نسخه ورزشی سالمندان

نسخه ورزشی افراد مسن

سالمندانی که تصمیم گرفته‌اند وزنشان را کم کنند و می‌خواهند کنار رژیم غذایی، برنامه ورزشی هم داشته باشند، اگر قبلا ورزش نمی‌کردند، باید حتما به متخصص قلب یا پزشکی ورزشی مراجعه کنند تا وضعیت سلامت قلب آنها بررسی شود و اگر مشکلی داشتند برای آنها تست ورزش یا تست‌های مشابه داده می‌شود.

افرادی که سالم هستند و قلبشان مشکلی ندارد، بهتر است ۱ ماه اول را فقط ورزش‌های هوازی استقامتی انجام دهند تا توان سیستم قلبی و عروقی‌شان افزایش پیدا کند.

دوچرخه‌سواری، کوهنوردی، پیاده‌روی و شنا بهترین ورزش‌های هوازی هستند که سالمندان می‌توانند ابتدا به کمک آنها هم وزنشان را کم کنند و هم توان خود را بالا ببرند.

بهتر است در هفته ۳ روز و در هر روز ۳۰ دقیقه ورزش کنند و کم‌کم این میزان را به ۵ روز در هفته و ۱ ساعت ورزش در روز افزایش دهند. اگر اضافه وزن سالمند زیاد است یا به دردهای مفصلی و عضلانی مبتلاست، بهتر است کمتر بدود و به جای آن دوچرخه‌سواری و راه رفتن در آب را انتخاب کند.

البته سالمندان باید توجه داشته باشند شدت ورزش‌ها اهمیت دارد و نمی‌توان نسخه کلی برای همه پیچید زیرا راه رفتن در آب هم می‌تواند با شدت کم یا متوسط یا زیاد باشد که با توجه به توان افراد تعیین می‌شود.

اگر سالمندی مشکل قلبی نداشت، بعد از گذشت ۱ ماه از شروع ورزش می‌تواند ورزش‌های قدرتی را شروع کند و تراکم استخوان‌هایش را بالا ببرد. مطالعات مختلف در دنیا نشان داده ورزش‌های قدرتی بر تعادل بدن تاثیر می‌گذارد و به‌ویژه در سالمندانی که مشکل حفظ تعادل دارند بسیار کمک‌کننده خواهند بود.

ورزش‌های قدرتی برای سالمندان ورزش با کش و وزنه است که این ورزش‌ها تغییرات تحلیل عضلات را کمتر می‌کند. بهتر است این ورزش‌ها ۳۰-۱۵ دقیقه بیشتر نباشد زیرا عضلات خسته می‌شوند.

۲۴ ساعت تا ۴۸ ساعت نیز باید بین ورزش‌های قدرتی فاصله باشد. مطالعات مختلف نشان داده ورزش‌های قدرتی سوخت و ساز بدن را بالا نگه می‌دارند و سالمندانی که مشکل قلبی و تنفسی نداشته باشند، می‌توانند ورزش‌های قدرتی انجام دهند.