رنگ جرم گوش نشان دهنده چه بیماریهایی است

رنگ جرم گوش نشان دهنده چه بیماریهایی است

رنگ جرم گوش و بیماری،جرم گوش سبز رنگ،جرم گوش زرد،جرم گوش بد بو و سیاه،گرفتگی گاه‌ و بی‌گاه گوش کلافه‌ تان کرده و مدام باید دستمال به دست باشید و جرم بیرون‌آمده از گوشتان را تمیز کنید؟ فکر نکنید دیگران هم با گوش‌هایشان چنین مشکلی دارند و این اتفاق را طبیعی ندانید. مایع زرد یا قهوه‌ ای‌ رنگی که از گوش‌های شما بیرون می‌آید، می‌تواند شما را از سالم یا بیمار بودنشان باخبر کند. کافی است این مطلب را بخوانید و بدانید هریک از وضعیت‌های جرم گوش، احتمال دچار شدن به چه مشکلی را مطرح می‌کند.

 

تغییر رنگ جرم گوش

جرم گوش سبز یا زردرنگ است؟
به رنگی که روی گوش‌پاک‌کن می‌بینید خوب دقت کنید. اگر رنگ جرم گوشتان طیفی از نارنجی تا قهوه‌ای تیره باشد، یعنی مشکل خاصی در گوش‌هایتان پنهان نشده. اما اگر این رنگ، زرد، سبز، سفید، یا سیاه‌وسفید است، از عفونت گوش شما خبر می‌دهد.

 جرم گوشتان خشک است؟
اگر جرم بیرون‌زده از گوشتان خشک است و پوست کانال گوشتان هم خشک و پوسته‌پوسته است، احتمالا دچار اگزما شده‌اید. اگزما در گوش مشکل رایجی است که باید به‌موقع تشخیص داده شود و به‌راحتی درمان شود. گاهی این اگزماها دردناک هستند، در این صورت بعید نیست که به بیماری پوستی «پسوریازیس»، که شیوعش کمتر از اگزماست، دچار شده باشید. در هر حال مشکل شما هریک از این دو که باشد، ارزش یک جلسه مراجعه به پزشک و مشورت در مورد عادی یا غیرعادی بودن وضعیتتان را دارد.

جرم گوشتان بد بوست؟
جرم درون گوش شما هیچ‌وقت نباید بوی خاصی بدهد. اگر احساس می‌کنید این مایع اضافه، بودار است، احتمالا دچار نوعی عفونت شده‌اید و چاره‌ای جز مراجعه به پزشک ندارید. اغلب عفونت‌ها، در صورت مراجعه به‌موقع، به‌سرعت و ساده درمان می‌شوند. اما اگر ماجرا را پشت گوش بیندازید، می‌توانند برایتان دردسرهای مختلفی ایجاد کنند.

از گوشتان جرم بیرون می‌ریزد؟
اگر بدون اینکه تلاش خاصی کنید، جرم از گوشتان خارج می‌شود، احتمالا به‌نوعی عفونت یا بیماری مزمن گوشی دچار شده‌اید. در صورتی که بعد از ورزش احساس می‌کنید گوش‌هایتان مرطوب شده، نگران نشوید. اما اگر شب می‌خوابید و فردا می‌بینید بالشتتان به جرم گوشتان آلوده شده، باید بدانید که وضعیتی طبیعی‌ را تجربه نمی‌کنید. اگر همراه با این علائم، تب و تعریق شبانه را هم پشت سر می‌گذارید، باید با اطمینان بیشتری به متخصص مراجعه کنید و احتمال عفونت گوشتان را بررسی کنید.

گوشتان گرفته؟
تجمع جرم در کانال گوش و سفت شدنش باعث گرفتگی گوش می‌شود. اگر یک روز صبح احساس کردید یکی از گوش‌هایتان چیزی نمی‌شنود، قبل از اینکه فاجعه‌ای را احتمال دهید، به انباشته شدن جرم‌های پنهان در گوشتان شک کنید. فکر نکنید استفاده مداوم از گوش‌پاک‌کن، مانع چنین اتفاقی می‌شود. برعکس! گوش‌پاک‌کن‌ها قسمت بیرونی گوش را تمیز می‌کنند و حتی در مواقعی جرم را با فشار بیشتری به کانال گوش هدایت کرده، احتمال آسیب دیدن گوش را بالا می‌برند.

گوشتان خیلی می‌خارد؟
گاهی در عین زیاد شدن جرم گوش، با خارش آزاردهنده آن هم دست‌وپنجه نرم می‌کنید. در صورتی که چنین نشانه‌هایی را تجربه می‌کنید، بعید نیست دچار نوعی عفونت شده باشید. خارش اطراف کانال گوش می‌تواند از نشانه‌های عفونت این عضو از بدنتان باشد. پس فورا به پزشک مراجعه کنید.

جرم گوشتان خشک و تیره است؟
خشکی و تیرگی همزمان جرم گوش، مشکلی نیست که با مراجعه به پزشک بتوانید از آن خلاص شوید. این نشانه، از بالا رفتن سن شما و وارد شدنتان به دوره پیری خبر می‌دهد. هرچه سن افراد بالاتر برود، جرم گوششان خشک‌تر، ضخیم‌تر و تیره‌تر از حالت طبیعی می‌شود.