آبریزش بینی و حساسیت (درمان خانگی و دارویی)

انواع قرص آبریزش بینی,آبریزش بینی و عطسه,آبریزش بینی طب سنتی,شربت برای آبریزش بینی کودکان,درمان سریع ابریزش بینی و عطسه,آبریزش بینی در پزشکی,علت آبریزش بینی مداوم,درمان آبریزش بینی در سرماخوردگی,داروی گیاهی برای آبریزش بینی در کودکان,درمان حساسیت عطسه و آبریزش بینی,درمان سریع ابریزش بینی و عطسه,درمان آلرژی با گیاهان دارویی
افراد مبتلا به مشکلات سینوسی مزمن که به‌طور مکرر آبریزش بینی دارند خواهان این هستند که از شر ترشحات خلاص شوند. آنتی‌هیستامین‌ها و داروهای ضد احتقان بدون نسخه یکی از راه‌های موثر برای رهایی از این ترشحات هستند.
داروهای ضد احتقان باعث می‌شوند که رگ‌های خونی موجود در دیواره بینی تنگ شوند و درنتیجه جریان خون به این ناحیه کاهش می‌یابد و ترشحات کمتری تولید می‌کنید.
داروهای ضد احتقان زمانی خوب هستند که به دلیل سرماخوردگی قادر به نفس کشیدن نیستید. اما داروهای ضد احتقان برای ترشحات غلیظ زیاد خوب نیستند. این داروها بینی را خشک می‌کنند و ممکن است که ترشحات را غلیظ‌تر کنند و باعث ناراحتی بیشتر شما شوند.

بعد استفاده بیشتر از داروهای ضد احتقان برای رفع این ناراحتی می‌تواند منجر به دور باطل تولید مخاط چسبناک بیشتر شود. علاوه بر این، داروهای ضد احتقان عوارض جانبی نیز دارند که می‌توان به گیجی، حالت عصبی و فشارخون بالا اشاره کرد.

هیستامین‌ها که ناشی از واکنش آلرژیک هستند باعث می‌شوند که بافت درون بینی ورم کند و مخاط رقیق‌تر و بیشتری تولید کند. آنتی‌هیستامین‌ها می‌توانند عمل هیستامین‌ها را متوقف یا محدود کنند.
مهم‌ترین عارضه جانبی آنتی‌هیستامین‌های قدیمی‌تر این است که باعث خواب‌آلودگی می‌شوند. علاوه بر این، آنتی‌هیستامین‌ها می‌توانند باعث خشکی دهان، گیجی و سردرد نیز بشوند.

علاوه بر این، می‌توان با استفاده از گایافنزین که یک داروی خلط‌آور است ترشحات را رقیق کرد. ترشحات رقیق‌تر آسان‌تر از بدن خارج می‌شود. از عوارض جانبی احتمالی گایافنزین می‌توان به گیجی، سردرد، حالت تهوع و استفراغ اشاره کرد.

گزینه قوری نتی
اگر می‌خواهید که به یک شیوه طبیعی‌تر از شر ترشحات خلاص شوید می‌توانید شستشوی بینی با استفاده از ظرف یا قوری نتی انجام دهید.
از دیگر شیوه‌ها می‌توان به استفاده به سرنگ حبابی (bulb syringe) یا بطری فشاری (squeeze bottle) اشاره کرد.
هر یک شیوه‌های شستشوی بینی بر اساس اصل مشابهی کار می‌کنند:

ابتدا سالین (آب‌نمک) را درون آن سوراخ از بینی می‌ریزید که مخاط در آن جمع شده است و سپس از سوراخ دیگر این مایع را خارج می‌کنید.

برای درست کردن محلول مخصوص نمکی شستشو باید از آب جوشانده سرد شده، تقطیرشده یا استریلیزه استفاده کنید. علاوه بر این، باید پس از هر بار شستشو وسیله را به خوبی بشویید و در هوای آزاد بگذارید تا خشک شود.

شست‌وشوی بینی و سینوس‌ها باکتری‌های بد و خطرناک و دیگر مواد ایجادکننده عفونت را از بدن خارج می‌کند.
باوجوداین، نتایج یکی از تحقیقات نشان می‌دهد که اگر فرد به‌طور مکرر یا غالبا از شستشوی بینی استفاده کند، این امکان وجود دارد که آبیاری بینی خطر عفونت را افزایش دهد، چون شستشوی بینی بیش‌ازاندازه می‌تواند بعضی از مواد محافظت‌کننده بینی را از بدن خارج کند که در جلوگیری از بیماری موثر هستند.

بنابراین، از قوری نتی و دیگر گزینه‌های شستشوی بینی فقط هنگامی استفاده کنید که احساس ناراحتی می‌کنید.

روشهایی برای از بین بردن آل ریزش بینی
استفاده از زنجبیل تازه
معلوم شده است که این درمان خانگی (خوردن زنجبیل)، جریان خون را افزایش می دهد و ترشحات بینی را کم می کند. این کار را 3 تا 4 بار در روز تکرار کنید تا آبریزش بینی شما قطع شود.

مصرف داروهای سرماخوردگی
اگر آبریزش بینی در اثر سرما یا ویروس سرماخوردگی باشد، مصرف داروهای سرماخوردگی تحت نظر پزشک، آن را رفع می کند. این داروها خلط بینی را خشک می کنند و آبریزش بینی را بند می آورند. راهنمای خاص هر دارو را بخوانید و آن را به کار برید.

