شیوه انتخاب دندانپزشک

دغدغه بسیاری از آدم‌ها پیدا کردن یک دندان‌پزشک خوب و قابل‌اعتماد است. حتی اگر از پس هزینه‌های دندان‌پزشکی بربیایید و جنبه مالی دغدغه شما نباشد، پیدا کردن دندان‌پزشکی که بتوانید چشم‌بسته به کار او اعتماد داشته باشید، میان این همه تبلیغ و ادعاهای گوناگون کار ساده‌ای نیست، اما مشخصات و ویژگی‌هایی وجود دارد که شما براساس آنها می‌توانید یک دندان‌پزشک خوب را شناسایی کنید و به این ترتیب به کار او اعتماد داشته باشید. در طبابت اعتماد لازمه رابطه بین دندان‌پزشک و مراجعه‌کننده است و اگر اعتماد وجود نداشته باشد، تشخیص و درمان نمی‌تواند روند مطلوبی داشته باشد.

یک دندان‌پزشک خوب به شما گوش می‌دهد. او قبل از اینکه تشخیص خود را بگوید یا اقدام به درمان کند، به علت مراجعه، دغدغه‌ها و مشکلات شما گوش می‌دهد. حقیقت این است که وقت دندان‌پزشکان محدود است ولی یک دندان‌پزشک خوب هرگز کمبود وقت را بهانه‌ای برای گوش ندادن به حرف‌های شما قرار نمی‌دهد. دندان‌پزشک محق است که برای وقتی که برای معاینه و تشخیص اختصاص می‌دهد، ویزیت دریافت کند و گوش دادن فعال جزو این روند تشخیص است.

دندان‌پزشک خوب در درجه اول برای علت مراجعه شما ارزش قائل است و درصدد حل مشکل اصلی شماست. او پیشنهاد انجام درمان ارتودنسی برای زیباتر شدن یا درمان زیبایی و سفید کردن دندان‌ها مانند هنرپیشه‌های سینما شدن به شما نمی‌دهد. به شما نمی‌گوید دندان‌هایتان زشت یا بدشکل هستند، مگر اینکه خودتان در این موارد از دندان‌پزشک سوال کنید. او یک طبیب و درمانگر است، نه تاجر و فروشنده خدمات گرانقیمت.
۳٫ دندان‌پزشک خوب، شما را در مورد پیشگیری از پوسیدگی‌ها و بیماری‌های دهان و دندان راهنمایی می‌کند. او در برابر بهداشت دهان و دندان‌های شما احساس مسوولیت می‌کند و مایل است روش‌های پیشگیری را یاد بگیرید. هر بار مراجعه همه دندان‌های شما را معاینه می‌کند و در مورد تغییرات دندان‌ها و بافت‌های دندان راهنمایی‌تان خواهد کرد.

یک دندان‌پزشک کاربلد زمانی که ببیند همکار متخصص کاری را برای شما به‌عنوان مراجعه‌کننده بهتر انجام می‌دهد، شما را به همکار متخصص ارجاع می‌دهد. حتی اگر شما اصرار کنید که درمان را خودش انجام دهد، برای شما توضیح می‌دهد که هدف از ارجاع انجام عالی درمان شماست. دندان‌پزشکان وارد و باتجربه بیشتر از دندان‌پزشکان بی‌تجربه، بیمار را به همکاران متخصص ارجاع می‌دهند. دندان‌پزشک خوب با شما صادق و روراست است.

یک دندان‌پزشک خوب برای هزینه شما ارزش قائل است.‌ یک نوع درمان را به شما دیکته نمی‌کند. حتی اگر درمان جایگزینی وجود دارد که خودش انجام نمی‌دهد، آن را به شما پیشنهاد می‌دهد. او همه گزینه‌های درمانی را فارغ از هزینه آنها برای شما توضیح می‌دهد و بیش از آنکه شما را به چشم پول ببیند، درصدد ارائه راه‌حل برای مشکل شماست.

دندان‌پزشک خوب برای وقت شما ارزش قائل است. او تلاش می‌کند کمترین زمان شما در اتاق انتظار سپری شود و اگر درمان شما با تاخیر انجام شد (که به‌دلیل غیرقابل پیش‌بینی بودن درمان‌های دندان‌پزشکی طبیعی است) از شما عذرخواهی می‌کند. در عین حال کیفیت درمان را قربانی وقت نمی‌کند و برای درمان شما زمان کافی صرف می‌کند.

دندان‌پزشک خوب ظاهر مرتب و آراسته‌ای دارد. او در مطب تمیز و پاکیزه‌ای طبابت می‌کند و هنگام صحبت با شما تلاش می‌کند نه صرفا از جایگاه دندان‌پزشک – بیمار، بلکه مثل ۲ انسان ارتباط اجتماعی برقرار کند. شما را در انتخاب درمان مشارکت می‌دهد و نظر شما را در اولویت قرار می‌دهد.

دندان‌پزشک خوب با احترام با مراجعان صحبت می‌کند. هرقدر هم که در برخی موارد صحبت‌های بیماران غیرمنطقی یا غیرواقعی باشد، آنها را می‌شنود و سعی می‌کند با منطق مخاطبانش را قانع کند. با کارکنان مطب با احترام صحبت می‌کند و در صورت بروز خطا یا اشتباه در مورد بیماران، از آنها معذرت‌خواهی می‌کند.

بهترین دندان‌پزشک، دندان‌پزشکی است که از به‌روزترین تکنولوژی‌های دنیا استفاده می‌کند و تمامی توان و امکانات لازم را برای راحتی شما به کار می‌گیرد تا کمتر اذیت شوید و بیشتر احساس آرامش کنید. او بافت‌های دهان شما را آرام لمس می‌کند و موقعیت پراسترس شما را روی صندلی دندان‌پزشکی درک خواهد کرد.

یک دندان‌پزشک با ویژگی‌های برتر، درمان‌های شما را دنبال می‌کند. او در مورد درمان‌های قبلی که برایتان انجام داده، کنجکاوی به خرج می‌دهد و سوال می‌پرسد. پیگیر درمان‌های شماست و دید بلندمدت در مورد مراجعات شما دارد.
پیدا کردن یک دندان‌پزشک خوب که بیشتر این مشخصات را داشته باشد، گاهی بدون آزمون ‌و خطا ممکن نیست. اگر دندان‌پزشکتان این ویژگی‌ها را دارد، قدرش را بدانید و او را از دست ندهید.
اولین دندانپزشک در دوران ناصرالدین شاه به ایران آمد
دندانپزشکی و دندانسازی در ایران تا زمان ناصرالدین شاه قاجار به عنوان یک حرفه تخصصی مطرح نبود، تا اینکه او در سفر دوم خود به فرنگ، اولین متخصص دندانپزشکی و دندانسازی را به ایران آورد. تا قبل از آن، دندان‌پزشکی و کشیدن دندان در ایران مانند بسیاری دیگر از کشورها در ابتدا به دست دلاک‌هایی انجام می‌گرفت که علاوه‌ بر ‌این کار،‌ به شکسته‌بندی، حجامت و گهگاه آرایشگری نیز می‌پرداختند.

شیوه انتخاب دندانپزشک کودکان
قبل از هر چیز باید بر این نکته تاکید ‌کنم که پس از انتخاب دندان‌پزشک کودکتان باید به وی اعتماد کنید. این اعتماد، نقش بسیار مهمی در درمان فرزند شما و همکاری او با دندان‌پزشک خواهد داشت. برای انتخاب دندان‌پزشک مناسب برای کودکتان باید به تمیز بودن محیط و استریل بودن وسایل مورد استفاده نیز دقت کنید. متخصص دندان‌پزشکی کودکان باید علاوه بر درمان مشکلات فعلی دندان کودکتان سعی کند وضعیت آینده دندان‌های او را نیز در نظر بگیرد و برای سلامت آنها اقدام کند و دور از برخی تبلیغات غیرواقعی که گاهی دیده می‌شود، با توجه به سن کودک ساد‌ه‌ترین و بهترین درمان ممکن را به والدین پیشنهاد دهد.
همچنین باید علت بروز مشکلات دندانی هر کودک را به‌طور اختصاصی تشخیص و روش‌های پیشگیری مناسب و مرتبط را به والدین آموزش دهد و آنها را با راهکارهای مناسب که از بروز مجدد مشکل دندانی جلوگیری می‌کند، آشنا کند.
دندان‌پزشکی کودکان رشته‌ای مبتنی بر روان‌شناسی است. روش‌های کنترل رفتاری متفاوتی برای درمان دندان‌های کودکان وجود دارد که شامل طیف وسیعی از روش‌ها مانند صحبت با کودک تا روش‌های آرامبخشی با داروها و بیهوشی عمومی است. دندان‌پزشک باید برحسب وضعیت سنی و روانی کودک روش مناسبی که از روان در حال تکامل کودک محافظت می‌کند، انتخاب کند و به والدین توضیح دهد.