افرادی که آلرژی دارند نباید واکسینه شوند

افرادی که آلرژی دارند نباید واکسینه شوند.
دکتر غلامرضا کفیلی متخصص بیماری های داخلی در پاسخ به سوالات مطرح شده پیرامون تزریق واکسن آنفلوآنزا توضیح می دهد و می گوید: ایمنی و اثربخشی این واکسن برای کودکان زیر ۶ ماه تایید نشده است. در افرادی که تب یا عفونت حاد دارند، باید تزریق واکسن آنفلوآنزا به تعویق بیفتد. نکته مهم دیگر آنکه این واکسن برای کسانی که به تخم مرغ، کانامایسین، نئومایسین و پلی سوربات۸۰ حساسیت دارند، ممنوع است و چنانچه این واکسن برای این افراد تزریق شود، باید تا نیم ساعت تحت نظر باشند.
وی ادامه می دهد: بهتر است تزریق در یک مرکز درمانی انجام شود تا در صورت بروز شوک آنافیلاکتیک کنترل شود. همچنین کودکان زیر نه سال که برای اولین بار واکسینه می شوند، لازم است حداقل ۴ هفته بعد، دوز دوم واکسن را دریافت کنند.
کفیلی در خصوص دریافت واکسن آنفلوآنزا در زنان باردار و شیرده نیز می گوید: خانم های باردار، واکسن غیرفعال را بدون توجه به زمان بارداری می توانند دریافت کنند؛ ضمن اینکه در زمان شیردهی تزریق واکسن مشکلی ایجاد نمی کند.این متخصص بیماری های داخلی خاطرنشان می کند: طی دو تا سه هفته بعد از تزریق، پاسخ ایمنی حاصل و شش تا دوازده ماه نیز تاثیر آن باقی می ماند. لذا واکسن را قبل از شیوع فصل آنفلوآنزا تجویز می کنند تا به موقع ایمنی لازم حاصل شود. همچنین تاثیر این واکسن در افراد با نقص ایمنی و افراد بالای ۶۵ سال کمتر از بقیه و حدود شش ماه است. وی در ادامه توضیح می دهد: افرادی که به مواد خوراکی یاد شده آلرژی شدید دارند، به هیچ عنوان نباید واکسینه شوند؛ زیرا آنها با کسانی ارتباط دارند که به‌منظور داشتن خطر اندک آنفلوآنزا بدنشان ایمن شده، از طرفی برای بزرگسالان سالم، آنفلوآنزا شبیه ناراحتی خفیف بوده و روشی برای اجتناب از واکسیناسیون محسوب می شود. دکتر غلامرضا کفیلی اشاره می کند برخی نگرانند اگر واکسن نزنند به آنفلوآنزا مبتلا می شوند وبرخی هم بر این باورند واکسن آنفلوآنزا در حال حاضر چندان لازم نیست، زیرا سال گذشته آن را تزریق کرده‌اند، این تفکر نادرست است، چون هر ساله در این واکسن تغییراتی روی می‌دهد، این درحالی است که واکسن آنفلوآنزایی که امسال تزریق می شود، متفاوت از سال گذشته است؛ زیرا موارد متعددی از نژادهای ویروسی در آن تغییر کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده