چطور از چربی کبدتان بکاهید

زمینه ژنتیکی، بالا رفتن چربی و قند خون، دچار بودن به اختلال متابولیسم بدن، عوارض ناشی از بالا رفتن سن و البته متوسل شدن به رژیم‌های غیراستاندارد و نامناسب، می‌تواند شما را به کبد چرب دچار کند. در صورتی که آزمایش‌ها از دچار شدنتان به این بیماری خبر می‌دهند، اصول زیر را در سبک زندگی خود بگنجانید تا مشکلاتتان شدیدتر از این نشود.
یادتان نرود که کبد چرب نشانه خاصی ندارد و آزمایش‌های کامل سالیانه است که می‌توانید از دچار نبودنتان به این بیماری مطمئن شوید.

وزنتان را با رژیم اصولی کم کنید
به جای اینکه با کم‌خوری به دنبال کاهش وزن باشید، به متخصص تغذیه مراجعه کنید و زیر نظر او وزنتان را پایین بیاورید. بالا بودن وزن و عوارض ناشی از آن می‌تواند مشکل شما را چند برابر کند. محققان می‌گویند حتی اندکی کم شدن وزن در کاهش مشکل کسانی که دچار کبد چرب هستند تاثیر چشم‌گیری می‌گذارد. برای کم کردن وزن، به حذف یک وعده غذایی رو نیاورید. حذف هریک از سه وعده غذایی می‌تواند مشکل شما را شدیدتر کند.

کمتر قند بخورید
رژیم غذایی مبتلایان کبد چرب، باید میزان کمی قند و کربوهیدرات‌های ساده داشته باشد. اگر اهل مصرف مواد قندی هستید یا اینکه بیشتر برنج، نان بدون سبوس و سیب‌زمینی می‌خورید ممکن است حالتان از این هم خراب‌تر شود.

روغن‌ زیتون بخورید
سراغ چربی‌های غیراشباع بروید. روغن کانولا و روغن‌زیتون گزینه‌های خوبی هستند. در عین حال باید از خوردن کره و خامه هم صرف‌نظر کنید. گذشته از این، مصرف گوشت قرمز را به دوبار در هفته محدود کنید یا تا جایی که می‌توانید چربی‌اش را بگیرید. مصرف ماهی می‌تواند برای کسانی که به این بیماری دچارند مفید باشد.

تا می‌توانید سالاد بخورید
رژیم شما باید سرشار از انواع سبزی‌ها باشد. اگر سراغ سبزی‌های فیبرداری مثل کاهو بروید و با هروعده غذایی‌تان یک بشقاب سالاد میل کنید، حالتان به‌مرور بهتر می‌شود. در کنار سبزیجات برگ‌سبز، باید از غلات سبوس‌دار هم استفاده کنید یا اینکه سبوس را به‌طور جدا در برنج، سوپ و غذاهای دیگرتان بریزید.