مننژیت (علت،علائم و نشانه،راه درمان و پیشگیری)

علائم و علت و راه درمان بیماری مننژیت

آیا بیماری مننژیت کشنده است؟,ایا مننژیت واگیر دار است,نام دیگر مننژیت,مننژیت باکتریایی,انواع مننژیت,اصطلاح عامیانه مننژیت,واکسن مننژیت,واکسن مننژیت+عوارض,
درمان مننژیت,راههای انتقال مننژیت

مننژیت بیماری ای است که درآن غشاء (مننژ یا meninges) اطراف مغز و نخاع ملتهب می شود. ورم همراه با این بیماری اغلب باعث بروز نشانه های معمول بیماری ، شامل سردرد، طب و خشکی گردن می شود.

مننژیت در انواع ویروسی، باکتریایی، قارچی و غیره وجود دارد، اما عفونت های ویروسی معمولا شایع تر از سایر عفونت ها باعث ابتلای فرد به این بیماری می شوند. بسته به علت بیماری ممکن است این بیماری بعد از چند هفته بهبود یافته و یا ممکن است زندگی فرد را تهدید نماید. 

رایج‌ ترین نشانه‌های این بیماری سردرد و خشکی گردن همراه با تب، گیجی یا هشیاری دگرگون شده، استفراغ، و ناتوانی در تحمل نور (نورهراسی) یا صداهای بلند (صداهراسی) می‌باشد. معمولاً در کودکان فقط نشانه‌های غیراختصاصی مانند تحریک‌پذیری و خواب‌آلودگی مشاهده می‌شود. اگر ضایعهٔ پوستی مشاهده شود، ممکن است نشان دهندهٔ علت مشخصی برای مننژیت باشد؛ مثلاً، این بیماری در اثر باکتری مننژوکک ممکن است همراه با ضایعهٔ پوستی مشخصی باشد.

این بیماری می‌تواند به دلیل نزدیکی التهاب به مغز و نخاع، زندگی بیمار را به خطر اندازد، بنابراین این بیماری را تحت عنوان فوریت پزشکی دسته بندی می‌کنند. اگر شک دارید که خود و یا یکی از اعضای خانواده تان دچار این بیماری شده اند، سریعا به بیمارستان مراجعه نمایید. درمان بموقع مننژیت باکتریایی جلوی بروز خیلی از عوارض جدی بیماری را می گیرد.

علایم بیماری مننژیت

اشتباه گرفتن علایم و نشانه های این بیماری با بیماری آنفلوانزا ممکن می باشد. علایم و نشانه های این بیماری در چند ساعت و یا بین ۱ تا دو روز خود را نشان می دهند. علایم و نشانه هایی که در هرفرد بالای ۲ سال ممکن است ظاهر شود، شامل:

 • تب بالا و ناگهانی
 • سردرد شدید
 • خشکی گردن
 • تهوع و استفراغ بهمراه سردرد
 • گیجی و یا ناتوانی در تمرکز کردن
 • تشنج
 • خواب آلودگی و یا مشکل در بیدار شدن
 • حساسیت به نور
 • فقدان علاقه به خوردن و آشامیدن
 • التهبا های پوستی در بعضی از انواع مننژیت

علایم بیماری مننژیت در کودکان شامل:

 • تب بالا
 • گریه‌ی پی در پی
 • بی خواب و بی قراری شدید
 • تغذیه ضعیف
 • برآمدگی در قسمت نرم بالای سر کودک
 • خشکی گردن و بدن کودک

کودکان مبتلا به این بیماری بسختی آرام می شوند و حتی زمانیکه بغلشان می کنید، شدیدتر گریه می کنند.

مغز و ستون فقرات، مرکز فرمان همه حرکت های بدنی است.
بنابراین محافظت ازآن ها در برابر هرنوع آسیب دید گی بسیارمهم است. بافت عصبی پوشیده شده با غشایی به نام مننژاست که از مغز و ستون فقرات در مقابل میکروب ها محافظت می کند. هرچند گاهی مننژ  از طریق ویروس یا باکتری آلوده می شود که همان مننژیت است.نوع ویروسی از نوع باکتریایی شایع تر و کم خطرتر است درحالی که مننژیت باکتریایی نادر اما کشنده است . متاسفانه علایم هر دو بسیار شبیه هم است به همین دلیل نباید به علایمی که می تواند از نشانه های این بیماری باشد، بی توجه بود؛ اما به چه نوع علایمی باید توجه کرد؟
علایم آنفلوآنزا:
به نقل از سایت ام اس ان، احساس بیماری یا تب داشتن درهر بار که بدن با میکروب ها مقابله می کند، امرغیرعادی نیست. اما می تواند از علایم اولیه این بیماری باشد.
به گفته متخصصان، زمانی که احساس می کنید دیگر انرژی در بدن شما نمانده است،  تب و حالت تهوع پیدا کردید و سر درد دارید که کم کم بدتر می شود و به مسکن جواب نمی  دهد هر چه زود تر به پزشک مراجعه کنید.
نور، چشم را اذیت می کند:
اذیت شدن هنگام قرار گرفتن در نور روز یا اتاق می تواند نشانه این بیماری باشد زیرا این حالت با التهاب عصب بینایی در قسمت پشت چشم ارتباط دارد. اغلب چشم درد همراه با سردرد است.
گیجی و بهت:
زمانی که این حالت پیش می آید فرد نمی تواند درست فکر کند. هنگامی که عفونت مغز را احاطه کند، فرد مشکل تمرکز پیدا می کند. در این شرایط توضیح دادن علایمی که دارید، دنبال کردن راهنمایی های ساده و حتی تشخیص این که کجا هستید، دشوار می شود. این علایم را باید جدی گرفت و به پزشک مراجعه کرد.
 گردن خشک شده:
این درد مانند دردی که هنگام خواب سرتان را درست روی بالشت قرار ندادید، نیست. بلکه  این درد در قسمت خاصی از گردن است و با کمپرس گرم یا ماساژ دادن بهتر می شود. گردن درد مننژیتی از گردن دردهای دیگر متفاوت است. با کشیدن گردن بدتر می شود و به قسمت شانه نیز سرایت پیدا می کند. با حرکت دادن وبالا و پایین کردن بافت های ملتهب شده مننژ دچار کشیدگی می شود و درد عمیقی ایجاد می شود که به سر یا پایین کمر نیز سرایت پیدا می کند.
لکه های روی پوست:
بثورات مانند لکه های بنفش رنگ از علایم مننژیت است. بثورات از علایم نوعی باکتریایی است و در مراحل نهایی بروز می کند. این علایم پوستی زمانی بروز می کند که باکتری سم را در بدن رها کرده و باعث پارگی رگ های کوچک خونی در پوست و اعضای داخلی شده است. اما بعید است که این  نشانه ها  بدون علایمی که از قبل به وجود می آید، ظاهر شود.
زمانی که بثورات بروزمی کند شاید دیگر برای درمان خیلی دیر باشد.به دلیل پارگی رگ های خونی وآسیب دید گی بافت ها احتمال آسیب دیدن اعضای داخلی، مغز، از دست دادن انگشتان دست و پا وحتی پا ها و دست ها وجود دارد. اگراز قبل  دچارعلایم دیگری بودید و ناگهان متوجه بروز لکه ها شدید، بهتر است بدون تاخیر به اورژانس مراجعه کنید.

دلایل ابتلا به مننژیت

معمول ترین دلیل ابتلا به این بیماری عفونت های ویروسی بوده که معمولا بدون درمان بهبود می یابند. بعضی اوقات علت مننژیت عفونت باکتریایی است. یکی دیگر از دلایل این بیماری که اغلب کم تر رخ می دهد عفونت های قارچی می باشند. از آنجاییکه نوع باکتریایی از همه خطرناک تر بوده و باعث مشکلات جدی می شود، پیدا کردن منبع عفونت مننژیتی، یکی از مهم ترین بخش های برنامه درمانی مننژیت می باشد.

اغلب ویروس هایی که باعث مننژیت ویروسی می شوند، شامل آنتروویروس، ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۲، ویروس زونا (که به عامل آبله مرغان و زونا شناخته می‌شود)، ویروس اوریون، اچ آی وی می باشند.

سایر مواردیکه بجز موارد ذکر شده می توانند فرد را دچار مننژیت نمایند، شامل مواد شیمیایی، آلرژی به بعضی از داروها، بعضی از انواع سرطان و بیماری های التهابی همچون سارکوئیدوز می باشند.

عوامل خطرزا

عوامل و مواردیکه می توانند خطر ابتلا به مننژیت را افزایش دهند شامل:

 • رد کردن نوبت واکسن – اگر شما یا کودکان یکی از نوبت های واکسن زدن را رد نمایید خطر ابتلای شما به بیماری مننژیت افزایش می یابد.
 • سن فرد – اغلب انواع مننژیت ویروسی در سنین قبل از ۵ سال رخ می دهند و اکثر موارد مننژیت ویروسی در افراد زیر بیست سال را تحت تاثیر قرار می دهد.
 • زندگی در مکان های اجتماعی – داشنجویان ساکن در خوابگاه، پرسنل نظامی ساکن پایگاه های نظامی و کودکان مدرسه رو یا کودکانیکه در رورشگاه هستند، در خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری می باشند.
 • بارداری – اگر شما باردار هستید، در خطر بیشتری برای ابتلا به مننژیت قرار دارید.
 • سیستم ایمنی مختل شده – عواملی که سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار داده همچون بیماری ایدز، الکلی بودن، دیابت و … می تواند فرد را مستعد ابتلا به مننژیت نماید.

