خروپف و بی‌خوابی شبانه

درمان گیاهی خروپف,کلینیک درمان خروپف,درمان خروپف شبانه,درمان خروپف در طب سنتی,گیره رفع خروپف,داروی خروپف,دکتر متخصص درمان خروپف,علت خروپف در کودکان

چرا شب‌ها خوب نمی‌خوابم؟ چرا صبح‌ها با خستگی و احساس بد از خواب برمی‌خیزم؟ چرا در طول روز دوست دارم چرت بزنم؟ چرا تمرکز کافی ندارم و حواس‌پرت شده‌ام؟
جالب است بدانیم، یکی از بیماری‌های شایع که تمام این علامت‌ها را دارد، آپنه انسدادی حین خواب است. این بیماری که به فارسی، قطع تنفس حین خواب نامیده می‌شود، در سال‌های اخیر به دلیل پر خوری و سکون، شیوع روز افزون یافته است.

خروپف را همه می‌شناسیم. معمولا اطرافیان بیمار بیشتر از خود او از خروپف رنج می‌برند. بیشتر افراد چاق به دلیل حجم زیاد چربی در اطراف گلو دچار خروپف می‌شوند؛

مشکلی که خیلی سریع با کاهش وزن برطرف می‌شود. با تشدید عوامل ایجاد این عارضه، یک خروپف ساده ممکن است تبدیل به بیماری سختی شود. در این بیماری به دلایل متعدد، بیمار وقتی به خواب عمیق می‌رود، هر چند دقیقه یکبار دچار انسداد موقت مجاری تنفسی می‌ شود. هر بار بعد از لحظاتی، فرد نیمه‌هوشیار و تنفس برقرار می‌شود.

گاه در یک شب، صدها بار این اتفاق تکرار می‌شود وهر بار، بعد از لحظاتی که در حالت خواب و بیداری سپری می‌شود، بیمار دوباره می‌خوابد. در طول روز، خاطره‌ای از بیدار شدن پیاپی در ذهن باقی نمی‌ماند ولی خواب آلودگی، احساس کسالت، کاهش تمرکز و چرت زدن پیاپی در اثر این بدخوابی در طول روز به جا می‌ماند.

به دلیل قطع تنفس و تقلای بیمار برای برقراری تنفس مجدد، قلب و عروق دچار فشار می‌شود و فشار خون افزایش می‌یابد. گاه با ادامه این تقلاهای شبانه، نارسایی قلبی نیز ایجاد می‌شود.

شاید تصور کنید، فرد بیدار شدن‌های پیاپی را به یاد می‌آورد ولی مطلقا چنین نیست و به دلیل این که بیداری فقط چند لحظه است، هیچ یک از بیماران خاطره‌ای از آن ندارند. از طرف دیگر، حملات انسداد، ساعتی پس از خواب شروع می‌شود و معمولا اطرافیان نیز آن زمان خواب هستند. البته دیده شده که اطرافیان بیمار، تقلای او و قطع تنفس را مشاهده می‌ کنند ولی همان گونه که نوشتم، کمتر دیده می‌شود.

درمان انسداد تنفس شبانه همان درمان خروپف است. فقط به دلیل وخامت اوضاع اینجا جدی‌تر و سریع‌تر باید عمل شود. کاهش وزن، مهم‌ترین راه مبارزه با این بیماری است. با کم شدن چربی‌های دور حلق و حنجره، راه تنفس باز و مشکل کمتر می‌شود.

هر شب قبل از خواب باید سوراخ‌های بینی بخوبی شست‌وشو شوند. می‌توان برای این کار از اسپری آب نمک (سالین) استفاده کرد. اجتناب از مصرف الکل بخصوص در ساعات قبل از خواب و کاهش مصرف سیگار نیز بسیار مؤثر است.

در صورت ناموفق بودن این راه‌حل‌ها باید از دستگاه‌های خاصی استفاده کرد که باعث باز‌ماندن مجرای تنفس حین خواب می‌شوند.

اختلال تنفسی آپنه، زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌های کشنده است
حاصل این بیماری تنها صدای ناخوشایند خروپف شما نیست. اگر به آپنه خواب دچار باشید، مشکلتان خیلی بزرگ‌تر از این آلودگی صوتی‌ است. آپنه نوعی اختلال تنفسی است و معنایش این است که در زمان خواب، بارها و بارها نفستان به طور کامل قطع می‌شود.

به همین دلیل است که این نارسایی تنفسی، مبتلایانش را به بیماری‌های مختلفی دچار می‌کند و گاهی حتی مرگ تدریجی را برایشان رقم می‌زند. اگر شما هم زیاد خروپف می‌کنید، تا دیر نشده به یک کلینیک خواب مراجعه کنید و از متخصصان بخواهید وضعیت تنفستان را بررسی کنند.

اگر پزشکان معتقد بودند که شما دچار اختلال قطع تنفس در زمان خواب هستید، هرچه سریع‌تر باید برای حل مشکل فکری کنید تا به بیماری‌هایی که در ادامه می‌آوریم دچار نشوید.

فشارخون بالا
یکی از شایع‌ترین عوارض دچار بودن به آپنه، بالا رفتن فشارخون است. کسانی که به این مشکل مبتلا هستند، دچار افت سطح اکسیژن خون در زمان خواب می‌شوند. از آنجا که این افراد بی‌آنکه خودشان بدانند بارها و بارها در طول شب قطع تنفس را تجربه می‌کنند، حتی در صورت نداشتن فاکتورهای خطر دیگر، در معرض بالا رفتن فشارخون قرار می‌گیرند.

بیماری‌های قلبی
حملات قلبی از دلایل شایع مرگ مبتلایان آپنه است. افت شدید سطح اکسیژن خون در طول شب، نه‌تنها احتمال ایست قلبی را در آن‌ها بالا می‌برد، بلکه این افراد را در معرض سکته مغزی هم قرار می‌دهد. مشکلاتی که در گردش خون در شریان‌های این افراد ایجاد می‌شود، خون‌رسانی به مغز را مختل می‌کند و گاهی آسیب‌های جدی به بدن وارد می‌کند.

چاقی و دیابت نوع دو
۸۰ درصد کسانی که به آپنه دچارند، گرفتار دیابت نوع دو می‌شوند. چاقی یکی از مشکلات رایج در میان این افراد است و از آنجا که بدنشان نمی‌تواند سطح ترشح هورمون انسولین را مدیریت کند، آن‌ها در معرض ابتلا به دیابت نوع دو هم قرار می‌گیرند. از طرف دیگر، گرچه خود آپنه باعث چاق‌تر شدن مبتلایانش می‌شود، اما در عین حال چاقی هم باعث تشدید این بیماری می‌شود. درواقع این اختلال تنفسی بیماران را در یک چرخه معیوب گرفتار می‌کند.

ریفلاکس اسیدی
هنوز محققان مطمئن نیستند که آپنه باعث تشدید ریفلاکس اسیدی مری می‌شود یا نه. اما آمارها نشان می‌دهد که بسیاری از مبتلایان آپنه، از سوزش سر دل و بالا آمدن اسید از دهانه مری شکایت می‌کنند. متخصصان می‌گویند اگر این افراد اختلال تنفسی‌شان را درمان کنند، سوزش سر دلشان هم بهبود پیدا می‌کند.