بوده به وجود آید، ولی قابل کنترل هستند.
عوارض طبیعی و زودرس این عمل ورم سر و صورت، عفونت و ایجاد دملها و فولیکولید یا جوش چرکی و تب هستند. از عوارض دیررس آن میتوان به قطع شدن رشتههای عصبی یا شریان و رگ، بیحسی، رشد نکردن موهای کاشته شده و عوارض زیبایی اشاره کرد. از اینجا میتوان به حساس بودن این عمل پی برد که اگر به وسیله افراد غیرمتخصص و کمتجربه صورت گیرد تا چه اندازه میتواند خطرناک و دردسرساز باشد.
اهمیت مشاوره پیش از عمل کاشت مو
پزشک متخصص در صورتی که تشخیص داد ریزش مو با دارودرمانی برطرف نمیشود و فرد مناسب کاشت موست باید پیش از عمل آگاهیهای لازم در ارتباط با توانمندی خود از نظر تجارب کاری، شمای کلی بیمار بعد از عمل که به چه صورت درخواهد آمد را به وی بدهد؛ چرا که برخی بیماران بعد از عمل از نتیجه به دست آمده رضایت کافی ندارند و اظهار میکنند که اگر میدانستم نتیجه چنین خواهد شد هرگز این کار را نمیکردم. پیش از عمل پزشک باید از سلامت کامل بیمار خود اطمینان داشته باشد و از نظر پزشکی بررسی کامل شود. فشارخون، ناراحتی قلبی و بیماریهای دیگر میتوانند از عوامل بازدارنده عمل کاشت مو باشد. عمل کاشت مو حتما باید در مراکزی که همه امکانات و تجهیزات لازم جراحی کاشت مو را دارند، صورت گیرد تا در صورت بروز هرگونه حادثه غیرقابل پیشبینی و ناگوار به منظور حفظ جان بیمار اقدامات لازم انجام شود.
پیوند مو به چه افرادی توصیه میشود؟
افرادی که بخش عظیمی از موهایشان ریخته و طاس شدهاند یا به حدی موهایشان را از دست دادهاند که نمای طاسی دارند، گزینه مناسب برای کاشت مو هستند؛ ولی کسانی که دارای موهای کمپشت هستند (چه زن و چه مرد) کاندید مناسب برای کاشت مو نیستند. سن نیز برای انجام این عمل بسیار مهم است. هرچه سن فرد بالاتر باشد، بهتر است. عمل پیوند مو زیر ۲۸ سال معمولا توصیه نمیشود؛ چراکه ممکن است موهای طبیعی شخص به مرور زمان بریزد و موهای کاشته شده، باقی بمانند و ظاهر بدی برای فرد ایجاد کنند؛ ولی در افرادی که دچار سوختگی شده یا تصادف کردهاند یا کسی که مثلا در ۲۰ سالگی بیشتر موهایش را از دست داده و طاس شده، بهتر است هرچه زودتر عمل کاشت مو در موردشان انجام شود.

 

گردآوری:پارسیان لب

 

 

منبع» موایران،پرشین پرشیا،فیت پرشین

 

دیدگاهتان را بنویسید