کلسترول خون (خطرات بالا بودن کلسترول،تفسیر آزمایش،پائین آوردن)

آزمایش کلسترول,تفسیر آزمایش کلسترول,چطور کلسترول رو پائین بیاوریم,چگـونه کلسترول خـوب را بـالا ببـریم؟,خطرات کلسترول بالای خون,داروی پائین آورنده کلسترول,راه های کاهش کلسترول خون,رنج کلسترول,شرایط قبل از آزمایش کلسترول,عوارض کلسترول بالا,غذاهای ضد کلسترول,کلسترول بالای ۲۰۰,کمبود کلسترول,گیاهان دارویی برای کلسترول,مقادیر نرمال کلسترول خون

کلسترول نوعی چربی و از مواد مهم غشا است. کلسترول در خون هم وجود دارد. کلسترول خون از دو منبع اصلی تامین می‌شود: رژیم غذایی و تولید در کبد.

افزایش چربی خون یکی از مشکلاتی است که پی آمد چاقی و سبک زندگی نامناسب ایجاد می شود. در این حالت چربی های ذخیره ای که تری گلیسیرید نام دارد، در بافت ها جمع می شود، از طرفی در خون هم مقدار کلسترول افزایش می یابد.

چربی بالا بر روی کارکرد قلب و عروق اثر منفی دارد و خطر تشکیل پلاک ها را افزایش می دهد. در نتیجه عروق بسته می شود و خطر سکته ی قلبی و مغزی افزایش می یابد. به همین دلیل لزوم بررسی و پیگیری آزمایشگاهی چربی خون و توجه به علائم آن اهمیت ویژه ای دارد.

 

آزمایش کلسترول

شامل گروهی از آزمایشهای خونی است که به منظور اندازه گیری مقادیر کلسترول و تری گلیسیرید در خون شما انجام می شوند. آزمایشهای کلسترول برای کمک به ارزیابی احتمال بیماری شریانهای کرونری یا بیماریهای عروقی در سایر قسمتهای بدن شما صورت می گیرند.

تنها راه تشخیص میزان کلسترول و تری گلیسیرید، اندازه گیری آنها از طریق آزمایش خون است . اندازه گیری کلسترول تام به تنهایی ممکن است گمراه کننده باشد .

حتی اگر میزان کلسترول کل مطلوب باشد ، ولی اگر میزان چربی خوب خون شما کم باشد، ممکن است در خطر ابتلا به بیماری های قلبی قرار داشته باشید.
کلسترول و تری گلیسیرید انواعی از چربیها به نام لیپیدها هستند که به طور طبیعی در خون شما گردش می یابند. اگر چه لیپیدها برای عملکرد طبیعی بدن شما ضروری است، مقادیر خیلی زیاد چربی در خون، خطر بیماریهای قلبی یا عروقی را افزایش می دهد.
اگر سطوح کلسترول شما غیر طبیعی است، احتمالاً شما هیچ علامت یا نشانه ای نداشته اید، بنابراین انجام آزمایش کلسترول یک روش مهم برای ارزیابی خطرات بیماری های ذکر شده است.

مطالعات بسیاری نشان داده اند که بالا بودن سطوح کلسترول، خود یک ریسک فاکتور مشخص بیماری قلبی است که قاتل شمارۀ یک مردان و زنان است.
متوسط مصرف کلسترول روزانه خود را به کمتر از ۳۰۰ میلی گرم برسانید.

اگر شما از بیماری های قلبی رنج می برید؛ این میزان مصرفی باید به کمتر از ۲۰۰ میلی گرم برسد. مردم به طور قابل توجهی می توانند مصرف کلسترول خود را پایین نگه دارند که از جمله آنها ایجاد رژیم غذایی با چربی های اشباع کم(توضیح: چربی های اشباع عمدتا چربی های حیوانی و روغن های جامد هستند که در دمای اتاق جامدند.) و اجتناب از غذاهای پر چرب با چربی های اشباع شده اند و مقادیر قابل توجهی کلسترول دارند؛ در رژیم غذایی بسیار پر اهمیت می باشد.

عوامل مؤثر بر نتیجه آزمایش کلسترول

بسیاری شرایط می تواند میزان تری گلیسیرید و کلسترول را تحت تاثیر قرار دهد. پزشک با شما در مورد هرگونه نتیجه غیر طبیعی که ممکن است با مشکلات شما مرتبط باشد، صحبت می کند.
عللی که شما ممکن است نتوانید این آزمایش را انجام دهید و اینکه نتایج آزمایش ممکن است مفید نباشد، عبارتند از:
مصرف داروهایی مثل : دیورتیک ها ، کورتیکو استروئید ها ، هورمون های جنسی مردانه ( آندروژن ها ) ، استروژن ، داروی ضد بارداری ، آنتی بیوتیک ها و نیاسین ( ویتامین B3 ).
استرس جسمی مثل عفونت ، حمله قلبی ، جراحی.
ناشتا نبودن به مدت ۹ تا ۱۲ ساعت.
سایر بیماری ها مثل : کم کاری تیروئید ، دیابت و یا بیماری کلیوی و کبدی.
مصرف بیش از حد الکل و یا مواد مخدر.
بیماری کبدی ( مثل سیروز و هپاتیت ) ، سوءتغذیه و یا پر کاری تیروئید.بارداری. بیشترین میزان تاثیر، در سه ماهه سوم بارداری است. و معمولا مقدار آن بعد از زایمان کاهش می یابد.

HDL ( لیپو پروتئین با چگالی بالا )

به حذف چربی ها از بدن با اتصال به آن در جریان خون و حمل آن به کبد برای دفع کمک می کند. HDL گاهی کلسترول خوب نامیده می شود. افزایش میزان HDL کلسترول ممکن است احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

LDL ( لیپو پروتئین با چگالی پایین )

میزان زیادی چربی و مقدار اندکی پروتئین را از کبد به سایر قسمت های بدن منتقل می کند. میزان معینی از  LDL در خون شما طبیعی است، چون که LDL  کلسترول را به قسمت هایی از بدن که به آن نیاز دارند می برد. اما LDL گاهی کلسترول بد نامیده می شود، چون افزایش میزان آن ممکن است شانس بیماری های قلبی را بالا ببرد.

VLDL ( لیپو پروتئین با چگالی خیلی کم )

این لیپوپروتئین حاوی مقدار کمی پروتئین است. هدف اصلی VLDL توزیع بیشتر گلیسیرید تولید شده توسط کبد می باشد. افزایش میزان VLDL کلسترول می تواند باعث تجمع چربی ها در شریان ها شود و شانس ابتلا به بیماری های قلبی را بالا ببرد.

 

شرایط قبل از آزمایش کلسترول

آمادگی برای انجام این آزمایش بستگی به نوع آزمون دارد. از پزشک خود در مورد نوع آزمایشی که انجام می دهید بپرسید که ناشتایی لازم دارد یا خیر. برای مثال اگر آزمایش کلسترول تام و یا LDL کلسترول را باید انجام دهید ، احتیاجی به ناشتایی نیست. اما اگر آزمایش اندازه گیری LDL و HDL را انجام می دهید ، باید ۹ تا ۱۲ ساعت ناشتا باشید.

 • اگر پزشک به شما گفت که قبل از انجام آزمایش باید ناشتا باشید ، شما نباید به مدت ۹ تا ۱۲ ساعت قبل از گرفتن نمونه خون چیزی به جز آب بخورید و یا بنوشید. معمولا خوردن دارو با آب در صبح آزمایش بلا مانع است. ناشتا بودن همیشه ضروری نیست ولی ممکن است توصیه شود.
 • شب قبل از آزمایش غذای چرب نخورید.
 • قبل از آزمایش از مصرف الکل و ورزش شدید خودداری کنید.

بسیاری از داروها می توانند نتیجه این آزمایش را تغییر دهند. باید پزشک را در مورد هر نوع دارویی که مصرف می کنید ( چه با نسخه چه بی نسخه ) مطلع سازید.

اگر در ۷ روز گذشته آزمایش اسکن استخوان یا غده تیرویید با ماده رادیو اکتیو انجام داده اید به پزشک اطلاع دهید.

با پزشک خود در مورد نگرانی که در مورد آزمایش دارید صحبت کنید٬ احتمال خطر آن ٬نحوه انجام آزمایش یا نتایج احتمالی آزمایش. این کار به شما کمک می کند که اهمیت این آزمایش را متوجه شوید٬ (پر کردن فرم اطلاعات پزشکی).

این مقادیر میزان طبیعی کلسترول در افراد بالغ است. میزان طبیعی تری گلیسیرید و کلسترول در کودکان و نوجوانان کمی متفاوت است.

سطوح کلسترول و تری گلیسیرید

کلسترول کامل

مطلوب

کمتر از ۲۰۰ میلی گرم در دسی لیتر (mg/dl)

کمتر از ۵٫۲ میلی مول در لیتر ( mmol/L)

متوسط رو به بالا

۲۰۰–۲۳۹ mg/dL

۵٫۲–۶٫۲ mmol/L

بالا

۲۴۰ mg/dL  و یا بالاتر

۶٫۲ mmol/L  و یا بالاتر

HDL

بالا

( مطلوب)

۶۰ mg/dL  و یا بالاتر

۱٫۶ mmol/L  و یا بالاتر

 قابل قبول

۴۰–۶۰ mg/dL

۱٫۰–۱٫۶ mmol/L

پائین

 (غیر مطلوب)

  کمتر از ۴۰ mg/dL

   کمتر از ۱٫۰ mmol/L

LDL

سطح بهینه

کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر ( کمتر از ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر برای افرادی که در خطر بالا برای حمله ی قلبی قرار دارند.)

 کمتر از ۲٫۶ میلی مول در لیتر ( کمتر از ۱٫۸ میلی مول در لیتر برای افرادی که در خطر بالا برای حمله ی قلبی قرار دارند.)

نزدیک سطح بهینه

۱۰۰–۱۲۹ mg/dL

۲٫۶–۳٫۳ mmol/L

حد متوسط رو به بالا

۱۳۰–۱۵۹ mg/dL

۳٫۴–۴٫۱ mmol/L

بالا

۱۶۰–۱۸۹ mg/dL

۴٫۱-۴٫۹ mmol/L    و یا بالاتر

بسیار بالا

۱۹۰ mg/dL   و یا بالاتر

۴٫۹ mmol/L   و یا بالاتر

سطح بهینه

۳۰ mg/dL  و یا کمتر

۰٫۷۸ mmol/L  و یا کمتر

تری گلیسیرید

سطح طبیعی

  کمتر از  ۱۵۰ mg/dL

 کمتر از   ۱٫۷ mmol/L

حد متوسط بالا

۱۵۰–۱۹۹ mg/dL

۱٫۷–۲٫۳ mmol/L

بالا

۲۰۰-۴۹۹ mg/dL

۲٫۳-۵٫۶ mmol/L

بسیار بالا

۵۰۰ mg/dL  و یا بالاتر

۵٫۶ mmol/L  و یا بالاتر

 • اگر میزان HDL ۶۰ میلی گرم بر دسی لیتر ( ۱٫۵ میلی مول بر لیتر ) یا بالا تر باشد ، شانس بیماری قلبی کاهش می یابد.
 • اگر میزان HDL  کمتر از ۴۰ میلی گرم بر دسی لیتر ( ۱ میلی مول بر لیتر ) باشد ، شانس بیماری قلبی افزایش می یابد، بویژه زمانی که میزان کلسترول تام نیز بالا باشد.
 • نسبت کلسترول تام به HDL ( کلسترول خوب ) نیز می تواند مهم باشد مخصوصا اگر میزان کلسترول تام بالا باشد.
 • افزایش شدید کلسترول و تری گلیسیرید ممکن است به دلایل ارثی باشد. ( هایپر کلسترولمیا و یا هایپر لیپیدمیا )
 • با پزشک خود در مورد عوامل دیگری که شانس بیماری قلبی را بالا می برد، مشورت کنید. اگر سایر فاکتورهای خطرناک برای بیماری قلبی را داشته باشید، پزشک ممکن است معیار هدف کلسترول را برای شما تغییر دهد . بیماری هایی مثل :

– بالا بودن میزان فشار خون

– استفاده از سیگار

– دیابت

– سابقه خانوادگی CAD

– جنس مذکر و یا سن بالاتر از ۴۵ سال و یا خانم بالای ۵۵ سال.

– اگر شما شانس زیادی برای بیماری قلبی دارید ، پزشک ممکن است از شما بخواهد که میزان LDL کمتر از ۷۰ میلی گرم بر دسی لیتر باشد.

چه عواملی بر نتیجه آزمایش تاثیر می گذارد ؟

بسیاری شرایط می تواند میزان تری گلیسیرید و کلسترول را تحت تاثیر قرار دهد. پزشک با شما در مورد هرگونه نتیجه غیر طبیعی که ممکن است با مشکلات شما مرتبط باشد ، صحبت می کند.

عللی که شما ممکن است نتوانید این آزمایش را انجام دهید و  اینکه نتایج آزمایش ممکن است مفید نباشد، عبارتند از:

 • مصرف داروهایی مثل : دیورتیک ها ، کورتیکو استروئید ها ، هورمون های جنسی مردانه ( آندروژن ها ) ، استروژن ، داروی ضد بارداری ، آنتی بیوتیک ها و نیاسین ( ویتامین B3 ).
 • استرس جسمی مثل عفونت ، حمله قلبی ، جراحی.
 • ناشتا نبودن به مدت ۹ تا ۱۲ ساعت.
 • سایر بیماری ها مثل : کم کاری تیروئید ، دیابت و یا بیماری کلیوی و کبدی.
 • مصرف بیش از حد الکل و یا مواد مخدر.
 • بیماری کبدی ( مثل سیروز و هپاتیت ) ، سوءتغذیه و یا پر کاری تیروئید.
 • بارداری. بیشترین میزان تاثیر، در سه ماهه سوم بارداری است. و معمولا مقدار آن بعد از زایمان کاهش می یابد.

میزان کلسترول باید دست کم هر پنج سال یکبار در هر شخص بالای ۲۰ سال اندازه گیری شود. آزمایش غربالگری که دراین مورد استفاده می شود، آزمایش خون بوده و آنرا پروفایل چربی می نامند. متخصصین توصیه می کنند که مردان ۳۵ ساله و مسن تر و زنان ۴۵ ساله و مسن تر به صورت منظم تری مورد غربالگری اختلالات چربی خون قرار بگیرند.

 

روش های پائین آوردن و تنظیم کلسترول خون با داروی گیاهی،غذا،قرص،ورزش

مراقب وزن‏تان باشید.

هر چه قدر سنگین‏تر باشید، بدن‏تان کلسترول بیشترى تولید مى‏کند. یک مطالعه ۲۰ ساله در هلند نشان مى‏دهد که وزن بدن مهم‏ترین و تنها عامل تعیین کننده کلسترول خون مى‏باشد. هر کیلو افزایش وزن بدن، سطح کلسترول را دو درجه بالا مى‏برد. مطالعه‏ى قبلى معروف فرامینگهام نشان داد که بین کلسترول خون و وزن بدن رابطه‏ى کاملا قطعى و مشخصى وجود دارد.

دکتر پل لچانس »استاد تغذیه دانشگاه نیوجرسى« مى‏گوید: اگر وزن شما بالا باشد، تنها همین دلیل براى پایین آوردن وزن‏تان کافى است. بنابراین از رژیمى استفاده کنید که دو سوم محتواى آن شامل: میوه، سبزیجات، غلات و حبوبات باشد. تنها یک سوم کالرى باید از گوشت و فرآورده‏هاى شیرى که اغلب پر چرب و پر کالرى هستند تأمین شود.

مصرف چربى را قطع کنید.

سه عامل تغذیه‏اى اصلى بر کلسترول اثر دارند که به ترتیب اهمیت عبارتند از:

– چربى اشباع شده )روغن جامد( که کلسترول خون را بالا مى‏برد.
– چربى اشباع نشده که کلسترول خون را پایین مى‏آورد.
– کلسترول تغذیه‏اى که کمتر از چربى‏هاى اشباع شده، باعث افزایش کلسترول خون مى‏شود.

از میان این سه گروه، چربى اشباع شده بیشترین تأثیر را بر افزایش کلسترول دارد.
اثر چربى اشباع شده سه برابر بدتر از کلسترول تغذیه‏اى است، بنابراین شما باید مصرف غذاهاى حاوى این ماده نظیر گوشت، کره، پنیر و روغن جامد را کاهش دهید و تا آن جا که ممکن است آنها را با غذاهاى مثل ماهى، پرندگان، محصولات کم چربى شیر و روغن‏هاى غیر اشباع نظیر ذرت و سویا عوض کنید.

روغن زیتون مصرف کنید.

روغن زیتون و غذاهایى نظیر میوه‏هاى مغزدار )گردو و پسته(، آووکادو، روغن کانولا و روغن بادام زمینى سرشار از نوع دیگرى از روغن غیر اشباع شده مى‏باشند که در گذشته تصور مى‏شد هیچ اثرى روى سطح کلسترول ندارند، اما این روغن‏ها در واقع ممکن است سطح کلسترول را کاهش دهند.

مطالعات انجام شده نشان مى‏دهد که رژیم تغذیه‏اى که حاوى این روغن اشباع شده باشد، حتى بیشتر از رژیم شدید کم چربى، کلسترول خون را پایین مى‏آورد. این نوع روغن اشباع نشده، LDL )کلسترول بد( را کاهش مى‏دهد، در حالى که در سطح HDL تغییرى ایجاد نمى‏کند.

بنابراین از رژیم تغذیه‏اى کم چربى استفاده کنید و همراه آن دو تا سه قاشق غذاخورى از روغن زیتون یا روغن‏هاى مشابه در هر روز استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که این روغن اشباع نشده را جایگزین دیگر چربى‏ها کرده‏اید و نه این که آن را به رژیم‏تان اضافه کرده باشید.

درباره‏ى تخم ‏مرغ، زیاد سخت نگیرید.

اگر چه هر تخم‏ مرغ میزان زیادى کلسترول دارد، نباید فکر کنید که باید تخم‏ مرغ را به طور کامل از رژیم غذایى حذف کنید. در یک مطالعه روى پنجاه نفر، طى شش هفته، روزانه سه تخم‏ مرغ بزرگ استفاده شد که کمتر از یک سوم این افراد در طول این مدت، کلسترول بالاتر از حد معمول داشتند.

اگر میخواهید بدون خطر از تخم ‏مرغ استفاده کنید، مصرف‏تان را به سم تخم‏ مرغ در هفته کاهش دهید. از آن جا که فقط زرده تخم‏مرغ، کلسترول دارد شما میتوانید سفیده تخم‏مرغ را به راحتى بخورید.

از لوبیا بیشتر استفاده کنید.

لوبیا و دیگر هم خانواده‏ هایش در عین مغذى بودن و ارزانى، حاوى نوعى فیبر محلول در آب به نام پکتین هستند که کلسترول را در بر میگیرند و آن را قبل از مشکل‏ساز شدن به خارج بدن هدایت مى‏کنند. مصرف روزانه یک فنجان لوبیاى پخته بسیار رضایت بخش است.

بیشتر، میوه بخورید.

میوه‏ها، نیز به علت داشتن پکتین، منجر به کاهش کلسترول خون مى‏شوند. جیمز کاروا همچنین مى‏گوید: پکتین موجود در گریپ فروت در هشت هفته، کلسترول خون را به طور متوسط ۶ / ۷ درصد کاهش مى‏دهد و این ۱ درصد کاهش در کلسترول، ۲ درصد خطر حمله قلبى را کاهش مى‏دهد. براى رسیدن به این منظور باید روزانه ۵ / ۲ گریپ فروت بخورید.

جو بخورید.

به نظر مى‏رسد کلسترول خون به وسیله‏ى سبوس جو کاهش مى‏یابد. مطالعات متعددى که به وسیله‏ى دکتر اندرسون انجام شده نشان مى‏دهد که سبوس جو همانند لوبیا عمل مى‏کند. سبوس جوى دوسر داراى فیبر قابل حل بیشترى است ولى آرد جوى دوسر نیز کلسترول خون را پایین مى‏آورد.

سبوس ذرت مصرف کنید.

سبوس ذرت به اندازه سبوس جو و لوبیا در کاهش کلسترول مؤثر است. یک قاشق غذا خورى سبوس ذرت در هر وعده غذا )اضافه شده به سوپ یا آب گوجه( مى‏تواند بعد از دوازده هفته، سطح کلسترول را حدود ۲۰ درصد کاهش دهد.

از هویج کمک بگیرید.

دکتر پیتر هوگلند مى‏گوید: هویج، کلسترول را به وسیله‏ى نوعى پکتین پایین مى‏آورد. در حقیقت با خوردن دو هویج در روز مى‏توان کلسترول را ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش داد.
کاهو، کلم سیاه و پیاز نیز همانند هویج حاوى نوعى پکتین هستند.

ورزش کنید.

ورزش کردن مى‏تواند با کاهش ساخت کلسترول مسدود کننده رگ‏ها مفید باشد. یکى از بهترین راه‏ها براى افزایش سطح HDL، ورزش شدید است. ورزش، همچنین باعث افزایش توانایى تصفیه چربى از خون بدن مى‏شود. اگر چربى مدت زیادى در رگ‏ها نماند، فرصت زیادى براى رسوب روى دیواره‏هاى رگ‏ها ندارند. ما دریافتیم که دونده‏ها ۷۰ درصد سریع‏تر از مردم دیگر مى‏توانند چربى را از خون‏شان پاک کنند.

رژیم غذایى‏تان را تغییر دهید.

تعجب‏آور است که بدانید، گوشت قرمز که یک منبع سمى چربى اشباع شده است مى‏تواند جزء رژیم سلامت قلب باشد. محققان بریتانیایى، افراد داراى کلسترول بالا را در یک رژیم کم چربى و پر فیبر حاوى ۱۸۵ گرم گوشت قرمز کم چربى قرار دادند. میزان چربى این رژیم، ۲۷ درصد کل کالرى بود که حدود ۴۰ درصد پایین‏تر از اغلب مردم در ایالات متحده است. سطح کلسترول این افراد، ۵ / ۱۸ درصد کاهش یافت.

شیر کم چربى مصرف کنید.

بنا به پیشنهاد بعضى استادان پزشکى، تمام افراد باید از مقدار شیر کم چربى استفاده کنند. در یک مطالعه، داوطلبان نیم لیتر شیر به رژیم روزانه‏شان اضافه کردند و در پایان هفته دوازده، به طور متوسط حدود ۸ درصد در کلسترول دیده شد.

سیر خام بخورید.

محققان از مدت‏ها پیش مى‏دانستند که مصرف زیاد سیر خام، مى‏تواند چربى‏هاى مضر بدن را کاهش دهد. متأسفانه بوى بد سیر مى‏تواند دوستان‏تان را از شما دور کند. باید بدانید که اگر براى از بین بردن بوى بد آن، پخته شوند خاصیت ضد کلسترولى را نیز از دست مى‏دهند.

مکمل‏هایى که با کلسترول مقابله میکنند

آیا مکمل‏هاى غذایى مى‏توانند کلسترول را کاهش دهند؟ بعضى از محققان چنین نظرى دارند.
ویتامین ۳ B یا نیاسین: کنت کوپر مى‏گوید: ممکن است مقادیر زیاد نیاسین )که به نام نیکوتینیک نیز شناخته شده( میزان کلسترول و LDL را کاهش دهد. بهتر است با مقادیر کم، در حدود ۱۰۰ میلى‏گرم در روز شروع کنیم. سپس به تدریج طى چند هفته به ۲ – ۱ گرم در هر بار مصرف برسانیم. یعنى با سه بار مصرف در روز به ۶ – ۳ گرم مصرف روزانه برسیم. باید هوشیار باشید که افزایش ناگهانى نیاسین منجر به خونریزى، ناراحتى‏هاى روده و در بعضى موارد اختلال کارکرد کبد مى‏شود.

ویتامین C: ویتامین C میزان HDL را در افراد مسن مورد مطالعه بالا مى‏برد مصرف روزانه یک گرم ویتامین C مى‏تواند تا هشت درصد، HDL را افزایش دهد.
بسیارى از میوه‏هاى سرشار از پکتین مانند مرکبات، گوجه، سیب زمینى، توت فرنگى و اسفناج از نظر ویتامین C نیز غنى هستند.

ویتامین E: مصرف روزانه ۵۰۰ واحد از ویتامین E در نود روز، به طور قابل ملاحظه‏اى سطح HDL را افزایش مى‏دهد.

کلسیم: اگر از مکمل کلسیم براى استخوان‏ها استفاده کنید، براى قلب‏تان نیز مفید است. مصرف روزانه، یک گرم کلسیم در طول هشت هفته، کلسترول را به میزان ۸ / ۴ کاهش داد. در یک مطالعه دیگر مصرف روزانه دو گرم در مدت دوازده ماه کلسترول را تا ۲۵ درصد کاهش داد.

مصرف قهوه را کم کنید.

مطالعات نشان مى‏دهد که بین مصرف قهوه و افزایش کلسترول ارتباط وجود دارد. به نظر اکثر محققین کافئین موجود در قهوه مقصر نیست.

سیگار نکشید.

در مطالعه روى پسرهاى نوجوانى که در هفته بیست سیگار مى‏کشند، افزایش واضحى در کلسترول‏شان مشاهده شد. یک مطالعه‏ى دیگر نشان مى‏دهد که با ترک سیگار، افزایش سریع و قابل ملاحظه‏اى در غلظت HDL به وجود مى‏آید.

مقابله با کلسترول

مواد زیر ممکن است در مبارزه با کلسترول مفید باشند:

چاى: و یا به طور دقیق‏تر، تانن موجود در آن مى‏تواند در کنترل کلسترول مفید باشد. در یک مطالعه در افرادى کمه به طور عادى روى رژیم پرکلسترول، چاى مى‏خورند سطح کلسترول، نرمال است.

جو: ممکن است همان اثرات جوى دوسر را در کاهش کلسترول داشته باشد.

سبوس برنج: ثابت شده است که این فیبر همانند سبوس جوى دوسر به طور مؤثرى مى‏تواند کلسترول را کاهش دهد (تا ۲۵% درصد).

زغال فعال شده: این زغال که کاملا ریز و خرد شده است براى آزاد کردن گازها به کار مى‏رود ممکن است به ملکول‏هاى کلسترول متصل شده و آنها را به خارج بدن منتقل کند. بیمارانى که یک سوم از این ماده را سه بار در روز به مدت چهار هفته مصرف کنند، ۴% کاهش در سطح LDL دارند.

آرامش خود را حفظ کنید.

استراحت مى‏تواند کلسترول خود را کاهش دهد. بیماران قلبى که رژیم کم کلسترول دارند و به نوارهاى آرام بخش گوش مى‏دهند نسبت به دیگر بیماران، کاهش قابل ملاحظه‏ترى در کلسترول خون دارند.

 

غذاهای ضد کلسترول

در کنار کاهش مصرف چربی‌های اشباع‌شده، می‌توانید از این چاشنی‌ها بیشتر استفاده کنید تا کلسترول بدتان کمتر شود.محققان می‌گویند اگر به غذاهایتان بیشتر سیر، زنجبیل و زردچوبه اضافه کنید، کمتر دچار این مشکل می‌شوید و آزمایش‌های بعدی‌تان نتیجه بهتری را نشان می‌دهد.

چگـونه کلسترول خـوب را بـالا ببـریم؟

ذرات لیپوپروتئینی با چگالی بالا (HDL) (اصطلاحا کلسترول خوب) مقدار زیادی کلسترول را از اعضای بدن به کبد شما حمل می‌کند تا کلسترول در جریان خون شما انباشت نشود. اما وقتی‌که ذرات لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا اصطلاحا کلسترول بد، کلسترول را در سرتاسر بدن حرکت می‌دهد، باعث انباشت کلسترول در دیواره‌های شریان‌ها می‌شود و آن‌ها را سفت و تنگ می‌سازد. در اینجا به ۸ مورد از مهم‌ترین راه‌ها برای افزایش سطوح کلسترول خوب اشاره می‌کنیم.

یک برنامه ورزشی را شروع کنید: ورزش منظم یک بخش مهم از سبک زندگی سالم است و می‌تواند سطوح کلسترول خوب را افزایش دهد. ورزش‌های هوازی مانند دویدن، دوچرخه‌سواری، شنا و وزنه زدن با وزنه‌های با وزن متوسط از گزینه‌های خوب برای افزایش سطوح کلسترول خوب هستند.یک تحقیق اخیر روی زنان در سنین پس از یائسگی نشان می‌دهد ورزش متناوب با شدت بالا (تمرین با دوچرخه) منجر به افزایش سطوح کلسترول خوب و همچنین کاهش چشمگیر وزن می‌شود. یک تحقیق جدید دیگر هم نشان داد در مردهای چاقی که به مدت ۱۲ هفته سه روز از هفته را به‌طور متناوب به انجام ورزش‌های هوازی (دویدن روی تردمیل) و ورزش‌های مقاومتی (وزنه زدن) اختصاص دادند در مقایسه با مردهایی که هیچ ورزشی انجام نمی‌دادند، سطوح کلسترول خوب به‌طور چشمگیری افزایش یافت.

وزن اضافی خود را کاهش دهید: اگر اضافه‌وزن دارید یا اگر چاق هستید، کاهش وزن می‌تواند به افزایش سطوح کلسترول خوب کمک کند. کاهش حدودا ۷ درصدی از وزن کلی بدن برای ایجاد تغیر متابولیکی در فرد کافی است. البته حفظ وزن کاهش‌یافته هم مهم است. چاقی شکمی ـ چربی جمع شده در اطراف کمرـ با خطر بیماری قلبی و سطوح کمتر کلسترول خوب در ارتباط است. از روش‌های موثر کاهش وزن می‌توان به رژیم غذایی، ورزش و جراحی‌های کاهش وزن اشاره کرد.

