خانه > پزشکی و سلامت > علائم و نشانه های مقاومت به انسولین

علائم و نشانه های مقاومت به انسولین

نشانه‌های خاموش مقاومت بدن دربرابر انسولین،درمان گیاهی مقاومت به انسولین،داروهایی که مقاومت سلولها را به انسولین میشکنند،داروی مقاومت به انسولین،انسولین بالا در آزمایش،انسولین بالا چیست،مقاومت به انسولین pdf،مقاومت به انسولین در تخمدان پلی کیستیک،درمان انسولین بالا
بدون برنج دوام نمی‌آورید؟
آمارها حاکی از آن است که ۲۵ درصد آمریکایی‌ها دچار سندرم مقاومت در برابر انسولین هستند و هنوز مشخص نیست که دقیقا چند ایرانی به این مشکل دچارند. اگر شما هم نگران ابتلا به این سندرم هستید، بهتر است وجود نشانه‌هایی که در ادامه می‌آوریم را در خود بررسی کنید و در صورت مشاهده علائم گفته‌شده، موضوع را با پزشک در میان بگذارید.
چاقی شکمی
چاقی، و به طور خاص چاقی شکمی، یعنی انبار شدن توده‌ای از چربی‌ها در ناحیه شکم، می‌تواند یکی از نشانه‌های مقاومت در برابر انسولین باشد. هورمون انسولین در تنظیم چربی‌های بدن، به‌ویژه در ناحیه شکم نقش مهمی را بازی می‌کند. در صورتی که این هورمون در بدن به اندازه کافی ترشح نشود، چربی‌های دور شکم هر روز بیشتر می‌شوند.
آکنه پوست
چربی‌های پوست کسانی که به این سندرم دچارند، به شکل آکنه‌های درشت و آزاردهنده خود را نشان می‌دهند. اگر به این مشکل دچارید، باید ضمن قرار گرفتن در چرخه درمان، کمتر قند و بیشتر سبزیجات مصرف کنید.
سندرم تخمدان پلی‌کیستیک
در بدن بسیاری از زنان که دچار سندرم تخمدان پلی‌کیستیک هستند، انسولین به اندازه‌ای که باید ترشح نمی‌شود. به همین دلیل این افراد دوره‌های نامنظم و دردناک قاعدگی را تجربه می‌کنند و به سندرم تخمدان پلی‌کیستیک و عوارض ناشی از آن دچار می‌شوند.
ریزش مو در زنان
علاوه بر ذخیره‌سازی چربی و تنظیم سطح قند، انسولین به تنظیم رشد مو در زنان هم کمک می‌کند. زنانی که در برابر انسولین مقاوم‌اند در معرض ابتلا به ریزش مو یا طاسی هستند. اگر موهایتان بیش از اندازه طبیعی می‌ریزد، احتمال دچار بودن به این مشکل را بررسی کنید.
تورم مچ پا
بدون آسیب‌دیدگی خاصی مچ پایتان ورم می‌کند؟ تورم مچ پا یا سایر نقاط بدن می‌تواند نشان‌دهنده مقاومت به انسولین باشد. چراکه این هورمون به تنظیم فعالیت کلیه‌های شما کمک می‌کند و اگر کلیه‌هایتان خوب کار کنند، حجم سدیم و آب هم در بدنتان در حالت تعادل باقی می‌ماند. اما در صورت اختلال در ترشح انسولین، این تعادل هم به هم می‌خورد و خود را با نشانه‌هایی مثل تورم مچ پا نشان می‌دهد.

درمان انسولین بالا
بالا بودن قند خون
اغلب افراد فکر می‌کنند بالا بودن قند خون تنها نشانه مقاومت بدن در برابر انسولین است. در حالی ‌که این مشکل، تنها یکی از نشانه‌هایی است که از ابتلا به این سندرم حکایت می‌کند. اگر دچار این سندرم شده باشید، احتمالا قند خونتان بالا می‌رود، زیاد تشنه می‌شوید، همیشه بی‌حالید و از تکرار ادرار هم رنج می‌برید.
هوس کربوهیدرات
میل شما به هر خوراکی می‌تواند در مورد وضعیت سلامتتان نکته‌ای را گوشزد کند. اگر بیش از اندازه به خوردن کربوهیدرات میل دارید، معنایش این است که انسولین درست در بدنتان ترشح و جذب نمی‌شود. پس تصور نکنید که تنها کسانی که شیرینی و شکلات هوس می‌کنند، به اختلال در ترشح و جذب انسولین دچارند. مقاومت در برابر انسولین می‌تواند خود را با میل بیش از حد به برنج و سیب‌زمینی هم نشان دهد.