بهتر و سالم‌ تر کار کنید

شما و همکارتان هر صبح در ساعت مشخصی روی صندلی کارتان می‌نشینید، اما کارهایتان مثل هم پیش نمی‌رود. در همه لحظاتی که او با آرامش کارهایش را انجام می‌دهد، شما با خمیازه در جدال هستید و چشمتان به ساعتی که گویی قرار نیست عقربه‌هایش تکان بخورند خشک می‌شود.
اگر در 8-9 ساعتی که پشت میز کارتان می‌نشینید خموده، خسته و کلافه هستید، به این توصیه‌ها عمل کنید. کسانی که آسان‌تر و خوشحال‌تر از شما ساعات کاری‌شان را سپری می‌کنند، به این توصیه‌ها عمل می‌کنند.

ساعتتان را کوک کنید
بیدار شدن در یک ساعت مشخص می‌تواند حالتان را خوش‌تر کند. کرختی شما در طول روز می‌تواند حاصل بی‌برنامگی و بی‌نظمی‌تان در خوابیدن و بیدار شدن باشد. سعی کنید از امروز، هر صبح دقیقا در ساعت مشخصی بیدار شوید و شب‌ها دقیقا در یک ساعت خاص بخوابید.
اگر صبح‌ها به‌موقع از خواب بیدار شوید، می‌توانید روزتان را با یک دوش نسبتا خنک (نه سرد) شروع کنید. محققان می‌گویند چند دقیقه دوش گرفتن با آب ‌خنک، درست مانند رأس یک ساعت بیدار شدن از خواب، می‌تواند بر بهره‌وری شما تاثیر مثبت بگذارد.

صبحانه پروتئینی بخورید
وعده صبحانه می‌تواند حالتان را تا ساعت‌ها خوش کند، یا اینکه برعکس شما را کرخت و خواب‌آلوده کند. اگر صبحتان را با خوراکی‌های شیرین، کربوهیدراتی یا چرب شروع کنید، بعید نیست خیلی زود دچار ضعف، خستگی و خواب‌آلودگی شوید.
اما اگر به جای این خوراکی‌ها سراغ سبزی‌ها و مواد غذایی پروتئینی (مثل تخم‌مرغ، نان سبوس‌دار، جو دوسر و…) بروید، قطعا روز بهتری را شروع خواهید کرد. این توصیه را در وعده ناهار هم عملی کنید و به جای ماکارونی و خوراکی‌هایی که کربوهیدرات فراوانی دارند، سراغ سبزی‌ها و پروتئین‌ها بروید تا بعد از ناهار سنگین و خواب‌آلوده نشوید.

میزتان را مرتب کنید
به‌محض نشستن پشت میز کارتان، آن را مرتب کنید و هر وسیله را در جای مخصوص خود بگذارید. محققان می‌گویند نظم ظاهری می‌تواند انگیزه و انرژی شما را برای کار کردن بیشتر کند. پس تا می‌توانید محدوده دیدتان را مرتب کنید.

حواس‌پرت‌کن‌ها را حذف کنید
صفحه اینستاگرام دوستانتان که مدام به‌روز می‌شود و وسوسه دیدنش رهایتان نمی‌کند، پیغام‌های خانواده و دوستان در شبکه‌های اجتماعی، تلفنی که مدام زنگ می‌خورد و همکاری که درددل کردن‌هایش تمامی ندارند، آفت‌های بهره‌وری شما هستند.
به جای وقت و بی‌وقت سرگرم شدن با این حواس‌پرت‌کن‌ها، زمان مشخصی را در لحظات استراحتتان برایشان در نظر بگیرید و در باقی لحظات کاری تا می‌توانید از آنها دور بمانید.

روی میزتان پارچ آب بگذارید
به جای اینکه با نوشیدن مداوم چای به فکر در کردن خستگی‌تان باشید، روی میزتان یک پارچ آب بگذارید. نوشیدن آبی که با دمای اتاق هم‌دماست می‌تواند بدنتان را به وضعیت تعادل برساند و از خستگی‌تان کم کند.

بخشی از مسیر را پیاده بروید
نه برای آب کردن چربی‌های اضافه‌تان، بلکه با هدف شروع کردن روزی پویاتر و رسیدن به حالی خوش‌تر، در ابتدای روز چند دقیقه پیاده‌روی کنید. کافی است اتومبیلتان را چند کوچه قبل از محل کارتان پارک کنید یا اینکه یک ایستگاه زودتر از اتوبوس پیاده شوید تا 5 یا 10 دقیقه فرصت پیاده‌روی داشته باشید.

خودتان را از ورزش نکردن نترسانید
ورزش کلید سلامت و شادابی است و حتما خودتان می‌دانید که هرروز یا حتی یک روز در میان ورزش کردن اتفاقی ایده‌آل است؛ اما اگر امکان این کار را ندارید، نباید به‌طور کامل دور آن را خط بکشید.
بسیاری از افراد به این دلیل که نمی‌توانند به جلسات کلاس وفادار بمانند، کاملا قید رفتن به کلاس ورزش را می‌زنند. اما به جای اینکه هراس از جا ماندن از کلاس را ایجاد کنید، هرچقدر که توانتان هست، و در هر ساعاتی که می‌توانید، تمرین‌های ورزشی را انجام دهید.
اگر وقت ندارید به باشگاه بروید، لااقل هر نیم‌ساعت یک‌بار پشت میز کارتان یک حرکت کششی ساده انجام دهید تا به عوارض پشت‌میزنشینی دچار نشوید.

اشتباهات سلامتتان را فهرست کنید
شما با چه کارهایی سلامتتان را به خطر می‌اندازید؟ زیاد چای می‌نوشید؟ با چایتان قند می‌خورید؟ سالادتان را در سس غرق می‌کنید یا اینکه هر ظهر غذای آماده می‌خورید؟ همه این‌ها را روی کاغذ بنویسید و روی میز کارتان بچسبانید.
شاید نتوانید یکباره از همه این مشکلات خلاص شوید، اما اگر مدام اشتباهاتتان را به خودتان تذکر دهید و وقت مرتکب شدنشان مچ خود را بگیرید، مطمئنا کمتر انجامشان می‌دهید.

سر ساعت ناهار بخورید
غذا خوردن سر ساعت معجزه می‌کند. نگذارید مشغله کاری‌تان خوردوخوراک شما را بی‌نظم و ناسالم کند. سعی کنید هرروز در ساعت مشخصی ناهارتان را میل کنید و به جای اینکه روزهایی که سرتان شلوغ است معده‌تان را از فست‌فود و غذای ناسالم پر کنید، سراغ گزینه‌های آماده اما سالمی مثل نان و پنیر و گردو بروید.

موبایل را به اتاق‌خواب نبرید
خواب کافی و عمیق یکی دیگر از کلیدهای سلامت و شادابی است و اگر نتوانید تا لحظه بیداری از گوشی تلفن همراه یا تبلت دل بکنید، نمی‌توانید در شرایط مناسبی به خواب بروید.
محققان می‌گویند این دستگاه‌ها با نوری که دارند می‌توانند شما را بی‌خواب و بدخواب کنند و برای جلوگیری از این مشکل، توصیه می‌کنند که لااقل از یک ساعت قبل از به رختخواب رفتن، سراغ این دستگاه‌ها نروید. فقط یک هفته به این توصیه عمل کنید و ببینید در روزهای کاری انرژی‌تان تا چه اندازه بیشتر می‌شود.

منبع: ریدرز دایجست