عوارض بیماری مننژیت

مننژیت می تواند عوارضی جدی در پی داشته باشد. هرچه مدت بیشتری شما یا کودکان دچار بیمرای مننژیت درمان نشده باشید، بیشتر در خطر عوارض آن از جمله تشنج و آسیب عصبی دائمی از جمله موارد زیر هستید. انواع آسیب های عصبی مننژیت می توانند، شامل:

 • از دست دادن شنوایی
 • مشکل حافظه
 • ناتوانی در یادگیری
 • آسیب مغزی
 • مشکل در راه رفتن
 • تشنج
 • نارسایی کلیه
 • شک
 • مرگ

تشخیص بیماری مننژیت

پزشک یا پرستار شما را معاینه کرده و مواردی هچون ضربان قلب شما، تب، تغییر وضعیت ذهنی و خشکی گردن را چک می نماید. اگر پزشک به اینکه شما دچار مننژیت شده اید شک داشته باشد، از آزمایش مایع نخاعی و سایر آزمایش ها همچون کشت خون، اشعه ایکس قفسه سینه و سی تی اسکن سر استفاده می نماید.

درمان بیماری مننژیت

درمان این بیماری بسته به نوع مننژیت شما یا کودکتان متفاوت است.

درمان مننژیت باکتریایی

مننژیت حاد باکتریایی نیاز به درمان سریع با آنتی بیوتیک های داخل وریدی و داروهای کورتیزونی برای اطمینان از بهبود و کاهش عوارض آن همچون ورم مغذی و یا تشنج دارد. آنتی بیوتیک و یا ترکیب آنتی بیوتیکی و دارویی شما که پزشکتان برای شما انتخاب می کند، بسته به نوع عفونت متفاوت می باشد.

درمان مننژیت ویروسی

آنتی بیوتیک ها قادر به درمان مننژیت ویروسی نیستند و در بیشتر موارد مننژیت ویروسی خود بخود در طول چند هفته بهبود می یابد. درمان انواع ساده مننژیت ویروسی شامل:

 • استراحت
 • مصرف فراوان مایعات
 • داروهای مسکن برای کاهش درد و تب

اگر علت مننژیت شما ویروس تب خال است، می شود از داروی ضد ویروسی استفاده نمود.

درمان سایر انواع مننژیت

اگر علت مننژیت شما معلوم نباشد، پزشکتان شروع به استفاده از درمان های ضدویروسی و آنتی بیوتیکی تا زمان مشخص شدن علت بیماری می کند.

مننژیت قارچی با داروهای ضدقارچ درمان می شود. البته این داروها اثرات جانبی جدی داشته و ممکن است شروع درمان با این داروها تا زمان تشخیص آزمایشگاهی مننژیت قارچی به تعویق افتد.

مننژیت مزمن بسته به علت آن که عموما عفونت قارچی هست، درمان می شود.

مننژیت های غیرعفونی که بعلت حساسیت و یا بیماری های خود ایمنی رخ داده اند را ممکن است با داروهای کورتیزونی درمان نمایند. در بعضی از موارد نیاز به درمان خاصی نبوده و بیماری خود بخود بهبود می یابد. در مننژیت مرتبط با سرطان نیز نیاز به درمان سرطان برای درمان مننژیت دارد.

پیشگیری از بیماری مننژیت

مننژیت باکتریایی و ویروسی واگیردار هستند، البته هیچکدام به واگیرداری سرماخوردگی یا آنفولانزا نیستند. احتمال انتقال هر دو از طریق ذرات ترشحات تنفسی در حین برخوردهای نزدیک مانند بوسیدن، عطسه یا سرفه کردن به طرف کسی وجود دارد، اما صرف تنفس هوایی که فرد مبتلا به مننژیت در آن نفس کشیده است باعث انتقال آن‌ها نمی‌شود. مننژیت ویروسی معمولاً توسط آنتروویروس‌ها به وجود می‌آید، و بیشتر از طریق آلودگی مدفوعی منتشر می‌شود. احتمال آلودگی را می‌توان با تغییر رفتارهای منجر به انتقال کاهش داد.

بعضی از انواع خاص واکسن ها می توانند از ابتلا به بعضی از مننژیت ها پیشگیری نمایند. این واکسن ها شامل:

 • واکسن هموفیلوس (HiB vaccine) در کودکان جلوی شیوع یکی از انواع مننژیت باکتریایی را می گیرد.
 • واکسن کونژوگه پنوموکوک (pneumococcal conjugate vaccine) نیز از سایر روش های موثر در پیشگیری از ابتلا به مننژیت پنوموکوکی می باشد.

افراد خانواده و کسانیکه رابطه نزدیکی با فرد مبتلا به مننژیت مننگوکوکی دارند، باید از داروهای آنتی بیوتیکی برای پیشگیری از ابتلایشان به این نوع مننژیت دریافت نمایند.

واکسیناسیون مننگوکوکی (meningococcal) برای افراد زیر توصیه می شود:

 • نوجوانان در سنین ۱۱ تا ۱۲ سال که وارد دبیرستان می شوند و تاکنون این واکسن را دریافت نکرده اند.
 • همه دانشجویان سال اول دانشگاه که قصد اقامت در خوابگاه دارند.
 • کودکان دو ساله و یا بزگتر که طحال نداشته و یا دچار سایر مشکلات سیستم ایمنی هستند.
 • افرادیکه قصد سفر به کشورهایی دارند که مننگوکوک در آنجا شایع می باشد.
 

دیدگاهتان را بنویسید