رژیم لاغری افراد مسن

چند توصیه مهم برای سالمندانی که قصد دارند رژیم لاغری بگیرند،رژیم لاغری افراد پیر و مسن،چه غذاهایی باید بخورند؟
در همه گروه‌های سنی، حس تشنگی راهنمای کمبود آب بدن است ولی در سالمندی ممکن است حساسیت نسبت به تشنگی کمتر ‌شود و سالمندان متوجه کمبود آب بدنشان نشوند بنابراین به آنها توصیه می‌شود حتما مایعات به‌ویژه آب مصرف کنند.
نکته بعدی این است که دریافت لبنیات در رژیم‌های لاغری نباید کم شود و سالمندان باید حتما در طول روز ۲ لیوان شیر بنوشند یا ماست کم‌چرب بخورند.
اگر آنها به هر دلیل پزشکی یا اقتصادی نتوانند این میزان لبنیات را دریافت کنند، حتما باید مکمل کلسیم بخورند. سالمندان باید علاوه بر لبنیات، روزانه حداقل ۲ تا ۳ میوه بخورند.
به‌طور مثال میوه‌های کوچک مانند سیب گلاب که ۲ عدد از آن را یک واحد حساب می‌کنیم. از سوی دیگر، اغلب سالمندان بازنشسته هستند و ممکن است توانایی مالی بالایی نداشته باشند، بنابراین مرغوبیت میوه ارزش تغذیه‌ای آن را تعیین نمی‌کند و آنچه اهمیت دارد این است که حتما در رژیم غذایی میوه را بگنجانند.

انواع سبزی خام و پخته نیز در رژیم غذایی سالمندان قرار داشته باشد. سالمندانی که دندان مصنوعی یا مشکل بلع دارند نیز بهتر است انواع سبزی پخته مصرف کنند.
در بسیاری از مراجع علمی توصیه می‌شود در رژیم‌های لاغری حتما افراد یک مولتی‌ویتامین مصرف کنند و همه افراد به‌ویژه سالمندان باید توجه کنند اصلا سرخود رژیم نگیرند زیرا سالمندان بافت ماهیچه‌ای ندارند و ممکن است بافت ماهیچه‌ای‌شان در رژیم‌های غیراصولی تحلیل برود.

کاهش وزن سالمندان باید تدریجی باشد

اگر ۱۰ درصد از وزن فردی کنترل شود، بسیاری از مشکلات او مانند قند و فشار خون هم حل خواهد شد بنابراین سالمندان باید به فکر کاهش وزن تدریجی باشند زیرا اگر کاهش وزن زیاد اتفاق بیفتد، به جای چربی، آب و عضلات از دست می‌رود.
در حقیقت، اگر رژیم لاغری در سالمندان سریع و زیاد باعث کاهش وزن شود، بدنشان دچار کم‌آبی می‌شود و بافت عضلات را کم می‌کند. معمولا زمانی که فردی به دیابت نوع ۲ مبتلاست، چاق است یا اضافه وزن دارد و اولین کار برای حفظ سلامتش این است که وزنش را کاهش دهد.
برای کاهش وزن در افراد دیابتی بسیار اهمیت دارد که وعده‌های غذایی را حذف نکنید و هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار یک ماده غذایی بخورند. اگر فرد مبتلا به دیابت دارویی قندی بخورد و به‌دلیل اینکه رژیم گرفته، هیچ ماده خوراکی‌ای نخورد، دچار افت قند می‌شود و اصلا این کار درست نیست.
از طرف دیگر، خیلی‌ها تصور می‌کنند چون دیابت دارند، نباید ماکارونی، نان و برنج بخورند به‌ویژه وقتی رژیم گرفته‌اند، در حالی که این تصور هم اشتباه است و مقدار مصرف نان، ماکارونی و برنج اهمیت دارد و نیازی نیست که آن را حذف کنیم.
حتی میوه‌های شیرین نیز در بیماران دیابتی منعی ندارد و آنها در رژیم‌های لاغری هم می‌توانند میوه‌های شیرین و انواع میوه‌ها را مصرف کنند و باید به مقدار مصرف توجه داشته باشند.