معماری
جراحی پلک

جراحی پلک

یکی از فوائد جراحی های زیبایی ایجاد حس اعتماد به نفس و جوانی است، و یکی از مهمترین اجزاء بدن در این رابطه چشمها هستند.

از نظر زیباشناسی ، چشمها مهمترین جزء صورت هستند . چشمها نشاندهندهً سن فرد ومنعکس کننده حالت هیجانی وخلقی وی هستند ومتاسفانه چشمها وپلکها زودتر از سایر اجزای بدن علائم پیری را نشان میدهند . عمل جراحی پلاستیک پلکها که اصطلاحا بلفاروپلاستی نامیده میشود . برای برداشتن پف پلکها ، اصلاح افتادگی پلک وبرداشتن پوست اضافی آنها طراحی شده است هرچند که ممکن است مقداری از چین وچروکهای سطحی پلک را نیزکمتر نماید . باید توجه داشت که با این عمل سیاهی دور چشمها برطرف نمیشود وهمچنین این عمل کمکی به کسانی که تورم پلکهایشان بدلیل بیماریهای متابولیکی است نمیکند ( مثل تورم پلک ناشی از پرکاری تیروئید ) . در این عمل میتوان پلکهای فوقانی وتحتانی رابطور مجزا یا همزمان مورد عمل قرار داد .

بلفاروپلاستی معمولا دردناک نیست. این جراحی معمولا به صورت موضعی انجام می‌شود و لازم نیست به بیمار بیهوشی عمومی دهیم.

 عمل جراحی پلاستیک بلفاروپلاستی تحت بیحسی موضعی، بدون درد و در مدت زمان کوتاه (حدودا ۴۵-۳۰ دقیقه) انجام می شود.می توان از لیزر برای برداشتن پوست پلک ضمن جراحی استفاده کرد.بیمار فاقد پانسمان چشمی است و علاوه بر بخیه های معمولی می توان از چسب مایع جهت چسباندن لبه های زخم استفاده کرد. کبودی و قرمزی اطراف چشمها پس از ۱۰-۷ روز از بین میرود و بیمار می تواند پس از چند روز فعالیت عادی روزمره را شروع کند.

جراحی پلک

البته از طریق عمل پلک بالا می توان عضلات اخم را قطع نمود و نیر ابرو را تا حدی بالا برد.

در جراحی پلاستیک پلک که عمل جراحی سرپایی است و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد، در چین پلکی در پلک فوقانی، برش داده می‌شود و اضافه پوست یا چربی برداشته می‌شود. بعد محل برش بخیه زده می‌شود. بخیه‌ها را پنج تا شش روز بعد از عمل می‌کشیم. مدت جراحی هم ۴۵ دقیقه تا یک ساعت است. پزشک جراح برحسب تجربه و مهارتش از تیغ جراحی، لیزر یا امواج رادیویی برای ایجاد برش استفاده می‌کند. در پلک تحتانی، در بیشتر موارد، برش در پشت پلک در طرف ملتحمه داده می‌شود و بنابراین اثری از جای عمل روی پوست باقی نمی‌ماند.

 

عوارض جراحی چشم

به‌هر‌حال هیچ جراحی‌ای بدون عارضه نیست. اما درصورتی‌که جراح پلاستیک پلک با تجربه کافی در این زمینه عمل را انجام دهد، عوارض آن کمتر خواهد بود. ازجمله عوارض عمل بلفاروپلاستی، ورم و کبودی است که معمولاً طی یک تا سه هفته برطرف می‌شود و بعد از گذشت این زمان فرد چهره عادی‌اش را پیدا می‌کند. در افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای و مشکلات انعقادی دارند، احتمال خونریزی یا کبودی اطراف محل عمل بیشتر است. خونریزی خلف چشم از عوارض نادر ولی بسیار خطرناک جراحی زیبایی پلک است. احتمال این عارضه در پلک پایین بیشتر است. در این حالت خطر کاهش دید دائمی وجود دارد. بنابراین به بیماران توصیه می‌کنیم که اگر در چند ساعت و حتی روز بعد از عمل دچار درد شدید در چشم یا افت بینایی شدند، سریعاً به پزشک مراجعه کنند تا محل جراحی باز و خون تخلیه شود. از دیگر عوارض بعد از عمل جراحی پلاستیک پلک، اصلاح کم یا زیاد افتادگی پلک است که در این صورت می‌توان جراحی مجدد انجام داد، ولی در مواردی که اصلاح زیاد باشد، دو پلک به هم نمی‌رسند و چشم باز می‌ماند. این وضعیت تا چند روز بعد از عمل طبیعی است و از فرد می‌خواهیم با استفاده از قطره‌های چشمی مرطوب‌کننده از چشم‌هایش مراقبت کند. ولی اگر برداشت پلک زیاد باشد، این عارضه برطرف نمی‌شود و مشکلات بعدی شامل خشکی چشم، زخم قرنیه و متعاقب آن کاهش بینایی فرد را تهدید می‌کند. ممکن است در محل ترمیم پوست جوش‌های‌ سفید‌رنگی ظاهر شود که اغلب گذراست و برطرف می‌شود. جای بخیه در پلک فوقانی به‌طور طبیعی سه تا شش ماه بعد از عمل محو می‌شود. ولی ندرتاً ممکن است جای زخم به شکل یک خط باقی بماند،‌ مثل افراد کلوئیدساز.

 

دکتر ایرج فاضل با بیان اینکه چین و چروک خوردگی پلک‌ها و کیسه‌های چربی در زیر پوست حالتی خسته به چهره فرد می دهد، گفت: گاهی این حالت در افراد جوان به صورت ارثی ظاهر می‌شود، ولی تغییرات حاصله از پیشرفت سن مهمترین دلیل بروز چین خوردگی است. در حالت نادرتری بیماری‌های تیروئید، کلیه و یا آلرژی موجب پف کردگی و چین خوردگی پلک می‌شوند.

وی با تاکید بر اینکه عمل جراحی ترمیم پلک‌ها (بلفاروپلاستی)، در مواقعی انجام می شود که افتادگی پلک مانع دید طبیعی فرد شود، گفت: امروزه اغلب این اعمال جراحی جهت زیبایی و بهبود ظاهر چهره است، در این عمل پوست اضافه و چربی‌های جمع شده در زیر آن برداشته می‌شود. بلفاروپلاستی به تنهایی پاسخگوی ترمیم پوست اطراف چشم ها نیست، معمولا این عمل بصورت همزمان با عمل کشیدن ابرو انجام می شود.

دکتر فاضل در ادامه افزود: در روش جدید بلفاروپلاستی برش در قسمت درونی پلک زده می شود و هیچ برشی روی پلک و قسمت خارجی آن دیده نمی شود. این کار را می توان با لیزر نیز انجام داد که نتیجه آن با روش های معمول تفاوت چندانی ندارد.

وی یادآور شد: بهترین کاندیداهای جراحی زیبایی پلک کسانی هستند که حداقل ۳۵ سال سن داشته باشند و افتادگی پلک یا پف زیر چشم (در اثر تجمع چربی اضافه) باعث تغییرات ناخوشایند در چهره شان شده باشد. برای انجام جراحی لازم است که فرد بطور کلی سالم باشد و بیماری خاصی نداشته باشد.

فاضل گفت: درجراحی پلک فوقانی پوست اضافه روی پلک فوقانی و کیسه های چربی (که به صورت پف کردگی بالای پلک تظاهر می کند) برداشته می شود. به علاوه در صورتی که افتادگی پلک نیز وجود داشته باشد می توان آن را در حین عمل اصلاح کرد. جراحی پلک فوقانی باعث بهبود شکل و موقعیت پلک فوقانی می شود. در صورتی که وجود پوست اضافه یا افتادگی پلک باعث محدودیت دید جانبی شده باشد این مشکل برطرف می شود و در مجموع ظاهری جوان‌تر و هوشیارتر به فرد می بخشد. گاهی عمل جراحی بالا کشیدن ابرو نیز همراه با جراحی پلک فوقانی انجام می شود.

وی همچنین افزود: جراحی پلک تحتانی بیشتر به منظور برداشتن کیسه های چربی زیر پلک تحتانی که حالت پف کردگی چشم را ایجاد می کنند انجام می گیرد. معمولا بخشی از پوست پلک تحتانی نیز برداشته می شود. این تغییرات در مجموع باعث ایجاد ظاهری جوان تر در فرد می شود، جراحی از طریق بافت ملتحمه چشم معمولا در افراد جوان به کار می رود که پوستشان هنوز خاصیت ارتجاعی خود را از دست نداده است و قوام نسبتاً سفتی دارد. در این روش بدون آنکه پوست دستکاری شود از طریق برشی در پشت پلک تحتانی (در سمت ملتحمه) کیسه های چربی زیر پلک برداشته می شود. مزیت این روش آن است که نیازی به ایجاد برش بر روی پوست ندارد.

این جراح عمومی گفت: عمل جراحی پلک معمولا با بی حسی موضعی انجام می شود و حدود دو ساعت طول می کشد، برش جراحی در امتداد چین های طبیعی پوست داده می شود و پس از بهبود زخم، جای عمل دیده نمی شود، بیماران اغلب در همان روز عمل مرخص می شوند و باید با استفاده از عینک تیره ناحیه عمل را بپوشانند.

دکتر فاضل خاطرنشان کرد: هنگام خوابیدن در دو روز اول پس از عمل جراحی باید با استفاده از دو یا سه بالشت سر بالا نگه داشته شود تا ورم عمل کاهش یابد، درد مختصر ناحیه عمل به سهولت با مصرف قرص های مسکن برطرف شده و معمولا از قطره های چشمی جهت کاهش تحریک چشم استفاده می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: تورم و کبودی در سه روز اول پس از جراحی شدت بیشتری دارد و پس از آن بتدریج فروکش می کند، میزان کبودی قابل پیش بینی نیست و در هر بیمار متفاوت است، ولی معمولا در مدت دو هفته اول پس از عمل از بین می رود، گاه سفیدی چشم قرمز می شود که آن هم موقتی و گذرا است.

دکتر فاضل در پایان تصریح کرد: بهتر است در دو هفته اول پس از عمل از بکاربردن لنزهای چشم پرهیز شود، آرایش معمولی را می توان یک هفته پس از عمل شروع کرد.

 

آیا می‌توان با بلفاروپلاستی، چروک‌های خنده را هم از اطراف چشم‌ها زدود؟

متاسفانه گاهی پزشکان ما به این نکته توجه نمی‌کنند که بلفاروپلاستی قادر به اصلاح چین ‌و چروک‌‌هایی که به هنگام خنده نمایان می‌شوند، نیست. بهترین درمان چین و چروک‌های خنده، تزریق بوتاکس است و اینها با جراحی اصلاح نمی‌شوند و با بلفاروپلاستی تنها پف‌ها و پوست‌های اضافی اصلاح می‌شوند.

گاهی بعد از جراحی زیبایی پلک، صورت شخص نامتقارن به نظر می‌آید. چرا؟

بعد از جراحی، فاصله ابرو از لبه پلک به هیچ وجه نباید از یک سانتی‌متر کمتر شود، در غیر این صورت فرد دچار مشکلاتی خواهد شد.

 

جراح چگونه می تواند شکل پلک پایین بیمار را بهتر کند؟
برای جراحی پلک پایین برش اغلب درست زیر مژه ها قرار می گیرد.از طریق این برش ، چربی ،عضله و پوست اضافی برداشته می شود و یا جهت رفع نواحی برجسته یا پف آلود، توزیع چربی ها اصلاح می گردد. در پلک پایین نیز خط برش به خوبی پنهان می شود.

اطلاعات کلی پیرامون جراحی زیبایی پلک (بلفارو پلاستی): 

    شش ساعت قبل از مراجعه به بیمارستان از خوردن و آشامیدن هر گونه جامدات یا مایعات خودداری کنید.
قبل از مراجعه به بیمارستان استحمام کامل انجام دهید و از به کار بردن هرگونه زیور آلات خودداری کنید.
مدارک پزشکی قبلی شامل عکس، آزمایش، نوار قلب و غیره را همراه بیاورید.
ویزیت های بعد از عمل زیبایی پلک، روز پنجم پس از عمل، سه هفته پس از عمل و سه ماه پس از عمل می باشد .
در دو روز اول پس از عمل زیبایی پلک کبودی و تورم افزایش می یابد و بعد طی یک تا دو هفته به تدریج و خود به خود رفع خواهد شد .
در سه روز اول پس از عمل زیبایی پلک استراحت کامل داشته باشید یعنی حتی الامکان دراز بکشید و چشمها را ببندید.
در روز اول پس از عمل زیبایی پلک از کمپرس سرد استفاده نمائید که هر یک ساعت، بمدت ۵ دقیقه کمپرس شود.
فقط از داروهایی که جراح معالج شما تجویز نموده است استفاده نمائید.قطره چشمی تجویز شده را پس از عمل پلک روزها هر شش ساعت استفاده کنید . (به مدت یک هفته)
پماد تجویز شده را صبح ها و شبها در محل بخیه های پلک و به مقدار کم داخل چشم استفاده کنید . (به مدت دو هفته)
در یک تا دو روز اول پس از عمل زیبایی پلک ممکن است چند قطره خون از محل بخیه ها خارج شود که طبیعی بوده و جای نگرانی ندارد.
در چند روز اول پس از عمل پلک احتمال تاری دید خفیف وجود دارد که طبیعی می باشد و نگران نباشید .
از زمان عمل پلک تا پنج روز از خیس شدن صورت بپرهیزید و روز پنجم قبل از مراجعه به مطب استحمام نمائید .
بخیه های پلک روز پنجم پس از عمل برداشته می شود و جای بخیه ها پس از یک تا دو ماه تا حدود زیادی محو می شود .
تا چهار هفته از ماساژ و خارش پلک بپرهیزید ومحل بخیه ها را دستکاری نکنید .
تا دو هفته پس از عمل زیبایی پلک از به کار بردن مواد آرایشی بر روی محلهای عمل خودداری نمائید .
تا یک ماه پس از عمل زیبایی پلک از انجام فعالیتهای بدنی سنگین خود داری نمائید.
در روزهای اول پس از عمل زیبایی پلک، پلک شما ممکن است منظره مطلوبی نداشته باشد ولی نگران نباشید در طی چند هفته و با فروکش کردن تورم منظره نهایی پلک مشخص می شود بنابر این در روزهای اول پس از عمل ، سعی نکنید نتیجه عمل را ارزیابی کنید .
در کسانی که پیش از عمل عدم تقارن شدید پلک ها وجود دارد پس از عمل نیز درجاتی از عدم تقارن خفیف ممکن است باقی بماند .
عمل بلفاروپلاستی نمی تواند سبب بالا کشیدن ابرو یا درشت شدن چشم ها شود.
در صورتیکه هر گونه دارویی مصرف می نمائید یا بیماریهای جسمی یا روحی دارید و یا سابقه جراحی یا ابتلا به هپاتیت (یرقان) یا HIVدارید به جراح اطلاع دهید . در صورت وجود اعتیاد به مواد مخدر اطلاع دهید.
از دو هفته قبل از عمل تا یک هفته پس از عمل از مصرف بروفن، آسپرین و ویتامین Eو از استعمال دخانیات خودداری نمائید .
بسته شدن ناکامل پلک ها در چند هفته اول پس از عمل زیبایی پلک، معمول می باشد در این موارد، قبل از خواب از پماد چشمی استفاده نمائید.

گردآوری از:پارسیان لب

 

منابع:سایتهای

دکتر بابک باب شریف،دکتر محمد مهدی طرزی،فردا نیوز،دکتر آزاده فرحی،دکتر محمدرضا بیگدلی

پاسخ دهید