نکروز بینی (علائم و عوارض،درمان)

اگر به هر دلیل خون به بخشی از بافت نرسد، بافت دیگر اکسیژنی دریافت نمی‌کند و از بین می‌رود یا اصطلاحا دچار نکروز می‌شود. نکروز بینی، مشکلی بسیار نادر در جراحی‌های بینی است که علتش معمولا اختلال‌های زمینه‌ای در بیمار است.

نکروز بینی را در افرادی که سیگار مصرف می‌کنند، اختلالات عروقی و عفونت‌های موضعی داخل بینی دارند و افرادی که عمل‌های جراحی مجدد بینی انجام می‌دهند، مشاهده می‌کنیم. در جراحی‌های بعدی بافت بینی خونگیری مناسبی ندارد و احتمال قطع خونرسانی وجود دارد.

البته گاهی هم اشکال از تکنیک نادرست جراح است. وقتی جراحی با دستکاری زیاد همراه باشد، چنین مشکلی دیده می‌شود ولی اگر تکنیک جراحی رعایت شود، بروز چنین عارضه‌ای تقریبا غیرممکن است.
تزریق ژل‌های غیراستاندارد یا تزریق میزان زیاد در محل نامناسب به بینی نیز احتمال بروز نکروز را بالا می‌برد. حین عمل زیبایی بینی گاهی برای پر کردن فرورفتگی‌ها یا برجستگی‌های بینی در چین نازو لابیال یا چین بین لب و گونه تزریق ژل یا دستکاری صورت می‌گیرد و این مساله نیز احتمال بروز عارضه را افزایش می‌دهد.
احتمال نکروز بینی بعد از تزریق یا حین تزریق ژل در افرادی که درد شدید دارند و در ۲۴ ساعت تا یک هفته اول دچار تغییر در رنگ پوست بینی شده‌اند، زیاد است. این عارضه با تزریق چربی تا به حال گزارش نشده است.
درمان نکروز بینی بسیار پیچیده است و باید از غضروف‌های نقاط دیگر بدن مثل غضرف دنده استفاده کرد. برای ترمیم ممکن است نیاز باشد بیمار چند بار تحت عمل جراحی قرار گیرد.

 

درمان نکروز بینی

نکروز یا مردن بخشی از بافت در بیماری‌هایی مانند جزام، بعضی از بیماری‌های اتوایمیون، سرمازدگی‌های شدید، ضربه، تصادف یا جراحی تهاجمی دیده می‌شود.

در بعضی از اعمال جراحی مثل جراحی زیبایی بینی که جراح هنگام کار ظرافت به خرج نمی‌دهد، اختلال در خونرسانی بافت به وجود می‌آید و بافت سیاه و نکروزه می‌شود یا به اصطلاح می‌میرد.

البته هر تغییر رنگ و سیاهی پوست به معنای نکروز نیست. کم‌خونی گاهی موقت است حتی با وجود نکروز هم ممکن است بازسازی خودبه‌خودی بافت انجام شود. در هر حال باید صبر کرد تا محدوده نکروز مشخص شود ولی اگر نکروز در جایی باشد که احتمال دهند رگی تحت فشار قرار گرفته باید خیلی سریع با عمل جراحی، فشار از روی رگ برداشته شود.
جراحان معمولا سعی می‌کنند منطقه نکروزشده را با بافت طبیعی بدن جایگزین کنند ولی اگر بخش بزرگی از بینی از دست‌رفته باشد، باید با پروتز جایگزین شود. شرایط استفاده از پروتز هم این است که بافت آسیب‌دیده به‌طور کامل ترمیم شود و عفونتی وجود نداشته باشد.
البته گوش یا بینی مصنوعی هیچ‌وقت مانند گوش یا بینی طبیعی نخواهد شد.
این بیمار باید از نزدیک ویزیت شود. ممکن است بتوان با گرفتی که از غضروف گوش یا دنده گرفته می‌شود بینی را ترمیم کرد.

این نوع ترمیم بسیار زیباتر است. اگر پره بینی نکروز شده باشد، جای دوختن، ترمیم و… مشخص می‌شود ولی اگر نکروز در دیوار میانی بینی باشد جای دوخت و گرفت پیوندی مشخص نمی‌شود. نوع ضایعه و ترمیم در نتیجه کار تاثیرگذار خواهد بود.

خطاهای پزشکی و مشکلات غیرقابل‌پیش‌بینی که بعد از جراحی ممکن است برای هر بیماری ایجاد شود، همیشه وجود دارند؛ به‌خصوص اگر مشکل پیش‌آمده در اثر جراحی‌های زیبایی باشد، چون جراحی‌های زیبایی معمولا روی صورت انجام می‌شوند که خیلی هم در معرض دید است و می‌توانند اختلال شدیدی در کیفیت زندگی بیمار و شرایط روانی او ایجاد کنند.

در این مواقع معمولا با بیمارانی مواجه می‌شویم که نگران و دستپاچه هستند حتی درگیری‌هایی بین بیماران و پزشکان ایجاد می‌شود. فراموش نکنیم با درگیری و خشم مشکل پیش‌آمده حل نمی‌شود و فقط حال بیمار بدتر و روند جبران خسارت وارده آهسته‌تر و بهبود با تاخیر و مشکل مواجه می‌شود.

بهترین راه سعه صدر، صبر و آرامش است. بسیاری از مشکلاتی که بعد از عمل جراحی ایجاد می‌شوند، قابل جبران‌اند.

علم پزشکی در این مواقع کمک زیادی به بیماران می‌کند. البته هنوز نمی‌دانیم شدت عارضه چقدر است ولی بهتر است این بیمار پزشک مورد اعتماد خود را پیدا کند و ادامه درمان را به او بسپارد. خانه‌نشینی و خودخوری نیز به روان بیمار آسیب می‌رساند.

نباید فعالیت‌های روزمره قطع شود. اگر بینی واقعا تغییر زیادی کرده بهتر است با پزشک خود صحبت کنند. شاید با استفاده از ماسک یا چسب‌های مخصوص بتوان نقص ایجادشده را تا درمان تکمیلی تا حدودی پوشش داد ولی هرگز نباید ناامید شد و این واقعه را به حساب بدبیاری و بدشانسی گذاشت.

حوادث همیشه در کمین ما هستند و در مواقع بروز آنها باید با درایت و تامل بیشتری عمل کنیم.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده