معماری
نشانه های کم خونی

نشانه ها و علائم کم خونی

خسته و بی‌حوصله‌اید؟ نای کار کردن ندارید و حافظه‌تان هم خوب کار نمی‌کند؟ بالا رفتن سنتان را دلیل این ناتوانی و بی‌حواسی ندانید. شاید با یک آزمایش خون ساده متوجه شوید که به کم‌خونی دچار شده‌اید و اگر این مشکل را با تغذیه مناسب و مصرف مکمل‌های دارویی برطرف کنید، دوباره می‌توانید به روزهای پرکار جوانی‌تان برگردید.
البته قبل از آنکه راهی آزمایشگاه شوید، نگاهی به نشانه‌هایی که در ادامه آورده‌ایم بیندازید.

علائم و نشانه های کم خونی

هوش و حواس ندارید؟
کم‌خونی بر حافظه هم تاثیر منفی می‌گذارد و باعث می‌شود به شکل حیرت‌آوری فراموشکار و گیج شوید. گذشته از فراموشی، کم‌خونی شما را دچار بی‌تمرکزی هم می‌کند. اگر کم‌خون باشید ممکن است نتوانید به‌راحتی و با تمرکز چند صفحه کتاب یا حتی همین مطلب را بخوانید.

  قلبتان تند می‌زند؟

تپش قلب آزاردهنده‌ای که نمی‌گذارد با آرامش به کارهایتان برسید، همیشه به خاطر اضطراب یا دچار بودن به بیماری‌های قلبی نیست. کم‌خونی یکی دیگر از مشکلاتی است که عوارضی مثل تپش قلب بالا را ایجاد می‌کند.

 زبانتان کمرنگ شده؟

همیشه با نگاه کردن به رنگ گونه‌هایتان نمی‌توانید از کم‌خون نبودنتان مطمئن شوید. در بسیاری از مواقع گونه‌های شما با کم‌خون شدن رنگ‌پریده نمی‌شوند اما رنگ زبانتان به خاطر کم‌خونی می‌پرد. البته گذشته از رنگ‌پریدگی زبان، زخم شدن بی‌دلیل مخاط‌های دهان هم می‌تواند با دچار شدنتان به کم‌خونی شما را آزار دهد. فرو رفتگی چشم‌ها از دیگر نشانه‌های ظاهری است که کم‌خون‌ها در چهره‌شان آن را نشان می‌دهند.

 هوس چیزهای عجیب می‌کنید؟

آدم‌های کم‌خون عادت‌های خوراکی عجیب‌وغریبی پیدا می‌کنند. یکی از خوراکی‌های غیرعادی که آن‌ها هوس می‌کنند، بنزین است. بعضی از کم‌خون‌ها هم هوس خاک می‌کنند و گاهی مهر نماز می‌خورند.

 جان ندارید؟

زود خسته می‌شوید و دیر خستگی‌تان درمی‌رود؟ بعید نیست کم‌خون شده باشید. وقتی خون به‌اندازه کافی و به شکل طبیعی در بدنتان جریان پیدا نمی‌کند، حتی عضلاتتان نمی‌توانند از تمام توانایی‌شان استفاده کنند و حتی بعد از یک خواب طولانی هم  خستگی‌شان درنمی‌رود.

 قفسه سینه‌تان درد می‌کند؟

شاید اگر تپش‌های شدید قلبتان با درد قفسه سینه همراه شود، مطمئن شوید که قلبتان خوب کار نمی‌کند. اما ممکن است با وجود این دو نشانه و البته همراه شدنشان با خستگی و کم‌توانی، باز هم متخصص قلب از سالم بودن قلبتان بگوید و هیچ دارویی برایتان تجویز نکند. این نشانه‌ها گرچه به بیماری‌های قلبی شبیه هستند اما می‌توانند به خاطر کم‌خونی شما را گرفتار کنند.