خوراکی و مکمل ویتامین d

نیاز بدنتان به ویتامین D را با برخی خوراکی‌ها و مکمل‌ها برطرف کنید،خوراکی و مکمل ویتامین d
نور خورشید کافی نیست!
حفظ سلامت استخوان‌ها تنها خدمتی نیست که ویتامین D3 به بدن شما می‌کند، اگر به اندازه کافی این ویتامین را در بدنتان ذخیره کنید، خطر ابتلا به سرطان‌هایی از قبیل سرطان کولون، سینه و پروستات به شکل قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند و احتمال دچار شدنتان به بیماری‌های قلبی، سکته مغزی، زوال عقل، دیابت، چاقی و بیماری‌های خودایمنی کمتر می‌شود.

در حالی ‌که کمبود ویتامین D3 با افزایش آمار مبتلایان به مشکلات گفته‌شده همراه است، آمارها نشان می‌دهد که حدود ۴۰ تا ۷۵ درصد مردم کشورهای مختلف، دچار کمبود این ویتامین ضروری هستند. شاید اگر شما هم همین امروز آزمایش خون دهید و سطح این ویتامین را در بدنتان بسنجید، متوجه این کمبود شوید. کمبودی که نه‌تنها با سلامت جسم و روانتان درمی‌افتد، بلکه در صورت جدی نگرفتن آن مسائلی با جان شما بازی خواهد کرد.

چرا اغلب ما کمبود ویتامین D داریم؟
اصلی‌ترین منبع تامین ویتامین D نور خورشید است؛ اما همه مردم جهان به اندازه کافی از این نور بهره‌مند نیستند و از آنجا که ویتامین D به مقدار کافی در مواد غذایی مصرفی ما وجود ندارد، بسیاری از افراد در گوشه و کنار جهان به این کمبود دچارند. بسیاری از عوامل ازجمله فصل، ساعت قرار گرفتن در معرض نور خورشید، عرض جغرافیایی، آلودگی هوا، پوشش ابر، استفاده از کرم ضدآفتاب، رنگ پوست و سن بر امکان جذب ویتامین D از طریق اصلی‌ترین منبع آن، یعنی نور خورشید، تاثیر می‌گذارند و به همین دلیل اغلب افراد به استفاده از مکمل‌های دارویی برای جبران کمبود این ویتامین نیاز دارند.
کمبود ویتامین D با ما چه می‌کند؟
ویتامین D برای جذب حداکثری کلسیم مورد نیاز است و در صورت دچار شدن به کمبود آن، استخوان‌ها و دندان‌ها آسیب جدی و گاه غیرقابل‌جبرانی می‌بینند. به همین دلیل، متخصصان می‌گویند تنها راه مبارزه با پوکی استخوان و عوارض ناشی از آن، مصرف خوراکی‌های حاوی کلسیم نیست و افراد با مصرف میزان کافی مکمل‌های حاوی این ویتامین، می‌توانند این کمبود را جبران کنند.
به چه میزان از این ویتامین نیاز داریم؟
توصیه می‌شود بزرگسالان تا ۶۹سالگی هر روز ۶۰۰ IU (واحد بین‌المللی) ویتامین D مصرف کنند و با شروع ۷۰سالگی، این میزان را به ۸۰۰ IU در روز برسانند؛ چراکه با افزایش سن توان پوست برای جذب ویتامین D موجود در نور خورشید کمتر می‌شود و نیاز به دریافت این ویتامین از منابع دیگر بالا می‌رود. البته از نظر متخصصان اگر در روز بیش از ۴ هزار واحد ویتامین D مصرف کنید، دردسرهای تازه‌ای برای خود ایجاد می‌کنید. چراکه مقادیر بسیار بالای ویتامین D می‌تواند سطح کلسیم خون را بالا ببرد و باعث آسیب دیدن عروق خونی، قلب و کلیه‌ها شود. پس به جای مصرف خودسرانه مکمل‌های حاوی این ویتامین، با یک متخصص در مورد دوز مناسب آن مشورت کنید.
چطور می‌توانیم نیاز بدنمان را تامین کنیم؟
مواد غذایی از قبیل ماهی قزل‌آلا، شیر غنی‌شده، آب‌پرتقال، زرده تخم‌مرغ، جگر گوساله، غلات و قارچ بیشترین میزان ویتامین D را دارند. با این حال، میزان ویتامین D موجود در این خوراکی‌ها هم آنقدر بالا نیست که بتواند تمام نیاز بدن به آن را تامین کند. پس حتی در صورتی که در رژیم غذایی‌تان به اندازه کافی این خوراکی‌ها را جا داده‌اید، با یک آزمایش خون ساده، سطح ویتامینD بدنتان را بررسی کنید و در صورت دچار بودن به کمبود این ویتامین، با مصرف مکمل‌ها نیاز بدنتان را جبران کنید.
چه کسانی در معرض خطرند؟
کسانی که سنشان از ۵۰ گذشته است، پوستی تیره دارند، در خانه‌های شمالی و کم‌نور زندگی می‌کنند، به مشکلاتی مثل اضافه‌وزن و چاقی دچارند یا اینکه عمل جراحی «بای‌پس معده» را انجام داده‌اند، بیشتر با این کمبود مواجه می‌شوند. گذشته از این، آلرژی داشتن به شیر یا ناتوانی در تحمل لاکتوز و البته دچار بودن به بیماری‌های کبدی و گوارشی، می‌تواند احتمال دچار شدن به این مشکل را بالا ببرد. به‌علاوه، متخصصان می‌گویند استفاده از کرم‌های ضدآفتاب، توان پوست برای جذب ویتامین D موجود در خورشید را کم می‌کند. اما از آنجا که تابیدن اشعه ماورای بنفش خورشید به پوست احتمال ابتلا به سرطان پوست را به‌شدت بالا می‌برد، هیچ متخصصی قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، بدون استفاده از کرم ضدآفتاب را توصیه نمی‌کند.
کدام داروها این کمبود را ایجاد می‌کنند؟
مصرف برخی داروها توان بدن برای جذب ویتامین D را پایین می‌آورد. داروهای مسهل، آستروئیدها و داروهای ضدتشنج ازجمله داروهایی هستند که سطح ویتامین D بدنتان را پایین می‌آورند. پس در صورت مصرف کردنشان، با یک متخصص در مورد راه‌های تامین نیاز بدنتان به این ویتامین
مشورت کنید.