زدن اسپری بینی
شما می توانید این اسپری را در بینی تان بزنید. آبریزش بینی باعث می شود بینی شما قرمز و متورم شود. اسپری بینی این ورم را کاهش می دهد. شما می توانید فقط برای چند روز از این اسپری استفاده کنید، زیرا استفاده طولانی مدت از آن، آبریزش بینی را بدتر می کند.

روشن کردن دستگاه بخور در هنگام خواب
دستگاه بخور، رطوبت هوا را افزایش می دهد. هوای خشک، آبریزش بینی را بدتر می کند، در حالی که هوای مرطوب، ترشحات لزج بینی را کاهش می دهد.

یک قاشق مرباخوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید.
مقداری از این محلول را در یک ظرف قطره چشمی بریزید. سرتان را عقب ببرید و چند قطره از این محلول را در بینی خود بچکانید. سپس نفس بکشید تا محلول نمک، راه های بینی شما را خیس کند.
چندین بار این کار را تکرار کنید تا کاملا بینی شما پاک شود. همچنین می توانید قطره بینی کلرور سدیم را از داروخانه بخرید و به جای این محلول نمک استفاده کنید.

از داروهای آنتی هیستامین استفاده شود
اگر آبریزش بینی در اثر آلرژی باشد، مصرف آنتی هیستامین ها تحت نظر پزشک، آن را بند می آورد. فراموش نکنید مصرف آنتی هیستامین ها باعث خواب آلودگی می شود.

نکته: اگر آبریزش بینی شما چند هفته ادامه داشت، به پزشک مراجعه کنید. پزشک علت آبریزش بینی را تعیین می کند و به نحو صحیح آن را برطرف می نماید.

هشدارها:
1. ترشحات بینی خود را به آرامی خالی کنید (در اصطلاح آرام فین کنید)، چون بینی شما خشک و حساس شده است.
2. از مصرف الکل و کافئین (مثل قهوه) خودداری کنید، زیرا این دو ماده باعث کاهش آب بدن می شوند، در نتیجه ترشحات بینی غلیظ تر می گردند.

آبریزش بینی در طب سنتی

دلیل آبریزش بینی در طب سنتی افزایش رطوبت مغز و سینوس‌هاست. با تخلیه این رطوبت بدن فواید بیشماری می‌برد و به اصطلاح این کار به شادابی و سر زندگی مغز کمک می‌کند.

به عبارتی از نظر طب سنتی مصرف آنتی هیستامین و پیشگیری از آب ریزش بینی درست نیست بلکه باید دلیل آبریزش را درمان کرد.

برای درمان سینوزیت در طب سنتی 4 راه وجود دارد. می‌توانید به غذا مقدار کمی زنجبیل یا دارچین اضافه کنید. این گیاهان گرم و خشک هستند و رطوبت بدن را کم می‌کنند. روش دوم استفاده از روغن‌های موضعی گرم کننده مثل روغن بادام تلخ یا روغن نعناع فلفلی است.

این روغن‌ها که باید روی سینوس‌ها مالیده شوند تا سینوس را گرم کنند. در واقع مثل بستن پیشانی با شالی گرم عمل می‌کنند.

روش سوم استفاده از روغن‌های داخل بینی است که بهترین آن روغن گل بنفشه و روغن سیاه‌دانه است.
بخور اکالیپتوس و آویشن نیز باعث گرمی سینوس و خارج شدن عفونت‌ها می‌شود.

تمامی‌این روش‌ها درمان کننده و کاهنده رطوبت داخل مغز است و تنها جلوی آبریزش را نمی‌گیرند.
در طب سنتی توصیه شده که از روغن اسطوخدوس به طوری که مقداری روی پیشانی و مقداری در بینی گذاشته و مالش داده شود.

همچنین می توان مقداری سیاه دانه را گرم کرد و دود آن را به آرامی تنفس کرد. روغن زیتون نیز به همراه سیاه دانه اگر پخته شود و در بینی چکانده شود از آب‏ریزش‏ بینى می کاهد.

اگر آب‏ریزش‏ بینى شدید بود می توان از شربت عناب و گل بنفشه استفاده کرد. برای کاهش عفونت بینی و رقیق شدن آن نیز می توان از جوشانده بابونه و مرزنجوش بهره گرفت.

برگ بابونه نیز در طب سنتی دارای خاصیت ضد سم و ادرارآور، تسکین‌دهنده سردرد و برطرف کننده آبریزش‏ بینى است.

دلیل آبریزش بینی بیشتر به دلیل سینوزیت حاد و مزمن، تابش نور آفتاب، هوای سرد و سرماخوردگی، انحراف بینی، اعتیاد به مواد مخدر، خشکی هوا، آلرژی به گرد و غبار و غذا، آلرژی به بادام زمینی و عطر و ادویه زیاد است.

سلامت نیوز: درمان آب‌ریزش بینی با داروهای گیاهی

از نظر حکمای طب سنتی پیشگیری از آبریزش بینی بدون آنکه علت آن را درمان کرده باشید باعث کاهش حافظه و در عین حال شدیدتر شدن سینوزیت می‌شود.

منبع:.سلامت.سلامت نیوز.webmd

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده