افزایش قد(طبیعی،جراحی)

رشد قد دختر,راه های افزایش قد در بزرگسالان,افزایش قد با ورزش,داروهای افزایش قد,افزایش قد بعد از ۲۰ سالگی,افزایش قد بعد از بلوغ با ورزش,راه های افزایش قد در ۱۷ سالگی,قرص های افزایش قد

آیا خوابیدن به رشد کمک میکند؟

خوابیدن به اندازه کافی موجب فعالیت بیشتر هورمون رشد میشود. اگر به اندازه کافی بخوابید هورمون رشد در بدن شما عملکرد بهتری داشته و قد شما بلندتر میشود. کم خوابی موجب کاهش ترشح هورمون رشد میشود.

هورمون رشد چیست؟

هورمون رشد Human growth hormone ماده ایست که به توسط غده ای به نام هیپرفیز که در عمق مغز شما است ترشح میشود. این هورمون بیشتر در دو ساعت ابتدایی خواب و در حین ورزش ترشح میشود. وظیفه اصلی این هورمون تحریک سلول های بدن برای رشد کردن است تا زمانی که رشد در پایان بلوغ متوقف شود.

آیا میتوانم هورمون رشد مصرف کنم تا قدم بلندتر شود؟

تاثیر هورمون رشد بر قد انسان فقط در سالهایی است که رشد امکانپذیر است یعنی قبل از بلوغ و زمان بلوغ. حتی در این دوران هم مصرف آن تنها در مواردی توصیه میشود که بدن فرد با کمبود این ماده مواجه است. هورمون رشد بجز افزایش قد تغییرات دیگری را هم بخصوص در سوخت و ساز بدن انجام میدهد.

مصرف این ماده در کسی که بدنش به اندازه کافی از این ماده را میسازد ممکن است در سنین قبل یا حین بلوغ به قد فرد اضافه کند ولی با تاثیر در دیگر نقاط بدن موجب اختلال در متابولیسم شده و موجب بیماری میشود. در بیماری آکرومگالی به علت افزایش ترشح هورمون رشد در بدن اختلالاتی بوجود میاید که کمترین آنها دیابت است.

آیا دارویی وجود دارد که بتواند به من بعد از بلوغ کمک کند تا قدم را بلندتر کنم؟

تبلیغات زیادی در مورد انواع داروهایی که میتوانند قد را بلندتر کنند وجود دارد ولی هیچ کدام از آنها پایه و اساس اثبات شده علمی ندارند.

آیا با ورزش و نرمش میتوانم قد خود را افزایش دهم؟

بله میتوانید. هم قبل از پایان بلوغ و هم بعد از آن. تاثیر ورزش در داشتن قدی بلند تر در زمان کودکی و بلوغ اثبات شده است. در این دوران هر چه بیشتر ورزش کنید بجز اینکه بدن سالم تری خواهید داشت قد شما هم بلند تر خواهد شد. ممکن است از خود بپرسید بعد از پایان یافتن دوران رشد چگونه ورزش میتواند بر قد موثر باشد.

آیا میدانید ۵-۲ سانتیمتر و گاهی حتی بیش از این در ستون مهره شما پنهان شده است. بسیاری از افراد به علت ضعیف بودن عضلات ستون مهره و شکم، موقع ایستادن صاف نمی ایستند و قوز میکنند. همین قوز کردن موجب کم شدن قد میشود. با ورزش کردن و تقویت عضلات ستون مهره و شکم تنه شما در حالت ایستادن صاف تر و مستقیم تر شده و به طول قد شما اضافه میشود.

داستان افزایش قد از کجا شروع شد؟

سال ۱۹۵۱ است و دکتر الیزاروف در یک درمانگاه به کار طبابت مشغول است. بیماران اغلب سربازان جنگ جهانی دوم هستند که از صدمه به بافت استخوانی رنج می‌برند. دکتر الیزاروف برای اینکه شکستگی‌های بیماران زودتر جوش بخورد، دستگاه جالبی اختراع کرده بود. این دستگاه شامل تعدادی میله و حلقه بود که آن را به بالا و پایین محل شکستگی وصل می‌کرد و هر روز با پیچاندن حلقه، دو سر استخوان را به هم نزدیک می‌کرد تا استخوان زودتر جوش بخورد. یک روز که الیزاروف به مرخصی رفته بود، پرستار درمانگاه حلقه یکی از بیماران را در جهت عکس پیچانده بود، به طوری که دو سر استخوان از هم فاصله گرفته بودند. در کمال تعجب فاصله بین دو استخوان، با استخوان جدید پر شده و طول استخوان افزایش یافته بود. این روش به ظاهر ساده زیربنای عمل افزایش قد است اما مشکلی را برای اولین بیماری که به این روش قدش افزایش یافته بود به همراه داشت و آن هم اینکه یک پای این بیمار از پای دیگرش بلندتر بود. این مشکل هنوز هم افرادی را که متقاضی افزایش قد هستند، تهدید می‌کند.

آیا میتوانم با عمل جراحی طول قد خود را افزایش دهم؟جراحی قد

اعمال جراحی وجود دارد که در آنها طول قد را افزایش میدهند. در این اعمال جراحی ابتدا استخوان ساق یا ران یا هردو شکسته شده و در داربست بخصوصی بنام اکسترنال فیکساتور ایلیزاروف قرار میگیرد. با استفاده از این داربست، پزشک روزی یک میلیمتر استخوان را در محل شکستگی از هم باز میکند. بین استخوان ها در محل شکستگی بتدریج استخوان جدید ساخته میشود. پس از اینکه استخوان در محل شکسته شده حدود چند سانتیمتر باز شد عملیات متوقف میشود. داربست مدتی در بیرون اندام میماند تا استخوان تازه تشکیل شده سفت و محکم شود و سپس داربست خارج میشود. با این روش میتوان در ساق ۴-۲ سانتیمتر و در ران هم به همین اندازه به طول استخوان اضافه کرد. این روش عمل جراحی البته با عوارضی همراه است
  • در حین بلند شدن استخوان بافت های اطراف آن مثل عصب، تاندون و عضله تحت کشش قرار میگیرند. این کشش ممکن است موجب اختلال عملکرد اندام و یا حتی تغییر شکل مفصل شود
  • روند درمان ۱۲-۶ ماه طول میکشد
  • درمان پرهزینه و دردناک است

قد متوسط و معمولی چه اندازه است؟

قد مردان بطور متوسط از زنان بلندتر است ولی قد انسان ها چه زن و چه زن تابع نژاد است. یک مرد هلندی با قد معمولی ممکن است در ژاپن بلند قد محسوب شود. برای مشخص شدن اینکه آیا قد ما در محدوده طبیعی یا خیر جداولی وجود دارد که با استفاده از آنها وضعیت فرد مشخص میشود.

آیا این درست است که نسل های امروزی از قدیمی ها بلند قدترند؟

به نظر میرسد ارتباط مستقیمی بین رشد اقتصادی یک کشور و متوسط قد مردمان آن کشور وجود دارد. بطور مثال آسیایی تبار ها کوتاه هستند ولی در دهه های اخیر ابتدا ژاپنی ها و امروزه چینی ها بتدریج قدشان در حال بلندتر شدن است. به نظر میرسد این افزایش قد مربوط به تغذیه بهتر و وضعیت بهداشتی مناسب تر است.

آیا میتوان خود را بلند تر نشان داد؟

بله. با استفاده از لباس مناسب و با رنگ مناسب میتوان ظاهر خود را بلندتر نشان داد.

آیا قد انسان در فضا بلندتر میشود یا در طول روز تغییر میکند؟

بله. در فضا به علت نبودن جاذبه مهره ای ستون فقرات کمی از هم بیشتر فاصله میگیرند و این موجب میشود قد فضانوردان در مدار زمین چند سانتیمتر بیشتر شود. صبح ها که تازه از خواب برمیخیزیم دیسک بین مهره ای ارتفاع بیشتری دارد پس مهره ها از یکدیگر فاصله بیشتری داشته و قد بلندتر است. در عصر دیسک بین مهره ای فشرده و کوتاه تر شده و قد انسان هم کوتاه تر میشود.

روش های متداول افزایش قد
مجلات روی کیوسک روزنامه فروشی را که ورق بزنید، انواع مختلف آگهی های تبلیغاتی محصولات افزایش دهنده قد را می بینید. چسب های گیاهی، مچ بند های مغناطیسی، دستگاه ماساژ دهنده و دارو های جدید برای افزایش قد با مارک ها و ضمانت های مختلف. تولیدکنندگان برچسب های پوستی افزایش دهنده قد، استفاده از آنها را بدون عارضه عنوان می کنند. اما این قبیل برچسب ها از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تایید نمی شوند و فاقد مجوزند.مریم.م یکی از مصرف کنندگان برچسب های پوستی افزایش دهنده قد است. او مدت شش ماه از این برچسب ها استفاده کرده ولی در نهایت تغییری در میزان قد او ایجاد نشده است. او از خرید برچسب های پوستی افزایش دهنده قد پشیمان نیست؛ زیرا هر چند که باعث افزایش قد او نشده اند، اما مشکلی هم برایش ایجاد نکرده اند.اما آزمودن همه روش های افزایش دهنده قد چنین بی خطر نیست. لیلا عیوض زاده، کارشناسی تغذیه می گوید: « استفاده از این دارو های هورمونی، به ویژه پس از بلوغ بسیار مضر است و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.

تزریق آمپول های هورمون رشد در کودکانی که روند طبیعی رشد را سپری می کنند، چرخه طبیعی ترشح هورمون ها را مختل کرده و باعث بلوغ زودرس و کم کاری غده تیروئید می شود. همچنین، رشد عرضی بدن و بدشکلی اسکلتی را به دنبال خواهد داشت».مچ بندها و آیز های مغناطیسی محصولات دیگری هستند که برای افزایش قد به بازار ارائه شده اند. این مچ بندها هر عدد ۱۰ الی ۱۴ هزار تومان قیمت دارند و احتمالاً با افزایش ترشح هورمون رشد باعث افزایش قد می شوند. اما استفاده از این ابزار هم برای افزایش قد مورد تایید پزشکان نیست.دکتر ناصر علیخانی، فوق تخصص بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم می گوید: «حتی اگر این مچ بندها بنا به ادعای سازندگان آنها باعث ترشح هورمون رشد شود، در بالغان بی اثرند و در کودکان اختلالات هورمونی ایجاد کرده و به رشد، آسیب می زنند».

اما پرخطرترین روش متداول برای افزایش قد، جراحی است. در دهه ۵۰ میلادی روش افزایش قد ایلیزاروف در کشور شوروی سابق ابلاغ شد. در این روش با استفاده از دستگاهی طول استخوان پا های فرد را افزایش می دهند. در سنین ۱۸ تا ۳۰ سالگی، جراحی افزایش قد بهترین نتیجه را می دهد.
دستگاه افزایش دهنده طول استخوان با آورد کردن کشش به طور متوسط روزانه یک میلی متر به طول آن می افزاید. به اعتقاد طرفداران جراحی افزایش قد، این عمل فقط به یکی دو روز بستری نیاز دارد و در حین ترمیم استخوان فرد می تواند راه برود و کار های روزمره اش را انجام دهد. حتی سه الی چهار ماه پس از عمل می تواند ورزش کند.در ایران برای نخستین بار دکتر محمدعلی حاجی قاسم در سال ۱۳۶۸ جراحی افزایش قد را انجام داد. هزینه انجام این جراحی در تهران در حال حاضر در حدود یکصد میلیون ریال است و جوانان زیادی با هدف افزایش قد داوطلب انجام آن هستند.یک متخصص ارتوپدی در تهران می گوید:«کشیدگی بیش از حد و در نتیجه پارگی عضله از جمله عوارض انجام این قبیل جراحی هاست. به دنبال این عارضه، عضله فرد کارایی قبل را نخواهد داشت. کاهش استحکام استخوان و نیز عفونت استخوان از دیگر عوارض احتمالی این جراحی است».

چه کسانی کاندیدای جراحی بلند شدن قد هستند
بسیاری از مردم تصور می‌کنند جراحی افزایش قد جزو جراحی‌های زیبایی است، در صورتی که کسانی که عدم نابرابری طولی اندام داشته باشند، برای مثال یک پای‌شان کوتاه‌تر یا بلندتر از پای سالم باشد، برای درمان، جراحی افزایش قد را پیشنهاد می‌کنیم. عوامل ژنتیکی (هنوز علت‌شان مشخص نیست)، تومور، عفونت‌ها، تروما یا ضربه (در شکستگی که سلول رشد استخوان آسیب ببیند و رشد کافی نداشته باشد) باعث نابرابری طولی اندام می‌شود.

هر قدر نابرابری طولی اندام بیشتر باشد، فرد برای راه رفتن انرژی بیشتری مصرف می‌کند، زیرا مرکز ثقل بدن خیلی جابه‌جا می‌شود و انرژی بیشتری از فرد طلب می‌کند. راه رفتن فرد طبیعی به‌دلیل انقباض تعدادی از عضلات اندام تحتانی با کوشش زیادی همراه نیست، از طرفی لگن این بیماران به طرف اندام کوتاه‌تر کج می‌شود؛ اگر این شرایط درمان نشود، لگن در حالت کج و انحراف ثابت می‌شود و به دنبال آن ستون فقرات (ستون فقرات در لگن پایه‌گذاری شده است) انحراف پیدا می‌کند که با کمردرد همراه است.

در کوتاهی کمتر از پنج سانتی‌متر می‌توان از روش‌های دیگری نیز استفاده کرد. اگر کوتاهی یک یا دو سانتی‌متر باشد، با استفاده از لیفت و کفی در داخل کفش تعادل ایجاد می‌شود و اگر سه تا چهار سانتی‌متر باشد کفی زیر کفش قرار می‌گیرد ‌(یک پاشنه نسبت به پاشنه دیگر بلندتر است)‌ ولی در کوتاهی بیشتر از پنج سانتی‌متر درمان با جراحی توصیه می‌شود. روش جراحی افزایش قد به لحاظ درمانی و زیبایی یکسان است، ولی منطقی نیست که عضو سالم، تحت جراحی پرخطر با عوارض و مشکلات فراوان قرار بگیرد.

عوارض جراحی افزایش قد
هر عمل جراحی، در هر قسمت از بدن می‌تواند عوارضی به همراه داشته باشد. بیمارانی که تحت درمان جراحی افزایش قد ‌(به لحاظ درمانی و زیبایی) صورت قرار می‌گیرند باید کنترل دقیق و پیگیری مرتبی داشته باشند.

یکی از عوارض شایع در جراحی افزایش قد احتمال عفونت در ناحیه‌ای که دستگاه به پوست متصل بوده است (حدود یک سال، این دستگاه از طریق پوست به استخوان وارد می‌شود) که رعایت بهداشت فرد در اولویت قرار می‌گیرد، در جراحی افزایش قد محدودیتی برای افزایش استخوان وجود ندارد؛ البته باید به تدریج و آرام باشد، ولی اگر عضله بیش از اندازه کشیده شود، سفت می‌شود و محدودیت حرکتی در مفاصل ایجاد می‌کند برای مثال، اگر ساق پا را بیش از حد بلند کنند، عضله سه سر ساقی یا تاندون آشیل سفت می‌شود، پا به سمت پایین منحرف شده و نوک پنجه به سمت پایین تمایل پیدا می‌کند. بنابراین برای جراحی بلند کردن، فیزیوتراپی دقیق و کامل تحت نظر پزشک اهمیت ویژه‌ای دارد.

از عوارض دیگر آن، تاخیر در جوش خوردن‌ (اگر استخوان‌سازی به اندازه صورت نگیرد) است که می‌توان از پیوند استخوانی برای تحریک جوش خوردن استفاده کرد. در این روش از سلول‌های استخوان‌ساز در ناحیه لگن برای ساق و ران پا استفاده می‌کنیم، دررفتگی یا نیمه دررفتگی مفاصل بالا و پایین ران یا ساق پا از دیگر مشکلاتی است که فرد را درگیر می‌کند، کسانی که حفره لگن‌شان به اندازه عمق نداشته باشد و یک مفصل ناپایدار در لگن داشته باشند، وقتی قد فرد را بلند می‌کنند، دررفتگی در مفصل ران ایجاد می‌شود. البته پزشک با رادیوگرافی قبل از جراحی، میزان تحمل مفصل ران را بررسی می‌کند.

مشکل دیگر، آسیب‌های عصبی است. وقتی وایرها و پین‌ها را از پوست به استخوان وارد می‌کنند، ممکن است اعصاب آسیب ببیند یا به دلیل افزایش استخوان، رشته‌های عصبی بیش از حد کشیده شوند که پزشک در ویزیت‌های مکرر عصب‌ها را بررسی می‌کند. در واقع جراحی افزایش قد یک فرآیند طولانی با عوارض نسبتا طولانی و غیرقابل پیش‌بینی است، بنابراین پزشک قبل از جراحی مشکلات و عوارض را با بیمار در میان می‌گذارد، حتی با افرادی که این عمل را انجام داده‌اند جلسه‌هایی می‌گذارند تا فرد تصمیم منطقی بگیرد.

روش جراحی
در جراحی افزایش قد، در ابتدا استخوان‌ها را شکسته ‌(ران یا ساق پا) و اطرافش را دریل ‌(سوراخ) می‌کنند. البته سعی می‌شود در شکستن کورتکس استخوان ‌(لایه بیرونی استخوان) به مغز استخوان و عروق اطراف صدمه کمتری وارد شود سپس دستگاه مخصوص به نام «الیزاروف» را به‌وسیله پین‌ها و سیم‌هایی به دو سوی استخوانی که شکسته شده، وصل می‌کنند. این دستگاه دارای پیچ‌هایی است که هر شش ساعت باید ۲۵ درصد میلی‌متر چرخانده شوند تا استخوان‌ها را از هم دور کنند تا آنها در فضای خالی رشد کنند. نکته مهم این است که پزشک باید به طور مرتب با رادیوگرافی فاصله دو استخوان را بررسی کند.

گاهی ممکن است استخوان‌سازی به اندازه کافی نباشد، در این صورت فرآیند را متوقف می‌کنند تا استخوان‌سازی صورت گیرد و استخوان‌ها به هم نزدیک شوند سپس ادامه می‌دهند. با توجه به این‌که فرآیند جراحی افزایش قد طولانی مدت است برای هر یک سانتی‌متر در سن بلوغ، حدود یک ماه و برای سنین بالاتر یک ماه و نیم طول می‌کشد؛ بنابراین در سن بلوغ رشد استخوانی بیشتری دارند و نتیجه بهتری حاصل می‌شود.

برخی از افرادی که برای بلند قد شدن جراحی را انتخاب کرده اند، از بر هم خوردن تناسب طبیعی اندامشان شکایت دارند. یعنی چنین به نظر می رسد که طول دست ها در آنان کوتاه تر از حد معمول است.
شما هم اگر از کوتاهی قد رنج می برید، می توانید یکی از روش های متداول برای افزایش قد را امتحان کنید. اما به یاد داشته باشید که هیچ کدام از این روش ها به اندازه در پیش گرفتن رژیم غذایی صحیح و خواب و ورزش کافی مفید نیستند؛ به خصوص اگر نوجوانی در سنین رشد هستید.

۱- ورزش های مناسب: این ورزشها بخصوص در دوران بلوغ بسیار موثر بوده و نتایج خوبی میدهند.

۲- تغذیه مناسب

۳- تزریق هورمون رشد

۴- جراحی

شانس افزایش قد:

شانس بسیار بالا: دختران تا زیر ۱۲ سال و پسران زیر ۱۴ سال

شانس متوسط: دختران زیر ۱۸ سال و پسران زیر ۲۰ سال

شانس کم: دختران بالای ۲۰ و پسران بالای ۲۳ سال

شانس بسیارکم: دختران بالای ۲۵ و پسران بالای ۲۸ سال

بهترین راه برای تعیین شانس افزایش قد مراجعه به یک متخصص ارتوپدی و متخصص غدد درون ریز است.بهترین روشهای افزایش قد حتی برای افراد با شانس بسیار بالا نیاز به زمان دارد. این راه را یک شبه نمیتوان طی کرد.از ورزش غافل نشوید. ورزش علاوه بر اینکه هزینه زیادی ندارد، اگر هم به افزایش وزنتان کمک نکرد به سلامتی شما کمک زیادی میکند.و نهایتا اینکه منطقی باشید.

قد انسان، ارتفاع یک انسان است. قد بسیار متغیر است، اما عموما در یک محدوده خاص قرار دارد ( منحنی بل ). بیشتر بزرگسالان، تا پیش از بیست سالگی به حداکثر قد خود می رسند. اما بلند قد شدن به عوامل متعددی بستگی دارد. سایز بدن افراد نتیجه ای از تداخل عوامل داخلی و محیطی در طول دوران رشد است. عوامل داخلی تعیین کننده قد ، فاکتورهای ژنتیکی است که فرد از والدینش دریافت می کند و قابل تغییر نیست ، عوامل محیطی تاثیر گذار نیز عبارتند از : تغذیه ، آب و هوا ، اقلیم و بیماریها و …. مثلاً شواهد موجود نشان می دهد نزدیکی یا دوری به خط استوا در اندازه بدن افراد موثر است .

اگر چه نمی توان عوامل محیطی و ژنتیکی را به راحتی جدا کرد ولی با بررسی ملل مختلف ، نژادها و سرزمینهای گوناگون این نتیجه به دست می آید که عوامل محیطی بسیار مهم اند . ضمنا افراد نیز می توانند رژیم غذایی مناسبی را انتخاب کنند تارشدی آرام و طولانی تر داشته باشند. از لحاظ فیزیولوژیک، یک مادر بلند قد ، نوزادی با وزن گیری بهتر خواهد داشت زیرا فضای لگن مادر بیشتر است و جنین رشد بهتری در رحم دارد . در میان مواد مغذی مورد نیاز برای رشد قدی ، مصرف به اندازه پروتئین ها و املاح از اهمیت ویژه ای برخوردار است .بیشتر رشد قدی با افزایش طول استخوانهای دراز بدن صورت می گیرد بدین ترتیب که در سنین کودکی در انتهای استخوانهای دراز بدن مثل استخوان ران و ساق پا ، منطقه ای بنام اپی فیز موجود است که هنوز استخوانی نشده و از جنس غضروف است. این بخش مولد با تکثیر سلولی موجب افزایش قد استخوانها می شود و در انتهای سنین بلوغ ، این بخش استخوانی شده و در این مرحله رشد قدی فرد متوقف می شود ، لذا قد فرد بلندتر نخواهد شد.

در بدن ، هورمونی به نام هورمون رشد موجود است که در سنین کودکی و نوجوانی تکثیر سلولی ، در این مناطق غضروفی را تحریک و موجب افزایش استخوان سازی می شود. استخوان سازی تا پایان سنین بلوغ ، ادامه دارد یعنی تا اوایل ۲۰ سالگی هنوز امکان افزایش قد وجود دارد.یکی از عوامل تاثیرگذار بر رشد قدی تغذیه است . ژاپنی ها توانسته اند با تغذیه سالم ، متوسط قد جوانانشان را افزایش دهند. در میان مواد مغذی مصرف به اندازه ی پروتئین ها و املاح بسیار اهمیت دارد. یک نوجوان باید پروتئین مورد نیازش را هر روز و به خصوص چند مرحله در طول روز دریافت کند. بهتر است پروتئین مصرفی از منابع پروتئین حیوانی باشد مثل گوشت گوسفند و گاو ، مرغ و ماهی ، تخم مرغ و شیر. در میان املاحی که برای رشد قدی لازم اند کلسیم، فسفر ، منیزیم ، روی و فلوئور از اهمیت ویژه برخوردار هستند. منابع کلسیم: لبنیات مثل شیر ، ماست ، پنیر خامه و بستنی است . فسفر و منیزیم در گوشت و دیگر منابع پروتئین و حبوبات فراوان است. فلوئور نیز در آب موجود است و آب مصرفی بایستی محتوی ppm 1 فلوئور باشد.

گردآوری :پارسیان لب

منابع:

سلامت

iranorthoped