خشکی حفره دندان (علت،تشخیص،راه درمان)

درمان حفره خشک,علائم حفره خشک,درمان درای ساکت دندان,درمان خانگی حفره خشک دندان,عکس حفره خشک,علایم حفره خشک,عوارض حفره خشک,حفره خشک بعد از کشیدن دندان

زمانی که دچار خشکی حفره دندانی شوید، به‌خوبی به آن پی می‌برید. این عارضه هنگامی رخ می‌دهد که لخته خونی که در محل کشیدن دندان تشکیل‌ شده است ، از جا کنده شود که در پی آن حفره خالی دندان خشک می شود و در معرض عوامل بیرونی قرار می گیرد.

لخته خون که به‌طور طبیعی در محل کشیدن دندان تشکیل می‌شود از اعصاب و استخوانی که زیر دندان سابق قرار داشت، محافظت می‌کند. در نبود این محافظ اعصاب و استخوان‌ها بدون محافظ می‌ماند و این امر ممکن است باعث بروز درد در محل کشیدن دندان و مسیر اعصاب گوش و چشم در همان سمت شود.

عوامل متعددی ممکن است بیماران را در معرض خطر بیشتر این عارضه قرار دهد:
* استفاده از نی هنگام مصرف نوشیدنی.
*شستن دهان ‌.
* سیگار کشیدن؛ زیرا نیکوتین می‌تواند مانع خون رسانی به حفره دندانی شود.
*عفونت ویروسی یا باکتریایی می‌تواند مانع بروز لخته خون شود.

عوامل خطر:
همان‌گونه که قبلاً ذکرشد، حفره دندانی خشک فقط بین ۲ درصد از افرادی که دندان می کشند، رخ می‌دهد. البته به گفته متخصصان این عارضه بیشتر در زنان رخ می‌دهد و باِ چرخه قاعدگی و میزان هورمون ارتباط دارد. در این زمینه زنانی که قرص ضدبارداری مصرف می‌کنند در معرض خطر بالاتری قرار دارند.

افراد سیگاری به دلیل گردش خون ضعیف دردهان به‌ احتمال ‌زیاد دچار این عارضه می‌شوند. رعایت نکردن بهداشت دهان، می‌تواند به عفونت و درنتیجه خشکی حفره دندان منجرشود. افرادی که سابقه این مشکل رادارند یا این ‌که هنگام کشیدن دندان دچار آسیب‌ دیدگی شده اند، بیشتر از دیگران در معرض حفره دندانی خشک قرار می گیرند. درصورتی ‌که طی ۳ روز اول دندان کشیدن ، نوشیدنی‌های گازدار مصرف شود یا دهان را با شدت آب‌کشی کنید، احتمال این‌ که دچار حفره دندانی خشک شوید وجود دارد.

علایم:
احساس درد پس از کشیدن دندان امری طبیعی است. اما بین درد معمولی پس از کشیدن دندان و حفره خشک تفاوت است. درد معمولی در عرض ۲۴ ساعت از بین می‌رود درحالی‌ که در خشکی حفره ، درد ۵-۳ روز پس از دندان کشیدن ادامه پیدا می کند و تا زمانی که با تجویز دارو توسط دندان‌ پزشک برطرف نشود مایه اذیت و آزار است. خشکی حفره می ‌تواند درد زیادی ایجاد کند، به‌ ویژه اگر از طریق دهان نفس بکشید یا این ‌که نوشیدنی یا غذای سرد مصرف کنید. هر بار هم امکان دارد درد به قسمت بالا و پایین صورت پخش شود. طعم نامطبوعی نیز دردهان ایجاد می شود.

درمان:
مصرف داروهای ضدالتهابی مؤثر است. درصورتی‌که درد از بین نرود، دندان‌پزشک می‌تواند مسکن قوی ‌تری تجویز کند. در صورت عفونت پزشک آنتی‌بیوتیک تجویز خواهد کرد. دندان‌پزشک، حفره را تمیز و با مواد خاص پر خواهد کرد. این کارعلاوه بر تسریع روند التیام، درد را نیز مهار خواهد کرد. گاهی نیز حفره را باید با فوم جراحی یا مواد پیوند استخوان پر کرد.

 

خشکی حفره دندان Dry  socket

التهاب حفره دندان بعد از کشیدن دندان است که بهبود نخواهد یافت .

نحوه زندگی : مصرف سیگار و قرصهای ضد بارداری خوراکی عوامل خطر محسوب می شوند .

سن ، جنس و ژنتیک : عوامل مهمی نیستند .

بعد از کشیدن دندان ، حفره دندان با خون پر می شود . لخته های خون داربست و شبکه ای را برای ترمیم حفره فراهممی کنند . اگر لخته بنا به دلایلی از قبیل شستشوی شدید با آب شسته شده و خارج شود یا اگر لخته دچار عفونت شود ، استخوان دربرگیرنده حفره می تواند ملتهب شده و شرایطی بنام حفره دندانی خشک یا آلوئولیت بعد از کشیدن دندان ایجاد شود . حفره دندانی خشک ، در حدود یک مورد از هر ۲۵ مورد کشیدن دندان بصورت شایعتری بعد از کشیدن سخت دندان آسای فک تحتانی ایجاد می شود . این وضعیت مکرراً در کسانیکه سیگار مصرف می کنند یا زنانیکه از قرصهای ضد بارداری خوراکی استفاده می کنند ، دیده می شود . علایم خشکی حفره دندان ممکن است شامل یک درد شدید ضرباندار ۴-۲ روز پس از

 

کشیدن دندان که بطور شایعی به گوشها انتشار پیدا می کند ، طعم بد در دهان و تنفس بدبو باشد .حفره دندان ممکن است تنها در قسمتی ترمیم شود و گاهاً ممکن است قطعات کوچکی از استخوان از حفره دندان خارج شود .

اقدامات مؤثر:

ممکن است دندانپزشک شما برای پیشگیری از عفونی شدن حفره دندان بعد از کشیدن دندان ، آنتی بیوتیک تجویز کند . اگر بعد از چند روز حفره دندان بهبود و ترمیم نیافت یا هنوز احساس درد داشتید ، بایستی هر چه سریعتر دندانپزشک خود را ببینید . در مدت انتظار برای دندانپزشک می توانند برای تسکین علایم از مسکنهای بدون نسخه مانند استامینوفن استفاده کنید .

برای درمان خشکی حفره دندان ، ممکن است دندانپزشک شما در ابتدا حفره دندان را با آب نمک گرم یا یک محلول ضد عفونی کننده رقیق شستشو دهد . سپس وی حفره را با یک خمیر ضد عفونی کننده پر می کند . این درمان هر ۳-۲ روز تکرار می شود تا زمانیکه حفره دندان شروع به ترمیم کند . دندانپزشک ممکن است همچنین به شما پیشنهاد کند تا در منزل با آب نمک داغ دهان را شستشو دهید تا التهاب کاهش یابد . حفره دندان طی چند روز شروع به ترمیم خواهد کرد و ترمیم در طی چند هفته تکمیل خواهد شد .