جرم گیری دندان (روش،فواید و عوارض)

هزینه جرم گیری دندان,فیلم جرم گیری دندان,جرم گیری دندان در خانه,مضرات جرم گیری دندان,جرم گیری دندان درد دارد؟,مراقبتهای بعد از جرمگیری دندان,جرم گیری دندان با لیزر,روش جرم گیری دندان

نحوه جرم‌ گیری دندان چگونه است؟

جرم به عنوان یک ماده سخت معدنی، روی دندان شکل می‌گیرد و نحوه شکل‌گیری آن به این ترتیب است که اول پلاک تشکیل می‌شود. پلاک، ماده‌ای است که روی دندان قرار می‌گیرد و به مرور زمان میکروب‌ها به آن اضافه می‌شود. بزاق انسان حاوی مواد معدنی است. به مرور زمان، میکروب روی پلاک رسوب می‌کند و کم‌کم تبدیل به ماده سختی می‌شود که سطح زبری دارد و به واسطه سطح زبر، جاذب میکروب‌های موجود در دهان است. این پلاک آسیب زننده است و به مرور، باعث تحلیل لثه می‌شود.

آیا استعداد تشکیل جرم در دندان‌ افراد مختلف، متفاوت است؟ آیا استفاده از خمیردندان‌ مخصوص جرم‌گیری و سایر روش‌ها اثربخشی جرم‌گیری را دارد؟

استعداد تشکیل جرم به محتوای مواد معدنی بزاق ارتباط دارد تا به جنس دندان. رعایت بهداشت تاثیرگذار است. حتی افرادی که مستعد جرم دندان و پوسیدگی آن هستند، اگر توصیه‌های ساده بهداشتی را رعایت کنند،‌ می‌توانند از بیماری‌های دهان و دندان پیشگیری کنند. جرم ماده معدنی سختی است که روی دندان چسبیده و خمیردندان جرم‌گیر یا سایر روش‌ها نمی‌تواند آن را بردارد. این خمیردندان ممکن است رنگ‌ دندان را بردارد و دندان کمی سفیدتر شود ولی جرم با خمیردندان قابل برداشته شدن نیست.

اهمیت سلامت لثه در چه دوره‌هایی از زندگی بیشتر می‌شود؟

خانم‌های باردار باید مراجعه بیشتری داشته باشند و اگر لازم باشد جرم‌گیری انجام دهند تا از التهاب لثه جلوگیری شود. حتی توصیه می‌شود خانم‌ها قبل از حاملگی به دندانپزشک مراجعه کنند و اگر لازم باشد جرم‌گیری انجام دهند؛ چراکه التهاب لثه در بعضی تحقیقات با تولد نوزاد کم وزن و نارس ارتباط داشته است.

بهترین راه پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان چیست؟

اگر افراد مراقبت صحیح از دندان‌ها داشته باشند، دچار بیماری‌ دهان و دندان نمی‌شوند و این، مستلزم مسواک زدن صحیح با استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید است. استفاده از نخ دندان و مراجعه سالانه به دندانپزشک توصیه می‌شود، حتی اگر مشکلی وجود نداشته باشد.

مصرف دخانیات تا چه اندازه بر سلامت دهان و دندان تاثیرگذار است؟

سیگار،‌ یکی از عوامل خطر بیماری‌های لثه است و باعث تشدید این بیماری می‌شود. گذشته از رنگ و بوی بد دهان که بر اثر سیگار کشیدن ایجاد می‌شود، اثرات مضر بر سلامت دهان و دندان و لثه هم مشاهده شده است.

کودکان از چه سنی به جرم‌گیری نیاز دارند؟

بیماری‌های لثه در سنین پایین چندان شایع نیست. هرچه سن افراد بالاتر می‌رود، احتمال تشکیل جرم و بیماری‌های لثه هم افزایش می‌یابد. در کودکان نیاز به جرم‌گیری نداریم. هر زمانی که جرم تشکیل شده باشد و دندانپزشک صلاح بداند، نیاز به برداشته شدن جرم داریم.

جرم‌ گیری به چند روش انجام می‌شود؟

جرم‌گیری به دو روش انجام می‌شود. در یک روش با استفاده از قلم دستی و در روش دوم، با وسایل الکترونیکی یعنی وسایل اولتراسونیک انجام می‌شود.

آیا جرم ‌گیری زمان مشخصی دارد؟

جرم‌گیری زمان مشخصی ندارد. هر زمان دندانپزشک تشخیص بدهد باید جرم‌گیری انجام شود. در این زمینه قانونی نداریم. بعد از جرم‌گیری اگر فرد بهداشت را به طور کامل و صحیح رعایت و از خمیردندان حاوی فلوراید و نخ دندان استفاده کند، شاید نیازی به جرم‌گیری نباشد یا با فواصل طولانی نیاز به انجام آن باشد.

آیا جرم‌ گیری باعث آسیب دیدن دندان می‌شود؟

خیر. جرم یک ماده معدنی سخت است که به مرور زمان تشکیل می‌شود و همزمان لثه را تحلیل می‌برد. استخوان را تخریب می‌کند و دندان آهسته‌آهسته لق می‌شود. لقی دندان را فرد متوجه نمی‌شود و این موضوع به خاطر وجود جرم است.

آیا جرم گیری خطر دارد؟
به گفته دکتر صادقی بیشتر مردم فکر می‌کنند جرمگیری مینای دندان‌ها را از بین می‌برد و زمینه بروز پوسیدگی‌ را فراهم می‌کند در حالی که جرم دندان علاوه بر این‌که برای لثه و بافت‌های نگهدارنده دندان مضر است، محلی برای تجمع و تکثیر میکروب‌ها به حساب می‌آید و فقط با جرمگیری می‌توان این مشکل را حل کرد. پس این جرم است که ضرر دارد نه جرمگیری!خیلی‌ها می‌گویند جرمگیری باعث حساس شدن دندان‌ها می‌شود و در صورت مصرف نوشیدنی گرم یا سرد دندان‌ها تیر می‌کشند.

دکتر صادقی معتقد است وجود جرم روی دندان‌ها به علت ضخامتی که دارد به عنوان یک عایق عمل می‌کند و تا حدی جلوی حس دندان‌ها را می‌گیرد. بنابراین طبیعی است که با برداشته شدن آن بهتر متوجه تغییرات حرارتی شویم. البته این حساسیت همیشگی نیست و بعد از چند روز از بین می‌رود، پس نگران نباشید.

جرم گیری و لق شدن دندان‌ها؟
یکی از باورهای نادرست درباره جرمگیری این است که این اقدام درمانی، لق‌شدن دندان‌ها را به همراه دارد.

به گفته دکتر صادقی با تجمع تدریجی جرم روی دندان‌ها و لثه و بی‌توجهی به این موضوع، مقداری از استخوان نگهدارنده دندان تحلیل می‌رود. در حقیقت دندان به این دلیل قبلا لق شده ولی به علت انباشتگی جرم و چسباندن دندان‌ها به هم، بیمار لق شدن آنها را احساس نکرده است، اما بعد از برداشتن جرم‌ها فرد متوجه آن می‌شود. البته این در مورد همه افرادی که جرمگیری می‌کنند، صادق نیست. مثلا فردی که دندان‌های سالمی دارد بعد از جرمگیری مشکلی نخواهد داشت و اتفاقا از این که بوی بد دهانش از بین رفته و دندان‌های تمیزتری دارد، بسیار راضی و خوشحال است.

جرمگیری چگونه انجام می‌شود؟
در جرمگیری با ابزارهای دستی، دندانپزشک از یک جرمگیر دندان استفاده می‌کند و به‌صورت دستی پلاک‌های موجود روی دندان‌ها را از بین می‌برد، اما این نوع جرمگیری سطحی و مناسب افرادی است که جرم دندانی زیادی ندارند.

در جرمگیری با ابزارهای التراسونیک، پزشک به کمک یک دستگاه کوچک و سر فلزی آن پلاک‌ها را از روی سطح دندان‌ها و لثه پاک می‌کند و از اسپری آب برای شستن جرم و سرد نگهداشتن سر دستگاه کمک می‌گیرد. البته سوال بسیاری از متقاضیان جرمگیری از دندانپزشک‌ این است که آیا جرمگیری درد دارد؟

به گفته دکتر صادقی بیمار در حین جرمگیری هیچ دردی را احساس نمی‌کند، چون نوک قلم دستگاه جرمگیری با ایجاد لرزش و ضربه‌های بسیار کوتاه روی جرم‌ها آنها را از بین می‌برد، اما دندان را نمی‌تراشد که باعث ایجاد درد شود.

جرم گیری؛ هر چند وقت یک بار؟
بسیاری از افراد با یک بار جرمگیری و رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان ممکن است تا مدت‌ها نیازی به جرمگیری مجدد نداشته باشند، اما برخی دیگر که به صورت مداوم از مسواک و نخ دندان استفاده نمی‌کنند، چندان توجهی به زیبایی و سلامت دندان‌هایشان ندارند و شب‌ها به یک مسواک زدن ۱۵ ثانیه‌ای اکتفا می‌کنند زودتر دچار جرم دندانی خواهند شد.

به گفته دکتر صادقی هر شش ماه یکبار می‌توان دندان‌ها را جرمگیری کرد، اما همه افراد باید حداقل سالی یک بار این کار را انجام دهند.

خمیر دندان‌های ضد جرم
استفاده از خمیردندان‌های ضدجرم موجود در بازار تا حدی می‌تواند جرم دندان‌ها را از بین ببرد، اما باید بدانید این محصولات دارای مقادیر زیادی از مواد ساینده هستند و استفاده همیشگی از آنها توصیه نمی‌شود چون به مرور زمان هم به مینای دندان آسیب می‌رسانند و هم باعث بروز حساسیت‌های دندانی می‌شوند.

بروساژ یعنی چه؟
احتمالا شما هم واژه بروساژ را همراه با جرمگیری دندان دیده یا شنیده‌اید. بد نیست بدانید دندانپزشکان با آغشته کردن دندان‌ها به خمیر مخصوص و نصب برس کوچکی روی یک وسیله خاص چرخشی اقدام به بروساژ سطوح دندانی می‌کنند که این کار معمولا بعد از جرمگیری و برای ایجاد سطح صیقلی روی دندان و همچنین حذف رنگ‌ها و لکه‌هایی که چسبندگی زیادی ندارند، استفاده می‌شود.

این روزها یکی از درمان‌های زیبایی که مردم از دندانپزشکان می‌خواهند، سفید کردن دندان است. یادتان باشد دندانپزشک شما هنگام جرمگیری، رسوبات رنگی و املاح ته‌نشین شده روی دندان‌ها را برمی‌دارد و در نتیجه رنگ داخلی دندان تغییر نخواهد کرد و نباید انتظار سفیدی و درخشندگی داشته باشید؛ هر چند به دلیل از بین رفتن لایه جرم، کمی تغییررنگ را احساس می‌کنید ولی در بلیچینگ (روشی برای سفید کردن دندان‌ها) ماده‌ای به نام پراکسید هیدروژن به درون ساختار مینایی دندان نفوذ کرده و باعث اکسید شدن رنگدانه‌ها و در نتیجه سفید شدن دندان‌ها می‌شود. از طرفی این کار بیشتر جنبه زیبایی دارد، در حالی که جرمگیری یک اقدام درمانی است.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده