تاثیر کافئین بر فشار خون

تاثیر نسکافه بر فشار خون,قهوه فشار خون را بالا میبرد یا پایین,تاثیر قهوه بر قند خون,چای و فشار خون,تاثیر قهوه بر غلظت خون,تاثیر کاکائو بر فشار خون
کافئین Caffeine سبب افزایش کوتاه ولی فاحش فشار خون می گردد، حتی اگر شخص دچار فشار خون بالا نباشد، هنوز روشن نیست چه عاملی سبب این افزایش فشار خون می شود. کافئین سبب بلوک هورمونی می شود که به سرخ رگ ها کمک می کند تا جمع نشوند. عده ای از پژوهشگران فکر می کنند کافئین سبب می شود غده های فوق کلیه آدرنالین بیشتری ترشح کنند و این آدرنالین است که سبب افزایش فشار خون می گردد.

بعضی افرادی که به طور منظم نوشابه های حاوی کافئین مصرف می کنند نسبت به آن عده که از این نوشابه ها استفاده نمی نمایند، دارای فشار خون متوسط بالاتر هستند. در افرادی که مرتب از نوشابه های حاوی کافئین استفاده می نمایند تحمل به کافئین ایجاد می شود. در نتیجه ، کافئین دارای آثار دراز مدت بر فشار خون این عده نیست. به نظر می رسد کافئین دارای تاثیر قوی تری بر افزایش فشار خون در افرادی باشد که بیش از 70 سال دارند یا دارای اضافه وزن می باشند.

در صورت بالا بودن فشار خون در مورد محدود کردن یا قطع مصرف نوشابه های کافئین دار باید نظر پزشک را جویا شد. در صورت وجود نگرانی در مورد تاثیر کافئین بر فشار خون، باید مقدار کافئین مصرفی را به 200 میلی گرم در روز محدود کرد . این مقدار حدود مقداری می شود که در 2 فنجان 12 اونسی قهوه وجود دارد. باید به خاطر داشت که مقدار کافئین در قهوه و سایر نوشابه ها بر حسب نوع آن متغیر است. همچنین باید از مصرف قهوه، درست قبل از فعالیت هایی پرهیز کرد که سبب افزایش فشار خون می شوند، مثل نرمش، وزنه برداری یا کار سخت جسمی.

برای آنکه مشخص شود آیا کافئین سبب افزایش فشار خون می شود باید ظرف30 تا 60 دقیقه پس از نوشیدن یک فنجان قهوه یا سایر نوشابه های دارای کافئین، اندازه گیری فشار خون انجام شود. اگر فشا رخون به میزان 5یا 10 نقطه افزایش یافته باشد، یعنی نسبت به آثار افزاینده کافئین حساسیت وجود دارد. در صورتی که شخص بخواهد مصرف قهوه را قطع کند ، باید این کار را به تدریج انجام دهد تا گرفتار سردرد ناشی از ترک قهوه نشود.