التهاب لگن یک عفونت چند میکروبی

بیماری التهاب لگنی معمولاً زنان جوان  را مبتلا می کند. این بیماری در پی درمان نشدن عفونت ناشی از بیماری‌های مقاربتی مانند کلامیدیا تراکومایتیس و نایسریا گونوره که شایع‌ترین میکروارگانیسم‌های دخیل  در این بیماری است،  رخ می‌دهد.

بااین‌حال سایرمیکروارگانیسم‌ها نیز می‌تواند در این زمینه نقش داشته باشد. به نقل از سایت Reader’s Digest ، طبق آمار مراکز کنترل و پیشگیری از هر ۸ زن که دچار این بیماری  شده‌اند، یک نفر در باردارشدن با مشکل روبه‌رو می‌شود.

محققان می گویند:  این عفونت در صورت ورود به جریان خون می‌تواند کشنده باشد. خوشبختانه این نوع عفونت در صورت تشخیص به‌موقع قابل‌درمان است. در این مطلب به علایم،عوامل خطر،راه پیشگیری و گزینه‌های درمانی اشاره‌شده است.
علایم بیماری
گاه به دلیل آشکار نشدن علایم یا خفیف بودن آن، این احتمال وجود دارد که فرد متوجه بیماری خود نشود.اما به طور کلی علایم این بیماری عبارتند از:
* درد دوطرفه قسمت تحتانی شکم که شایع‌ترین علامت است
* احساس سوزش و درد در حین ادرار کردن
* ترشح واژینال همراه با بوی نامطبوع
* خونریزی نا منظم
* احساس خستگی مفرط
* درد در حین مقاربت که گاهی با خون‌ریزی همراه است
زنانی که علایم شدید دارند، ممکن است دچار استفراغ،از حال رفتن و تب بالا شوند.
عوامل خطر بیماری التهابی لگن
کارشناسان می‌گویند داشتن بیماری‌های مقاربتی مانند کلامیدیا و گونوره احتمال بیماری التهابی لگن را افزایش می‌دهد. اما توجه داشته باشید که عوامل دیگری نیز ممکن است این بیماری را به وجود بیاورد.
عوامل دیگری که باعث بیماری عفونت لگن می‌شود:
* فعالیت زیاد جنسی
* داشتن فعالیت جنسی با فردی که دارای شرکای جنسی متعددی است
*استفاده از دستگاه داخل رحمی برای  کنترل بارداری  مانند IUD
عوارض
*  در صورت درمان نشدن، آسیب دائمی به دستگاه تولیدمثل وارد می کند.
* باکتری ایجادکننده بیماری، آرام آرام به لوله رحمی آسیب می‌رساند و بافت سالم آن را به بافت اسکار (آسیب‌دیده) تبدیل می‌کند.
* این بافت اسکار در روند حرکت طبیعی تخمک به‌طرف رحم اختلال ایجاد می‌کند.
* اگر لوله رحمی زن به‌طور کامل از طریق بافت آسیب‌دیده بسته شود، اسپرم نمی‌تواند تخمک را بارور کند و درنتیجه بیمار نازا می‌شود.
* انسداد نسبی یا آسیب خفیف لوله رحمی می‌تواند به باقی ماندن تخم بارور در لوله رحمی  منجر شود. اگر این تخم بارور شروع به رشد در لوله کند، حاملگی خارج رحمی رخ می‌دهد.
* در اثر رشد تخم ممکن است لوله رحمی پاره شود و به درد شدید شکم، خونریزی داخلی و حتی مرگ بیمار  منجرشود. اسکار داخل لوله رحمی یا سایر مشکلات لگنی می‌تواند به درد مزمن لگنی  بینجامد.
پیشگیری
* مؤثرترین روش، پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مقاربتی است.
* زنانی که در معرض خطر بالای ابتلا به بیماری التهاب لگن قرار دارند، باید تحت معاینات منظم قرار گیرند.
* هر علامتی از قبیل زخم غیرطبیعی، ترشح بودار، سوزش ادرار و لکه بینی بین دوره‌های قاعدگی می‌تواند به معنای یک عفونت منتقل شده از راه جنسی باشد. اگر شخصی هر یک از این علایم را داشته باشد، باید از تماس جنسی خودداری و سریعاً به پزشک مراجعه کند.
* همسر شخص نیز باید معاینه شود و در صورت وجود بیماری تحت درمان قرار گیرد.
درمان:
همان‌گونه که گفتیم در صورت تشخیص به‌موقع، این بیماری قابل‌درمان است. اما آسیب‌رسیده به ارگان تناسلی زن قابل درمان نیست. ازآن جا که پزشک به‌طور دقیق نمی‌داند کدام باکتری باعث این عفونت شده، مجبور است آنتی‌بیوتیک‌های مختلفی تجویز ‌کند. در موارد نادر فرد نیاز به جراحی پیدا می‌کند به‌ویژه اگر آبسه موجود در لگن دچار پارگی شود یا در حال پارگی باشد.
درمان خانگی:
* دستگاه IUD باید خارج شود.
*  به‌اندازه کافی مایعات مصرف شود.
* بیمار باید تا بهبودکامل از تماس جنسی خودداری کند.
* وضعیت همسر باید بررسی  و عفونت کلامیدیا و گونوره درمان شود.
* استراحت کردن در موقعیت خاص که در آن لگن پایین‌تر از سطح بدن قرار می‌گیرد؛ در این شرایط راهیابی عفونت به لگن محدود می شود و درد تسکین می یابد.