عفونت قارچی در ناحیه تناسلی

قارچ تناسلی مردان,خارش اطراف ناحیه تناسلی,درمان خانگی عفونت قارچی واژن,عکس عفونت قارچی واژن,درمان عفونت قارچی,قرص عفونت واژن,درمان عفونت قارچی واژن مقاوم
درمان عفونت قارچی واژن با سرکهنزدیک به ۷۵ درصد زنان در طول زندگی خود حداقل یک‌بار عفونت قارچی را در ناحیه تناسلی‌شان تجربه می‌کنند و در ۲۰-۱۰ درصد موارد، این عفونت عود‌کننده است. اگرچه عفونت قارچی بیماری رایجی است و مشکل جدی و خطرناکی محسوب نمی‌شود اما اغلب آزاردهنده است.
آیا عفونت قارچی در ناحیه تناسلی بیماری شایعی برای خانم‌ها محسوب می‌شود؟
بله، دستگاه تناسلی خانم‌ها محیطی گرم و مرطوب است و شرایطی را پدید می‌آورد که مستعد رشد قارچ است. شایع‌ترین عفونت قارچی دستگاه تناسلی در خانم‌ها، کاندیدا آلبیکنز است که وقتی وارد بدن شد، در شرایط مناسب شروع به رشد می‌کند و علایمی مانند خارش دارد.
منظورتان از شرایط مناسب چیست؟
مصرف مفرط آنتی‌بیوتیک‌ها، بارداری، مصرف مرتب داروهای پیشگیری از بارداری، ابتلا به دیابت، تعریق مفرط و رطوبت زیاد ناحیه تناسلی می‌تواند زمینه‌ساز رشد و تکثیر قارچ‌ها و بروز عفونت‌های قارچی باشد.
آیا ترشحات غیرطبیعی هم از علایم عفونت قارچی است؟
طیف ترشحات متفاوت است و نباید زیاد به این علامت توجه کرد. ترشحات معمولا به شکل‌ ذرات پنیری سفید است که تکه‌تکه در ناحیه بیرونی و داخل واژن وجود دارد. در طول بیماری سطح واژن ملتهب و قرمز است و ذرات سفید به مخاط واژن چسبیده و وقتی آن را جدا می‌کنید زیر آن قرمز است. گاهی ترشح وجود ندارد یا ترشحات رقیق و آبکی است. شایع‌ترین علامت همان سوزش و خارش است که گاهی با بوی بد و ترشحات همراه می‌شود.
معمولا چه درمان‌هایی توصیه می‌کنید؟
داروهای موجود به شکل شیاف واژینال و کرم موضعی و قرص‌های خوراکی در دسترس است.
عفونت قارچی عودکننده است؟
بله، این در واقع همان مشکل اصلی است. اسپور قارچ وقتی وارد بدن شد، دیگر از بین نمی‌رود و وقتی شرایط مهیا باشد، دوباره رشد می‌کند. تنها راه پیشگیری از عود عفونت قارچی، پیشگیری از بروز شرایط مساعد است. در خانم‌هایی که دچار عود مرتب می‌شوند، پزشک خانم را از نظر عوامل زمینه‌ای بررسی می‌کند و اگر مشکل خاصی نباشد، برای کنترل عفونت، درمان‌های طولانی‌مدت تجویز می‌کند.
بهترین راه پیشگیری از بروز یا عود مجدد عفونت قارچی چیست؟
باید جلوی بروز شرایط مستعدکنندهعفونت‌قارچی را گرفت. خشک کردن محیط تناسلی بعد از هر بار شستشو، خودداری از پوشیدن لباس‌های تنگ و لباس زیر از جنس مواد صنعتی، انتخاب لباس زیر پنبه‌ای و نخی و تعویض مرتب آن و شستشوی آن با آب داغ احتمال بروز عفونت‌های قارچی را کاهش می‌دهد.
آیا استفاده از ژل‌های شستشودهنده و ضدعفونی‌کننده، کمکی به کاهش احتمال بروز عفونت می‌کند؟
نه، استفاده مفرط از ضدعفونی‌کننده‌ها و شوینده‌ها کمک‌کننده نیست. این قبیل اقدام‌ها تنها باکتری‌های خوب بدن را از بین می‌برد و بدن را مستعد عفونت قارچی می‌کند. شستن ناحیه تناسلی با بتادین نیز کار اشتباهی است و خود می‌تواند باعث حساسیت و مستعد شدن بدن برای عفونت قارچی شود.
ممکن است عفونت قارچی به‌طور خود‌به‌خود رفع شود؟
در صورتی که شرایط ایجاد‌کننده رفع شود، عفونت قارچی هم برطرف می‌شود اما بیماری بسیار آزار‌دهنده‌ای است و معمولا نمی‌توان آن را به حال خود رها کرد.
حتما باید به متخصص مراجعه کرد؟
توصیه من این است که برای هر مشکلی به پزشک مراجعه شود و خانم‌ها خوددرمانی نکنند. ممکن است در صورت عود مکرر بیماری، پزشک خود دارویی تجویز کند تا در صورت بروز مشکل، خانم بتواند مجددا از آن استفاده کند اما در مرحله اول نباید خوددرمانی انجام شود.
معمولا دوره بهبود عفونت قارچی چند روز است؟
اگر عفونت قارچی بدون‌درمان رها شود، مدت زمان آن تا بهبود قطعی قابل پیش‌بینی نیست ولی اگر دارودرمانی آغاز شود و قارچ مقاومتی نداشته باشد، ظرف یکی‌دو روز علایم فروکش می‌کند. البته دوره درمان را باید تکمیل کرد و این دوره حدود ۷-۶ روز است.
آیا برقراری رابطه زناشویی در این مدت بدون اشکال است؟
قارچ جزو عفونت‌های مقاربتی محسوب نمی‌شود و برقراری رابطه زناشویی مشکلی ندارد.
عفونت‌های قارچی مخصوص خانم‌هاست یا در آقایان هم بروز می‌کند؟
قارچ در خانم‌ها به دلیل شرایط مساعد شایع‌تر است اما در آقایان چون دستگاه تناسلی خارج از بدن و خشک است و عرق نمی‌کند، کمتر دیده می‌شود.
بروز عفونت قارچی در دوران بارداری چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟
بارداری یکی از عوامل مستعدکننده قارچ است و خانم‌ها در سراسر بارداری ممکن است دچار عفونت قارچی شوند اما عفونت قارچی برای مادر و جنین مشکلی ایجاد نمی‌کند و مصرف دارو هم اشکالی ندارد است.
عفونت قارچی در هر دوره‌ای از زندگی ممکن است بروز کند یا سن خاصی دارد؟
عفونت قارچی در دوران باروری بیشتر دیده می‌شود. در خانم‌ها قبل از عادت ماهیانه و بعد از یائسگی معمولا وجود ندارد و بین این ۲ دوره شرایط مساعدتر است.

 

زایمان زودرس و احتمال عفونت‌های متفاوت
محققان دانشگاه استنفورد پس از بررسی میکروارگانیسم‌‌های واژن در خانم‌های باردار و غیرباردار اعلام کردند باکتری‌های موجود در مخاط این خانم‌‌ها تفاوتی با هم ندارد اما در خانم‌‌هایی که بارداری زودرس داشته‌اند، نوع باکتری‌های واژن متفاوت است. این خانم‌ها عمدتا باکتری‌هایی مانند گاردنلا دارند که در بروز عفونت‌‌های واژینال دخیل است.

براساس نتایج این تحقیقات، در صورتی که واقعا فلور باکتریایی واژن در زایمان‌های زودرس تاثیرگذار باشد، می‌توان از آنتی‌بیوتیک‌ها و پروبیوتیک‌ها برای پیش‌بینی و جلوگیری از زایمان زودرس استفاده کرد.