سیگار را ترک کنید: سیگار کشیدن می‌تواند به طرق مختلفی همچون جلوگیری از ترکیب کلسترول در وهله اول، ممانعت از بلوغ آن و سرعت بخشیدن تخلیه و متابولیسم آن باعث کاهش سطوح کلسترول خوب شود. ترک سیگار می‌تواند به بازگشت ترکیب و متابولیسم کلسترول خوب به سطوح طبیعی خود کمک کند و درنتیجه باعث کارایی بهتر کلسترول خوب شود.

ماهی بیشتری بخورید: با گنجاندن ماهی در رژیم غذایی خود می‌توانید در کوتاه مدت باعث افزایش سطوح کلسترول خوب شوید. رژیم غذایی سرشار از غذاهایی همچون ماهی باعث افزایش سایز ذرات HDL در بدن خواهد شد که همین امر به بهبود انتقال کلسترول در بدن کمک می‌کند. چربی امگا ۳، همان اسیدهای چربی که در ماهی یافت می‌شوند می‌توانند سطوح کلسترول خوب را افزایش دهند. اگر فردی در دو وعده از غذاهای هفتگی خود از ماهی‌هایی همچون سالمون، ماکارل و ماهی تون استفاده کند می‌تواند به هدف جذب اسیدهای چرب امگا ۳ دست یابد. علاوه بر این، می‌توانید با مصرف دانه‌های کتان، سبزی و گردو نیز اسیدهای چرب امگا ۳ را دریافت کنید.

مصرف غذاهای قند دار را کاهش دهید: یک رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات مانند شکر افزوده، نان سفید، بیسکویت و کیک‌ها می‌تواند سطوح کلسترول خوب را کاهش و خطر اختلال‌های متابولیکی را افزایش دهد. کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده‌ای که در غذاهای دارای برچسب «کم‌چربی» یافت می‌شوند نیز مانند غذاهای پرچرب نامناسب هستند، چون چربی موجود در این غذا با کربوهیدرات‌هایی جایگزین شده است که از شکر افزوده‌شده و دیگر نشاسته‌ها گرفته می‌شوند. در صورت تلاش برای کاهش شکر افزوده در رژیم غذایی خود، بهترین راه این است که به تدریج به جای شکر یا قند از میوه‌ها و سبزی‌ها استفاده کنید. علاوه بر این، از مصرف چربی‌های ترانس همچون غذاهای سرخ‌شده و غذاهای آماده با روغن شیرینی‌پزی خودداری کنید، چون می‌توانند باعث کاهش سطوح کلسترول خوب شوند.

برای آشپزی از روغن‌های سالم استفاده کنید: روغن‌ها از لحاظ تاثیر بر سلامت قلب با هم متفاوت‌اند. روغن زیتون و روغن سویا از چربی‌های غیراشباع شده هستند که می‌توانند سطوح کلسترول بد را افزایش دهند وهم زمان باعث افزایش سطوح کلسترول خوب شوند. نتایج یک تحقیق اخیر نشان می‌دهد که گنجاندن روغن زیتون در رژیم غذایی باعث کاهش تراکم‌های کلسترول بد در مردهای سالم جوان شده است. تحقیقات نشان می‌دهند که روغن نارگیل برای افزایش سطوح کلسترول خوب مفید است، اما روغن نارگیل بهترین روغن سلامت بخش برای قلب نیست، چون این روغن سرشار از چربی اشباع‌شده هم هست که می‌تواند کلسترول بد را افزایش دهد.

غذاهای سرشار از آنتی‌اکسیدان را بخورید: رژیم غذایی سرشار از آنتی‌اکسیدان می‌تواند سطوح کلسترول خوب را افزایش دهد و مصرف غذاهای سرشار از آنتی‌اکسیدان با کاهش خطر سکته مغزی، نارسایی قلبی و شاخص‌های التهابی در ارتباط است. از غذاهای سرشار از آنتی‌اکسیدان می‌توان به شکلات سیاه، میوه‌های توت مانند، آووکادو، مغزها، کلم، چغندر و اسفناج اشاره کرد.

با پزشک خود در مورد مکمل‌ها و کلسترول صحبت کنید: اگر روش‌های بیان‌شده در بالا و دیگر روش‌ها تاثیری در کاهش سطوح کلسترول بد شما نداشتند می‌توانید با پزشک خود در مورد مصرف مکمل‌های تغذیه‌ای صحبت کنید. در مصرف مکمل‌های افزایش‌دهنده کلسترول تعادل را رعایت کنید. علاوه بر این، هنوز به اثبات نرسیده است که این مکمل‌ها می‌توانند خطر حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش دهند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده