معماری
روش های درمانی مفید برای خشکی چشم

بهترین خوراکی‌ها برای چشم

برخی از مواد غذایی تاثیر قابل توجهی در حفظ سلامت چشم دارد. امگا 3، انواع ویتامین ها، رنگدانه ها و دیگر آنتی اکسیدان ها، عناصر غذایی ضروری برای عملکرد مطلوب سلول های بینایی است . اما این ترکیبات در چه خوراکی هایی وجود دارد؟

شبکیه از سلول های خاصی به شکل مخروط و تکه چوب تشکیل شده است. سلول های مخروطی که در دید روز و سلول های چوبی شکل که در دید شب نقش دارد، برای عملکرد مناسب، باید ویتامین A دریافت کند.
منبع : تخم مرغ ( به خصوص زرده)، جگر گوساله، کره، گوشت، ماهی، هویج، گوجه فرنگی،‌ زردآلو، اسفناج، کدو حلوایی، کاهو، فلفل و طالبی، می تواند این نیاز بدن را تامین کند.
ویتامین C؛ محافظ قرنیه و جلیدیه
این ویتامین از قرنیه و جلیدیه در برابر اکسیداسیون محافظت می کند و در پیشگیری از آب مروارید نقش دارد.
منبع :مرکبات و کیوی از غنی ترین منابع ویتامین C محسوب می شود. البته سبزی های برگ سبز مانند جعفری و اسفناج‌ و انواع کلم ها نیز مقدار قابل توجهی  ویتامین  c دارد.
 لوتئین و زاگزانیتن؛ ترکیبات ماکولای چشم
ماکولا بخش مرکزی شبکیه است که در دید جزئیات نقش دارد و برای مطالعه، نوشتن، رانندگی، شناخت چهره ها و… ضروری است. این قسمت سرشار از رنگدانه های لوتئین و زاگزانیتن است.
منبع : در انواع میوه ها و سبزی های زرد و نارنجی رنگ مانند هویج، کدو حلوایی، ذرت، فلفل، مرکبات و… و همچنین سبزی های سبز مانند اسفناج، کلم و… وجود دارد.
  امگا3 ؛ محافظ شبکیه چشم
این چربی در حفظ رطوبت مطلوب چشم نقش دارد و از خشکی آن پیشگیری می کند. همچنین نسبت به استحاله ماکولای چشمی نیز نقش محافظتی دارد.
مصرف دو تا سه بار ماهی در هفته و البته ترجیحا ماهی های چرب مانند ساردین،  آزاد و …و همچنین روغن های گیاهی سرشار از امگا 3 از جمله کلزا، گردو و کتان این نیاز بدن را تامین می کند.

پاسخ دهید