ریفامپین (نحوه مصرف،خطرات و عوارض،فواید و دوز دارو)

کپسول ریفامپین برای جوش,ریفامپین در درمان آکنه,ریفامپین ۳۰۰,ریفامپین پوست,تداخل دارویی ریفامپین,قرص ریفامپین برای جوش,اشکال دارویی ریفامپین,ریفامپین ۱۵۰

ریفامپین به همراه سایر داروهای ضد سل در درمان این بیماری مصرف می شود. همچنین، این دارو همراه با سایر داروها در درمان عفونت های حاد استافیلوکوکی وجذام وعفونت های آتیپیک ناشی از انواع میکوباکتریوم و نیز در پیشگیری از مننژیت مننگوکوکی مقاوم به پنی سیلین وعفونت ناشی از هموفیلوس آنفلوانزا مصرف می شود .

مکانیسم اثر
ریفامپین یک آنتی بیوتیک با طیف اثر گسترده و باکتریسید می باشد که از طریق مهار RNA باکتریایی اثر خود را اعمال می نماید.

فارماکوکینتیک
این دارو به خوبی از راه خوراکی جذب می شود و پس از جذب در اغلب بافتها و مایعات بدن منتشر می شود . غلظت سرمی دارو ۲-۴ سال بعد از مصرف خوراکی به اوج خود می رسد. ریفامپین در کبد متابولیزه می شود . نیمه عمر دارو ۳-۵ ساعت است که پس از مصرف مکرر به ۲-۳ ساعت کاهش می یابد .دفع این دارو عمدتاً از راه صفرا و مدفوع است و دارو وارد چرخه روده ای – کبدی نیز می شود. تقریباً ۶-۱۵ درصد دارو به صورت تغییر نیافته و ۱۵ در صد به صورت متابولیت فعال از طریق ادرار دفع می شود .

موارد منع مصرف
در صورت ابتلای بیمار به یرقان و پور فیری نباید مصرف شود.

هشدارها
۱- مقدار مصرف دارو در صورت وجود عیب کار کبد باید کاهش داده شود.
۲- در صورت ابتلای بیمار به اختلالات کبدی و در صورت درمان دراز مدت انجام آزمون های کار کبد به طور ادواری توصیه می شود.
۳- در صورت ابتلای بیمار به عیب کار کلیه ( در صورتی که دارو به مقداری بیش از ۶۰۰mg/day مصرف می شود ) ، این دارو باید با احتیاط فراوان مصرف شود .

عوارض جانبی ریفامپین

عوارض جانبی شامل بی اشتهایی، تهوع، استفراغ واسهال، تغییر رنگ ادرار و ترشحات بدن به نارنجی، عوارضی یا علایم آنفلوانزا شامل لرز ، تب، سرگیجه ودرد استخوان، کلاپس وشوک، کم خونی همولیتیک، نارسایی حاد کلیه، پورپورای ترومبوسیتوپنیک، تغییر در عملکرد کبد، یرقان، برافروختگی، کهیر و بثورات جلدی می باشد.

تداخل دارویی

ریفامپین متابولیسم بسیاری از داروها را افزایش می دهد و منجر به کاهش اثر یا کاهش غلظت پلاسمایی آنها می شود.

نکات قابل توصیه

۱- باید به بیماران توصیه نمود در صورت استفاده از قرص های جلو گیری کننده از بارداری در طول درمان با این دارو ، حتماً از سایر روش های جلو گیری از بارداری نیز استفاده نمود.
۲- در صورت مصرف ریفامپین احتمال تغییر رنگ لنز های نرم وجود دارد .
۳- در صورت قطع مصرف دارو، مصرف آن را باید مجدداً با مقدار کم آغاز کرد وبه تدریج مقدار مصرف آن را افزایش داد . در صورت بروز عوارض جانبی جدی، باید مصرف دارو را برای همیشه قطع کرد .
۴- بیمار یا اطرافیان وی را باید از نظر تشخیص علایم اختلال کبدی آگاهخ ساخت و به بیمار یاد آور شد در صورت بروز علایم این اختلال از جمله، تهوع مداوم، استفراغ، بی حالی و یرقان فوراً مصرف دارو را قطع و به پزشک مراجعه کند.

مقدار مصرف ریفامپین

بزرگسالان: مقدار مصرف ریفامپین از راه خوراکی یا تزریقی وریدی در درمان بروسلوز و بیماری لژیونر و عفونت های استافیلوکوکی همراه با سایر داروها ۰/۶-۱/۲ g/day در ۲-۴ ساعت مقدار منقسم می باشد. مقدار مصرف این دارو در درمان سل در بخش کلیات داروهای ضد سل ذکر شده است.
مقدار مصرف این دارو در درمان جذام ۶۰۰میلی گرم یک بار در ماه ( ۴۵۰میلی گرم برای بیماران با وزن کمتر از ۳۵ کیلو گرم ) از راه خوراکی یا تزریق وریدی است. برای پیشگیری از مننژیت مننگوکوکی ۶۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت برای ۲ روز از راه وریدی و ۶۰۰میلی گرم یک بار در روز برای ۴ روز از راه خوراکی مصرف می شود. همچنین، برای پیشگیری از عفونت ناشی از هموفیلوس آنفلوانزا ( نوعb ) 600 میلی گرم یک بار در روز برای ۴ روز از راه خوراکی مصرف می شود .

کودکان : مقدار مصرف این دارو دردرمان سل در بخش کلیات داروهای ضد سل ذکر شده است. در نوزادان با سن کمتر از یک ماه، برای پیشگیری از عفونت مننگوکوکی ۵mg/kg هر ۱۲ ساعت به مدت ۲ روز از راه خوراکی یا وریدی مصرف می شود . برای پیشگیری از عفونت هموفیلوس آنفلوانزا ۱۰ mg/ kg /day به مدت ۴ روز از راه خوراکی مصرف می شود . در کودکان با سن بیشتر از یک ماه، برای پیشگیری از عفونت مننگوکوکی، ۱۰mg/kg هر ۱۲ ساعت به مدت ۲ روز از راه خوراکی یا وریدی مصرف می شود . برای پیشگیری از عفونت هموفیلوس آنفلوانزا ۲۰mg/kg/day به مدت ۴ روز از راه خوراکی مصرف می شود. حداکثر مقدار مصرف در روز، ۶۰۰ میلی گرم می باشد .

اشکال دارویی
Capsule: 150mg
Capsule: 300mg
For Injection: 600 mg
Oral Drops: 153mg/ml

توجهات: یرقان بیمار خود به خود بهبود می یابد ولی انجام تست های کبدی ضروری است و باید به پزشک اطلاع داده شود.
آموزش: قطع یا ادامه پس از قزع دارو به صورت خودسرانه ممنوع است. این دارو یاعث تغییر رنگ ادرار , مدفوع , خلط و حتی اشک می شود.
شرایط نگهداری: در دمای اتاق نگهداری شود.

دیدگاهتان را بنویسید