بلوغ زودرس (علائم و نشانه،دلیل،درمان)

علت و نشانه و درمان بلوغ زودرس

علائم بلوغ در دختر,بلوغ زودرس چیست,داروهای گیاهی برای جلوگیری از بلوغ زودرس,خطرات و عوارض بلوغ زودرس

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که در آن با تحولات زیادی مواجه هستیم؛ تحولاتی که حداقل در دهه‌های گذشته به این سرعت وجود نداشته یا کمتربه چشم می‌آمده است. پزشکان معتقدند برخی از همین تغییرات می‌تواند زمینه‌ساز بلوغ زودرس کودکان شود؛

مساله‌ای که دغدغه‌ای جدی برای بسیاری از والدین محسوب می‌شود. با وجود فناوری‌های نوین و شبکه‌های متنوع ماهوار‌ه‌ای و رسانه‌های متعدد، کودکان امروز خیلی راحت‌تر از کودکان دیروز با برخی مسایل روبرو می‌شوند که برایشان مناسب نیست و عواقبی دارد که اغلب والدین را نگران می‌کند. یکی از این عواقب، بلوغ زودرس است.
بلوغ زودرس چیست؟
بلوغ زودرس مساله‌ای است که بسیاری از والدین در دنیای امروز با آن مواجه هستند و به این معناست که علائم بلوغ کودک در سن خیلی پایین آشکار می‌شود. این بلوغ معمولا با علائم جسمانی آغاز می‌شود. مثلا علائم در دختران ابتدا با بزرگ شدن پستان به شکل یکطرفه یا دوطرفه ظاهر می‌شود و بعد از آن موهای زهار و زیربغل دیده می‌شوند و عادت‌ ماهیانه شدن در مرحله انتهایی است، دور نوک پستان تیره و ضخیم می‌‌شود و نوک پستان به جلو می‌آید. جوش نیز در صورت دختران افزایش می‌یابد و در پسران بیضه‌ها زودتر از موعد رشد می‌کنند و بزرگ می‌شوند.
از چه سنی می‌توانیم بگوییم کودک دچار بلوغ زودرس شده است؟
ظاهر شدن علائم بلوغ‌ ‌از نظر فیزیکی و هورمونی در دختران قبل از ۷ سالگی و در پسران قبل از ۹ سالگی، ‌بلوغ زودرس نامیده می‌شود. ابتدا این کودکان بلندتر و بزرگ‌تر از همسن‌های خود به نظر می‌رسند ‌ولی به‌دلیل بلوغ زودرس، رشد استخوان‌ها زودتر از معمول متوقف می‌شود و استخوان‌ها‌ و ‌در نهایت قد کوتاه‌تری در‌ ‌بزرگسالی خواهند داشت.
عوامل محیطی در ایجاد این مساله تا چه حد دخیل است؟
قطعا بی‌تاثیر نخواهد بود و هر عامل تحریک‌کننده‌ای اعم از شنیداری و دیداری می‌تواند در ایجاد بلوغ زودرس، مخصوصا از جنبه روان‌شناختی در کودکان، اثرگذار باشد. از عوامل ایجاد بلوغ زودرس می‌توان به نوع لباس، معاشرت نادرست، ستایش جنس مخالف نزد کودک، تعقیب کنجکاوی و تجسس توسط کودک، نیاز شدید به محبت، نقص اخلاق و شوخی‌های بی‌بندوبار و… نام برد.
شما چه راهکارهایی را برای اینکه کودکان از این مساله دور بمانند، پیشنهاد می‌کنید؟
بهتر است والدین هر عامل تحریک‌کننده‌ای را از کودکانشان دور کنند و با ایجاد رابطه صادقانه و دوستانه با فرزندشان برای او پیدایش این تغییرات را توضیح دهند و او را از مراقبت‌های ضروری آگاه کنند.

از طرف دیگر، رعایت مسایل و شرایط فردی، خانوادگی و اجتماعی قابل‌کنترل برای تعدیل و کاستن از عوارض و پیامد‌های بلوغ زودرس در زندگی حال و آینده این کودکان نیز مهم است. در نهایت، مراجعه به پزشک متخصص برای بررسی و درمان بلوغ زودرس در کودکان برای پیشگیری از مشکلات استخوان‌بندی، رشد قدی و فیزیکی و انجام معاینات و آزمایش‌های مداوم می‌تواند کمک بسزایی برای والدین در این خصوص باشد.
بلوغ زودرس از نظر روانی تا چه حد می‌تواند روی کودکان اثر منفی بگذارد؟
‌متاسفانه بلوغ زودرس باعث می‌شود کودکان خیلی زود در معرض استرس‌های دوران ‌نوجوانی قرار بگیرند. آنها از نظر جسمی‌ ‌تظاهرات بلوغ را دارند ولی تجربه کافی ندارند.مثلا دختران با ظاهر شدن علائم بلوغ جنسی، ‌ممکن است در معرض آزارهای جنسی قرار گیرند و دچار وحشت و مشکلات روانی شوند.
دخترها بیشتر در معرض بلوغ زودرس هستند یا پسرها؟
‌معمولا بلوغ زودرس در دختران شایع‌تر از پسرهاست. در مواردی بیماری‌های مهم دستگاه عصبی مرکزی می‌تواند این حالت را ایجاد کند. گاهی تولید‌ ‌هورمون‌های جنسی زنانه نیز باعث بلوغ زودرس می‌شود.
آیا می‌توان با راهکارهای تغذیه‌ای از بروز این مساله در کودکان جلوگیری کرد؟
بله، برای مثال کودکان باید حتی‌الامکان از مصرف چربی‌هایی مانند پوست مرغ یا دنبلان خودداری کنند زیرا ممکن است به مرغ‌ها هورمون استروژن تزریق کرده باشند و چربی اشباع‌شده در پوست مرغ، بلوغ زودرس ایجاد خواهد کرد. به هر حال، همانطور که در خلال این گفت‌وگو نیز بارها اشاره کردم، عوامل متعددی می‌توانند در شکل‌گیری بلوغ زودرس در کودکان تاثیرگذار باشند و والدین می‌توانند با کسب آگاهی در این زمینه از بروز چنین مشکلی جلوگیری کنند.

 

بلوغ زودرس یک مشکل غددی و جسمانی است و با مشکلات صرفا روان‌شناختی متفاوت است.به این معنا که کودکی که دچار بلوغ زودرس می‌شود، به این دلیل که هورمون‌های بدنش زودتر از موعد فعال شده‌اند، ممکن است از نظر قدی کوتاه بماند اما از نظر روان‌شناختی، بلوغ زودرس زمانی در کودکان ایجاد می‌شود که پیش از موعد با اطلاعات جنسی آشنا شوند و در این شرایط بهتر است متناسب با شناختی که از کودک داریم، با او برخورد کنیم.

وقتی کودکی دچار بلوغ زودرس می‌شود، دوست دارد مانند بزرگسالان نیز رفتار کند در حالی که هنوز خیلی شناختی از محیط و دنیای بزرگسالان ندارد و این مساله حتی گاهی باعث می‌شود از او سوءاستفاده‌های جنسی شود و بعد احساس گناهی که دارد، بیش از هر مورد دیگری برای کودک آزاردهنده است، بنابراین باید با کودکمان ارتباط دوستانه برقرار کنیم؛

مثلا همان‌طور که می‌دانید سن آرایش کردن در ایران در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار پایین است. وقتی ما با دختر کم‌سن و سالی که آرایش کرده مواجه می‌شویم، او را یک دختر بی‌اخلاق و بد می‌دانیم و کودک ناخودآگاه با این حس همذات‌پنداری می‌کند و خود را گناهکار می‌پندارد یا در مورد پسران وقتی خیلی زود به بلوغ می‌رسند، این مساله ابتدا به‌گونه‌ای برای آنها حس قدرت می‌‌آورد در حالی که این حس کاذب است.

موضوع دیگر این است که اگر بلوغ زودرس به‌موقع درمان نشود باعث می‌شود اضطراب و ناامنی‌های مکرر برای کودک و دلشوره‌هایی که برای او در عرصه زندگی حاصل می‌شود، او را در خود غرق کند.

در هر حال، بلوغ زودرس یک معضل است به این علت که فرد از نظر عقلانی در شرایط سنی کودکان همسن خود است اما از نظر جسمی و تمایلات و خواسته‌های غریزی حس بزرگ‌تر‌ها را دارد.

مثلا کودک ۹ ساله حس یک آدم ۱۸ ساله را دارد و از اینکه بتواند در برابر آن خواسته‌ها موضع معقولی بگیرد، عاجز است. اینجاست که والدین باید به کودک خود کمک و او را حمایت کنند تا در آینده دچار معضل و مشکلات احتمالی نشود.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

متاسفیم. نظرات بسته است.