معماری
خطرات و عوارض آلودگی صوتی
خطرات و عوارض آلودگی صوتی

آلودگی صوتی (خطرات و عوارض)

آلودگی صوتی به صداهای منقطع، گیج‌کننده یا صداهای خیلی بلندی گفته می‌شود که به سلامت گوش آسیب می‌رساند، و معمولا در شهرهای بزرگ حتی داخل خانه‌ها و اداره‌ها وجود دارد و می‌تواند تاثیراتی منفی بر سلامت فرد داشته باشد.
شاغلانی مثل کارگران ساختمانی، آتش‌نشانان، ماموران پلیس، کارگران کارخانه‌ها، پرسنل نظامی، کشاورزان و رانندگان کامیون، موسیقی‌دان‌ها و نوازندگان و همچنین طرفداران تیم‌های ورزشی که در استادیوم‌ها زیاد حضور پیدا می‌کنند و افرادی که زیاد با هدفون موسیقی آن هم با صدای بلند گوش می‌کنند در معرض کم‌شنوایی و ناشنوایی ناشی از آلودگی صوتی و سروصدای زیاد قرار دارند.
 میزان زمان مجاز حضور در محیط‌ های پرسروصدا
هر اندازه شدت سروصدا بیشتر و مدت‌زمان کار در محیط‌های پرصدا بیشتر باشد آسیب‌های وارده به گوش شدیدتر خواهد بود. برای مثال چهار ساعت قرار گرفتن در معرض صدایی با بلندی ۸۸ دسی‌بل به اندازه ۸ ساعت قرار گرفتن در معرض صدای ۸۵ دسی‌بل مضر و آسیب‌زننده است. براساس قانون کار، اگر میزان صدای محیط کار بیش از ۸۰ دسی‌بل باشد، کارگران نباید بیش از ۸ ساعت در آن محیط حضور داشته باشند.

هرچه این میزان از ۹۰ دسی‌بل بیشتر شود، باید میزان حضور کارکنان در آن فضا کمتر شود. کار کردن در محیط‌هایی که میزان صوت ۱۱۵ دسی‌بل است نباید بیش از نیم‌ساعت باشد. قرار گرفتن در محیط‌هایی که صوت بیش از ۱۱۵ دسی‌بل دارند هم بیشتر از یک لحظه توصیه نمی‌شود.
 اختلالات شنوایی ناشی از آلودگی‌ های صوتی
تاثیر منفی صوت بر سیستم شنوایی انسان به دو صورت حاد و مزمن بروز پیدا می‌کند. نوع حاد آن بر اثر انفجار ناگهانی یا شلیک گلوله، نارنجک، ترقه نزدیک گوش ایجاد می‌شود. در نوع حاد حتی ممکن است کری ناگهانی برای فرد ایجاد شود. نوع مزمن آن هم بیشتر در افرادی رخ می‌دهد که بدون آگاهی و استفاده از تمهیدات کافی حفاظتی سال‌های زیاد و متمادی در کارخانه‌های پرسروصدا کار کرده‌اند و آسیب جدی به اعصاب دستگاه شنوایی آن‌ها وارد شده است.

معمولا میزان آسیب وارده در هر دو گوش به یک اندازه است. در مواردی ممکن است یک گوش به منبع صدای آسیب‌رسان نزدیک‌تر باشد بنابراین نقصان شنوایی ایجادشده ممکن است شکل نامتقارن به خود بگیرد.
 سروصدای زیاد چه عوارضی ایجاد می‌کند؟
سروصدای زیاد سلول‌های مویی در گوش داخلی و همچنین عصب شنوایی را تخریب می‌کند. این نوع کاهش شنوایی ممکن است با وزوز گوش همراه باشد. وزوز گوش می‌تواند به طور مداوم وجود داشته باشد و یا موقتی باشد.

همچنین صداهای بلند ممکن است باعث کاهش شنوایی موقتی شوند که می‌تواند در عرض ۱۶ تا ۴۸ ساعت از بین برود. علاوه بر این آلودگی صوتی در طولانی‌مدت می‌تواند سبب ایجاد عوارضی ازجمله نازایی، بی‌خوابی، افزایش استرس، افزایش فشارخون، اضطراب، زودرنجی، خستگی روحی، تضعیف روحیه و انگیزه، عدم تمرکز و یادگیری، افزایش عصبانیت، مشکلات قلبی، سکته مغزی، مشکلات اسکلتی- عضلانی، بی‌قراری، ناامیدی، زنگ زدن گوش، مشکل در صحبت کردن، تضعیف سیستم ایمنی بدن و کاهش تمرکز و یادگیری شود.
 چه باید کرد؟
استفاده از گوشی‌های داخل گوشی یا روگوشی که برای حفاظت از گوش و کاهش صدا ساخته شده‌اند می‌تواند تا حد زیادی از بلندی صدا بکاهد. شاید استفاده از این گوشی‌ها برایتان آزاردهنده باشد اما بهتر از آن است که شنوایی‌تان آسیب ببیند.

هنگامی که شنوایی شما در اثر سروصدای زیاد و بیش‌ازحد از بین برود، دیگر قابل‌برگشت نیست و تنها راه کمک استفاده از سمعک است که هر صدایی را که عصب شنوایی هنوز می‌تواند تشخیص دهد تقویت می‌کند.
بنابراین اگر گوش‌هایتان پس از قرار گرفتن در معرض سروصدا زنگ می‌زند یا وزوز می‌کند به این معناست که این صدا آنقدر بلند بوده که بتواند به شنوایی شما آسیب بزند.

اگر این سروصدا باعث دردناک ‌شدن شنوایی یا خفه شدن و دور شدن صداهای شنیده‌شده برای ساعت‌ها و روزها شود، به معنای آن است که سلول‌های مژکی گوش شما دچار مشکل شده است، بنابراین باید در معرض آلودگی صوتی شدید قرار نگیرید وگرنه دچار ناشنوایی خواهید شد.