استفاده از لنز در ورزش

میخواهم لنز بخرم تا زمانی که فوتبال بازی می‌کنم یا شنا می‌روم، از آن به جای عینک استفاده کنم. چه لنزی بهتر است خریداری کنم؟
برای ورزش‌هایی مانند فوتبال، بسکتبال و… می‌توانید به جای زدن عینک از لنز استفاده کنید تا در معرض شکستن احتمالی عینک در اثر ضربات و آسیب‌های چشمی قرار نگیرید، اما به هیچ‌وجه نباید هنگام شنا یا ورزش‌های آبی از لنز استفاده کرد زیرا هم خطر عفونت لنز و چشم وجود دارد، هم اینکه لنز در تماس با آب به‌خصوص آب استخر که کلر بالایی دارد، سفت و سخت می‌شود و می‌تواند به آسیب و خراش قرنیه منجر شود.

نکته دیگر اینکه لنز را فقط زمانی در چشم‌هایتان قرار بدهید که می‌خواهید بازی را شروع کنید. نباید ‌طوری باشد که از صبح لنز را داخل چشمتان بگذارید تا مثلا عصر که می‌خواهید 1 ساعت بازی کنید.
بعد از ورزش هم باید بلافاصله لنز را از چشم‌هایتان خارج کنید زیرا فعالیت بدنی و عرق کردن همراه با محیط آلوده بازی، می‌توانند خطر عفونت چشم را به شدت بالا ببرند.
به همین دلیل استفاده از لنز را در محیط‌های آلوده یا حتی روزهای آلوده که آلودگی هوا شدت پیدا می‌کند به هیچ‌وجه توصیه نمی‌کنیم.
متاسفانه بسیاری از مردم بهداشت لنز را رعایت نمی‌کنند، آن را به مدت طولانی در چشم‌هایشان قرار می‌دهند حتی دیده شده برخی با لنزهای داخل چشمشان می‌خوابند، دستانشان را قبل از گذاشتن یا برداشتن لنزها به خوبی نمی‌شویند، از محلول‌های مجاز شستشودهنده چشم استفاده نمی‌کنند و حتی گاهی آنها را با آب معمولی می‌شویند و باعث سخت شدن لنز می‌شوند و… همه اینها به قرنیه آسیب می‌زند و باعث عفونت چشم می‌شود که برای سلامت چشم‌ها بسیار خطرناک است.

در حال حاضر اولین اقدام این است که به یک مرکز تخصصی و معتبر چشم‌پزشکی مراجعه کنید تا چشم‌هایتان ‌معاینه و بررسی شود و پس از آن لنز متناسب با چشم‌هایتان را از همان مرکز تهیه کنید.
قطعا در این مراکز لنزهای خوب و معتبری در اختیارتان قرار خواهد گرفت. توجه داشته باشید خرید لنز طبی یا لنز زیبایی از آرایشگاه‌ها، داروخانه‌ها یا حتی عینک‌فروشی‌هایی که واحد اپتومتری ندارند و نمی‌توانند قبل از تجویز لنز چشم‌هایتان را معاینه کنند اشتباه است.
لنز باید متناسب با اندازه قرنیه انتخاب شود تا به خوبی روی آن قرار بگیرید و باعث آزار چشم‌ها نشود. بعد از خرید لنز، بهداشت و شیوه نگهداری از لنزها بسیار مهم است.
لنزها باید بعد از استفاده با محلول مخصوص شسته و آبکشی و در محلول و ظرف مناسب خودشان نگهداری شوند، قبل و بعد از نگه‌داشتن یا برداشتن لنز دست‌هایتان را به خوبی با آب و صابون بشویید، هرگز لنزها را با محلولی غیر از محلول مخصوص خودشان نشویید، به هیچ‌وجه با لنز داخل چشم به حمام نروید، وارد آب نشوید و نخوابید.
معمولا استفاده هر روز از لنز توصیه نمی‌شود و نباید ساعت‌های طولانی آب را داخل چشم قرار داد. اینها نکته‌هایی است که به سلامت چشم بسیار کمک خواهدکرد.

سلامت

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده