گیاهان ضد التهاب و التيام بخش مو و پوست

ترکيبات ضد التهاب و التيام بخش :

روغن درخت چای: Melaleuca alternifolia leaf oil

روغن درخت چای حاوی ترکیبات متعدد از جمله ترپن هیدروکربن‌ها، مونو ترپن‌ها، سزکوئی ترپن‌ها و الکل می­باشد و به همین جهت سبب تغذیه بهتر فولیکولها، رطوبت رسانی به پوست سر و کاهش ترشح چربی در غدد اطراف مو ریشه شده و به عنوان یک ترکیب ضد التهاب، آرامش بخش و آنتی اکسیدان شناخته می­شود.

عصاره میوه لیمو :  fruit extract   Citrus medica limonum

عصاره این گیاه سرشار از ویتامین C بوده و به دلیل وجود بیوفلاونوئیدها به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی به شمار می آید. عصاره لیمو به عنوان مرطوب کننده، ترمیم کننده ساقه مو، ضد ميكروب و ضد التهاب شناخته شده و سبب بهبود جریان خون مویرگی و همچنين تنظيم ترشح چربي در ريشه مو مي گردد.

عصاره گل آرنیکا: Arnica Montana flower extract

عصاره آرنیکا حاوی ترکیبات فعالی نظیر سزکوئی ترپن لاکتون ها، اسیدهای چرب، کالاندولین، اسید سالیسیک، اسیدهای آلی، اسانس روغنی، کاروتنوئید، ساپونین و تانن بوده و به همین دلیل دارای اثرات آنتي اكسيداني، التيام بخشي، مرطوب كنندگي و  ضد التهابی می باشد. آرنیکا همچنین با تاثیر آرام بخشی خود، باعث کاهش ریزش موی حاصل از عوامل روانی و استرس می گردد.

گیاهان-دارویی

عصاره گل بابونه : Chamomilla recutita flower extract

به طور کلی اثر ضد التهابی گل های بابونه را مربوط به ماتریسین (پیش ساز کامازولن)، ترکیبات سزکوئی ترپنی بیزابولول و فلاونوئیدهای موجود در آن می دانند. عصاره بابونه داراي اثرات ضد التهاب، ضد ميکروب، ضد قارچ و ترمیم کننده بوده و در تسریع درمان زخم ها، حذف شوره سر، رطوبت رسانی و تنظیم ترشح چربی سر کاربرد فراوانی دارد.

عصاره اکلیل کوهی ( رزماری): Rosmarinus officinalis extract

عصاره این گیاه با داشتن ترپنوئيدها و ترپن هایی نظیر آلفا- توجان، کامفن، آلفا- ترپینن، کارواکرول و… سبب اتساع عروق، تسهيل گردش خون محيطي در اسکالپ، تغذيه بهتر فوليکول هاي مو، بهبود عملکرد سلول هاي پياز مو از جمله تسریع در رشد، تقسيم و ترميم سلولي شده و همچنين با وجود اثرات آنتی اکسیدانی، ضد قارچی و ضد التهابی سبب رفع شوره سر می شود.

عصاره برگ مورد: Myrtus communis leaf extract

برگهای مورد حاوی ماده مؤثره 1 و 8- سینئول بوده که به نحو چشمگيري به رشد مجدد موها کمک و از ريزش آن جلوگيري مي کند. از خواص دیگر این عصاره علاوه بر اثرات ضد باکتریایی، ضد التهابي و ترميم کنندگي می توان به افزایش طول عمر سلولی، حفاظت مواد بین سلولی و جلوگیری از تخریب بافت ها اشاره نمود.

عصاره برگ شاه تره:  Fumaria officinalis leaf extract

از مواد مؤثره این گیاه می توان به آلکالوئیدهایی نظیر فومارین، پروتوپین، کریپتوکارین، اسکولرین و نیز فلاونوئیدها و املاح اشاره نمود. عصاره این گیاه بدلیل وجود ترکیبات فلاونوئیدی جهت رفع مشکلات و التهابات پوستی از جمله اگزما کاربرد وسیعی داشته و فوماریک اسید آن علاوه بر اثرات آنتی اکسیدانی سبب بهبود عملکرد مویرگی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید