اصول سلامتی برای جابجایی بار سنگین

وسایل سنگین را با در نظر گرفتن این اصول جابه‌جا کنید
مهم نیست یک کیلو بار بلند می‌کنید یا بیست کیلو. اگر وقت برداشتن بار در حالت مناسبی قرار نگیرید و بی‌هوا دست‌به‌کار شوید، کار دست خودتان می‌دهید اگر در همان لحظه بلند کردن بار دچار درد یا گرفتگی عضلانی نشدید، به توانایی‌تان در انجام دادن آن کار مغرور نشوید.

آسیب‌های ناشی از برداشتن بار می‌توانند ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از این کار سراغتان بیایند یا حتی ماه‌ها بعد گریبان شما را بگیرند. برای اینکه چنین اتفاقی توانایی حرکتی‌تان را محدود نکند و به ساختمان بدنتان آسیب نزند، به این نکات بیشتر توجه کنید.

حتما بدنتان را گرم کنید
بار سنگین را در ساعات ابتدایی روز برندارید. برای اینکه بدنتان به خاطر این فعالیت آسیب نبیند، باید قبل از آن بدنتان را گرم کنید.کمی قدم زدن، انجام تمرین‌های ساده که دست‌ها و گردنتان را آماده می‌کند (مثل نرمش صبحگاهی) و آماده نگه داشتن بدن، می‌تواند احتمال آسیب دیدنتان را کم کند.

اگر آخر هفته‌ها کوه بروید و در روزهای کاری بخشی از مسیر محل کارتان را پیاده طی کنید، بدنتان برای انجام کارهایی که نیاز به قدرت بدنی دارند، آماده‌تر می‌شود.

مسیر را پاکسازی کنید
قبل از بلند کردن بار، مسیری را که باید بار را در آن جابه‌جا کنید خلوت کنید. نباید هیچ مانعی مقابل پاهایتان باشد یا اینکه مسیرتان به گونه‌ای باشد که مجبور به رد شدن از فضایی باریک باشید.

شاید فکر کنید آسیب‌های ناشی از بلند کردن بار شایع‌ترین دلیل آسیب دیدن کارگران باشند، اما در اشتباهید. اغلب کارگران به خاطر زمین خوردن و سقوط در جریان انجام کارهایشان دچار آسیب‌دیدگی‌های شدید می‌شوند. پس به این نکات توجه کنید و هیچ‌وقت بار سنگین را روی سطح لغزنده حمل نکنید.

با یک دست چند هندوانه برندارید
سبک بودن بار، بهانه خوبی برای حمل چند وسیله در یک زمان نیست. شاید بارهایی که قصد دارید یکباره حملشان کنید، چندان سنگین نباشند، اما به خاطر قرار گرفتن در وضعیت نامناسب، احتمال سقوطشان و آسیب دیدن شما بیشتر می‌شود.

گذشته از این، وقتی چند بار را بلند می‌کنید احتمالا برای نگه داشتنشان کمر، گردن، سر و دست‌هایتان را در وضعیتی نامناسب قرار می‌دهید و این موضوع هم می‌تواند به شما آسیب بزند.

از طرف دیگر، یادتان نرود که در زمان حمل بار فاصله بین دو دست شما باید حدود ۶۵ سانتی‌متر (و نه بیشتر) باشد تا با خیال راحت‌تری بار را حمل کنید.

زمان را گم نکنید
اگر می‌خواهید باری را از روی زمین بردارید، یا اینکه آن را روی زمین بگذارید، نباید بیشتر از ۲ تا ۴ ثانیه وقت صرف کنید. برای انجام این کار، با دقت از هر دو دستتان استفاده کنید و با اختصاص دادن زمان بیشتر به گذاشتن یا برداشتن بار، احتمال آسیب دیدنتان را بالا نبرید.

از مهره‌هایتان کمک نگیرید
اگر بار سنگینی را باید بردارید، اول روی زمین در حالت نیمه نشسته قرار بگیرید و بار را بین زانوهایتان بگذارید و سعی کنید آن را بغل کنید. در این حالت نباید با فشار آوردن به کمرتان بار را بلند کنید یا اینکه کمرتان را خم کنید، بلکه باید بیشتر از قدرت پاهایتان استفاده کنید.

سپس بارتان را با کمی تلاش بلند کنید و روی سطح بلندی که کنارتان است بگذارید و بعد بایستید و در وضعیت مناسبی قرار بگیرید و برای برداشتن بار و حرکت دادنش تلاش کنید.

به بار بچسبید
هنگام حمل کردن بار، تا جایی که می‌توانید آن را به بدنتان نزدیک نگه دارید. اگر میان بار و بدن شما فاصله بیفتد، حمل کردنش فشار بیشتری را به شما تحمیل می‌کند.

در این حالت به جای اینکه گودی کمرتان را بیشتر کنید و از کمرتان برای حمل بار کمک بگیرید، عضلات پشتتان را سفت کنید و کمرتان را کاملا صاف نگه دارید.

شکم شما بیشتر از کمرتان در جریان حمل بار می‌تواند به شما کمک کند. در زمان کشیدن یا هل دادن بار، فاصله افقی بین قوزک پای عقب و دست‌های شما باید حداقل ۱۲۰ سانتی‌متر باشد.

وسایل سنگین را هل ندهید
فکر نکنید هل دادن وسایل سنگین از بلند کردنشان آسان‌تر است.اگر جسم بزرگ و سنگینی را باید جابه‌جا کنید، هیچ‌وقت به‌تنهایی آن را هل ندهید.

گذشته از این، هنگام هل دادن اجسام به جای اینکه آن‌ها را جلویتان بگذارید و با فشار کمر آن‌ها را به جلو هدایت کنید، کمرتان را به جسم تکیه دهید و با فشار پاهای قدرتمندتان آن را جابه‌جا کنید.

خودتان را بشناسید
هیچ‌وقت بیشتر از توانی که دارید، باری را برندارید. اگر خوب می‌دانید که این بار برایتان سنگین است، بی‌هیچ بهانه‌ای یکی از همکارانتان را صدا کنید و با هم آن را جابه‌جا کنید. گذشته از این، همیشه سنگینی بار نباید دلیل شما برای کمک گرفتن از دیگران باشد.

اگر بار بزرگی مثل یک بشکه دارید که نمی‌توانید آن را در میان دست‌هایتان به‌راحتی جا بدهید، حتی در صورت سبک بودنش از یک همکار کمک بگیرید.

علاوه بر همه این موارد، سعی کنید بار را طوری بسته‌بندی کنید که جای مناسبی برای قرار گرفتن دست‌ها وجود داشته باشد، بسته لغزنده نباشد و از روی دست‌هایتان سر نخورد و جایی از بسته‌بندی تیز و برنده نباشد که توان شما برای حمل بار را کمتر کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده