بیماریهایی که دردشان به دندان می زند (علت دندان درد)

خراب شدن دندان‌ها، آسیب دیدن لثه‌ها و حتی رنگ‌پریدگی لب و زبان شما، همیشه ناشی از بدشانسی‌تان در به ارث بردن دندان‌های مقاوم نیست. گاهی مشکلاتی که به سلامت دهان و دندان شما آسیب می‌زنند، از ابتلای شما به بیماری‌های دیگر خبر می‌دهند. بیماری‌هایی که اگر درمانشان نکنید، آسیب دیدن دندان‌هایتان تنها بخشی از عوارضی خواهد بود که سراغتان می‌آید.

علت های ناشناخته دندان درد

لثه‌هایتان فرار کرده‌اند؟

لثه‌هایی که هر روز عقب‌تر می‌روند یا خون‌ریزی می‌کنند و دهانی که مدام خشک است، می‌تواند از دچار شدنتان به بیماری دیابت خبر بدهد. دیابت نوع دو بیماری شایعی است که عوارض فراوانی را به بدن تحمیل می‌کند و یکی از این عوارض، به خطر افتادن سلامت لثه‌هاست. البته همیشه مشکلات لثه‌ها به خاطر دیابت نیست، اما اگر به دلایل دیگر به دیابتی شدنتان شک دارید، پزشک خود را از وضعیت دندان‌هایتان هم باخبر کنید.

رنگ زبانتان پریده؟

مقابل آینه بایستید و زبانتان را از دهان خود بیرون بیاورید. اگر روی زبانتان کم‌رنگ و رنگ‌پریده است، بعید نیست به مشکل کم‌خونی دچار شده باشید. کم‌خونی می‌تواند لب‌ها و زبان شما را کم‌رنگ کند و حتی باعث شود زبان شما صاف‌تر از دیگران به نظر برسد.

دندان‌هایتان زرد است؟

اگر هرروز دوبار مسواک می‌زنید و زیاد چای نمی‌نوشید، اما همچنان دندان‌هایتان زرد است، به بیمار بودن معده‌تان شک کنید. کسانی که از ریفلاکس اسیدی معده رنج می‌برند، اغلب دندان‌هایی زرد دارند. البته ممکن است شما به ریفلاکس پنهان معده دچار باشید و مثل دیگران شکایتی از سوزش سر دل نداشته باشید اما حتی در این صورت هم دندان‌های شما مثل فرد سیگاری زرد خواهد بود.

دندانتان لب‌پر شده؟

کار سختی که بار زیادی روی دوش شما گذاشته و آرامشتان را از بین برده، می‌تواند به دندان‌هایتان آسیب بزند. اگر دچار ساییدگی دندان شده‌اید، می‌توانید اعصابتان را به‌عنوان مقصر معرفی کنید؛ چراکه افراد مضطرب بیشتر از دیگران در زمان خواب و حتی در ساعات بیداری دندان‌هایشان را روی هم فشار می‌دهند و به همین دلیل بیشتر به ساییدگی دندان و مشکلات فک دچار می‌شوند.

در دندان‌پزشکی حبس شده‌اید؟

هرچه دندان‌هایتان را پر می‌کنید، کارهای دندان‌پزشکی‌تان تمام نمی‌شود؟ اگر دندان‌های شما مدام خراب می‌شوند، به پوکی استخوان‌هایتان شک کنید. اگر دچار کمبود کلسیم، ویتامین D و البته پوکی استخوان هستید، احتمالا دندان‌های سالمی هم ندارید. کسانی که دچار پوکی استخوان هستند نه‌تنها از کمردرد و زانودرد رنج می‌برند، بلکه مدام باید برای ترمیم دندان‌های پوسیده‌شان به دندان‌پزشک مراجعه کنند.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده