علائم تهدید کننده زندگی

نمی‌خواهیم با این تیتر شما را بترسانیم. اما چه بخواهیم و چه نه، ماجرا تا همین اندازه ترسناک است. نمی‌گوییم در همین لحظه که این مطلب را می‌خوانید، در خطر از دست دادن جانتان هستید، اما می‌خواهیم این واقعیت را با شما در میان بگذاریم که وارد شدن سلامتتان به وضعیت بحرانی، نیازمند اتفاق پیچیده‌ای نیست و همیشه بعد از ابتلا به بیماری جدی جانتان به خطر نمی‌افتد. متخصصان می‌گویند گاهی نشانه‌های به‌ظاهر ساده و اتفاقات ناگهانی، مثل آنچه در ادامه می‌آوریم، می‌توانند جانتان را تهدید کنند و اگر هرچه سریع‌تر به متخصصان مراجعه نکنید، ممکن است راه‌حلی برای این دست مشکلات پیدا نشود.

ضعف در بازوها و پاها
اگر ناگهان در بازو یا ساق پای خود احساس ضعف یا بی‌حسی شدید کردید یا ناگهان دچار سرگیجه شدید شدید و راه رفتن برایتان دشوار شد، فورا خودتان را به یکی از مراکز درمان برسانید. این نشانه می‌تواند از نزدیک بودن سکته مغزی یا اتفاق افتادن سطحی از سکته مغزی خبر دهد. سردرد بدی که با احساس گیجی و دشواری در صحبت کردن یا درک صحبت‌های دیگران همراه می‌شود هم می‌تواند یکی از نشانه‌های خطری باشد که نباید از کنارش به‌سادگی عبور کنید. متخصصان می‌گویند مراجعه به مراکز درمانی در ساعات اولیه بعد از سکته مغزی، خطر مرگ یا مختل شدن کارکرد بدن را به شکل قابل‌توجهی کاهش می‌دهد؛ با این حال از آنجا که بسیاری از افراد از نشانه‌های این اتفاق بی‌خبرند، گاهی سکته‌های خفیف را جدی نمی‌گیرند و با این کار به استقبال بحران بزرگ‌تری می‌روند.
حساسیت شدید به لمس و درد در پشت ساق پا
درد شدیدی که در پشت ساق پایتان احساس می‌کنید، می‌تواند از لخته شدن خون در پای شما خبر دهد. ابتلا به برخی بیماری‌ها، به سر بردن در پرواز هوایی یا تخت به مدت طولانی برای کسانی که به هر دلیلی مجاز به تحرک نیستند، می‌تواند زمینه لخته شدن خون در پا را فراهم کند. در چنین شرایطی وقتی فرد روی پایش می‌ایستد یا شروع به راه رفتن می‌کند، درد بسیار شدیدی را احساس می‌کند و گاهی این درد با تورم، قرمز شدن پا و حساسیت به لمس نیز خود را نشان می‌دهد. در مواردی هم فرد احساس می‌کند یکی از پاهایش از پای دیگر بزرگ‌تر شده است. متخصصان می‌گویند در صورت مشاهده چنین نشانه‌ای، فرد به‌سرعت باید به مراکز درمانی مراجعه کند تا بتواند خطر مرگ در اثر وجود چنین لخته‌ای را از خود دور کند. چراکه در صورت وارد شدن تکه‌های این لخته به جریان خون، دردسرهای بزرگی برای او ایجاد خواهد شد.
وجود خون در ادرار
به دلایل مختلفی ممکن است در ادرار خود خون ببینید. اگر این اتفاق با درد همراه باشد، احتمالا گرفتار سنگ کلیه شده‌اید و باید با انجام سونوگرافی، از این موضوع اطمینان پیدا کنید. اما در صورتی که همراه با مشاهده خون، احساس سوزش ادرار داشته باشید و مدام برای تخلیه مثانه روانه دستشویی شوید، احتمالا دچار عفونت کلیه یا مثانه شده‌اید و باید با مصرف داروهای مناسب، مشکلی که می‌تواند خیلی زود دردسرساز شود را از بین ببرید. اما در صورتی که خون را بدون هیچ احساس درد یا سوزشی مشاهده کرده‌اید، می‌توانید احتمال ابتلا به سرطان کلیه یا مثانه را هم به ذهنتان راه دهید و هرچه سریع‌تر زیر نظر یک متخصص وضعیت سلامتتان را بررسی کنید.
خس‌خس سینه
هر خس‌خسی که در سینه‌تان احساس می‌کنید را با سرماخوردگی یا حساسیت اشتباه نگیرید. اگر سینه‌تان خس‌خس می‌کند و هنگام تنفس صدایی شبیه صدای سوت به گوشتان می‌خورد، فورا به متخصص مراجعه کنید. خس‌خس سینه به دلایلی از قبیل ابتلا به آسم، بیماری ریوی، آلرژی شدید و یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی ممکن است ایجاد شود یا اینکه به خاطر ذات‌الریه شما را گرفتار خود کند. اما در صورتی که مشکل پیشروی کند و درمان نشود، می‌تواند به یک بیماری جدی ریوی تبدیل شود و در صورت بستری نشدن در بیمارستان جان شما را به خطر بیندازد. به خاطر داشته باشید که همه عفونت‌های ریوی را با مصرف آنتی‌بیوتیک در خانه نمی‌توانید درمان کنید و گاهی چاره‌ای جز بستری شدن در مراکز درمانی و تحت نظر قرار گرفتن برایتان باقی نمی‌ماند.

 

منبع:webmd

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده