بیماریهای که باعث بوی بد دهان می شوند

مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و شست‌وشوی منظم دهان، همیشه به شما دهانی خوش‌بو هدیه نمی‌کند. حتی اگر به گفته محققان عمل کنید و روغن نارگیل را کمی در دهانتان نگه‌ دارید و بیرون بریزید، باز هم ممکن است از بوی ناخوشایند دهانتان کم نشود. بوی بد دهان می‌تواند حلقه روابط شما را هرروز تنگ‌تر کند. باید بدانید که همیشه مشکلات دهان و دندان نیست که آن را ایجاد می‌کند. گاهی بیماری‌هایی که گرفتارشان شده‌اید دلیل اصلی بدبو شدن نفس شما هستند.

عفونت لوزه دارید؟
اگر مطمئن هستید که سیر یا خوراکی بدبوی دیگری نخورده‌اید، طبیعی است که بوی بد نفستان شما را در مورد وضعیت سلامتتان نگران کند. یکی از بیماری‌هایی که می‌تواند دهان شما را بدبو کند، التهاب‌ها و عفونت‌های لوزه است. اگر باکتری‌ها در لوزه‌های شما خانه کنند، تحمل بوی تنفستان برای دیگران دشوار می‌شود. پس در این صورت، به جای دندان‌پزشک‌ها باید از متخصصان گوش و حلق و بینی کمک بگیرید. عفونت‌های سینوسی هم از مشکلات دیگری هستند که دهان را بدبو می‌کنند و با تجویز این متخصصان می‌توانید از آن‌ها خلاص شوید.
کبدتان کم‌کار است؟
بیماری‌هایی که زمینه را برای بدبو شدن دهان فراهم می‌کنند، گاهی از این هم جدی‌تر هستند. نارسایی کبد از مشکلات جسمی مهلکی است که بوی بد دهان را هم ایجاد می‌کند. در صورتی که متخصص گوش و حلق و بینی مشکلی را تشخیص نداد، از او بخواهید آزمایش خون کاملی برایتان بنویسد و بعد از گرفتن نتیجه‌اش، سراغ یک متخصص داخلی بروید.

کلیه‌هایتان بیمار شده‌اند؟
تازگی‌ها تغییراتی در وضعیت بدنتان احساس نکرده‌اید که نشانه بیمار بودن کلیه‌هایتان باشد؟ اگر چنین احساسی دارید و در عین حال نفسی بدبو هم شما و اطرافیانتان را آزار می‌دهد، سراغ متخصص کلیه و مجاری ادرار بروید. شاید به‌نظرتان عجیب برسد اما بوی بد دهان می‌تواند به خاطر مشکلات کلیه هم ایجاد شود.

دارو می‌خورید؟
کم شدن ترشح بزاق دهان یکی دیگر از دلایل بدبو شدن دهان است. اگر داروهایی می‌خورید که باعث خشک شدن دهانتان می‌شوند، ممکن است از بوی بد دهان هم شکایت کنید. مصرف برخی مواد غذایی و نوشیدنی‌های کافئین‌دار هم می‌تواند باعث بدبویی نفس شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده