چه کار کنیم بعد از کار خسته نشویم؟

اگر به دلایلی ناچارید بیشتر وقت و انرژی‌تان را به کار اختصاص دهید یا اینکه ناچارید در دو یا چند شغل مختلف فعالیت کنید، توصیه‌های زیر را به کار گیرید تا با خستگی کمتری به منزل برسید.
۱- نیم‌ساعت در روز ورزش هوازی کنید.
۲- در صورت امکان چند دقیقه‌ای بین کار حرکات کششی انجام دهید.
۳- بین ساعات کاری تنفس‌های شکمی یا دیافراگمی داشته باشید، چون ثابت شده در رفع خستگی و ایجاد شادابی موثر است. بین کار هرازگاهی که احساس خستگی می‌کنید به صندلی تکیه دهید و سعی کنید طوری نفس بکشید که شکمتان بالا و پایین برود. این امر سبب می‌شود ریتم تنفسی کمی کند شود و تنفس عمیق‌تر انجام شود، درنتیجه آرامش بیشتری به شما دست خواهد داد.
۴- میز کارتان را مرتب نگه دارید تا کمتر دچار استرس شوید. تحقیقات نشان داده افرادی که میز کار نامرتبی دارند استرس و اضطراب بالاتری دارند.
۵- بین ساعات کاری‌تان چنددقیقه‌ای را تلفنی یا حضوری با یکی از نزدیکان و دوستانتان که از هم‌صحبتی و هم‌نشینی با او لذت می‌برید صحبت کنید. تحقیقات نشان داده کارمندان پس از گذراندن ۴ تا ۶ ساعت کاری اگر با فردی که رابطه دوستانه‌ای با او دارند چند دقیقه صحبت کنند و گپ دوستانه‌ای داشته باشند راندمان و بازده کاری‌شان بالا خواهد رفت.
۶- وظایف کاری با حجم سنگین و زیاد را به وظایف کوچک‌تری تقسیم کنید. پس مدیران باید در نظر داشته باشند که در صورتی که پروژه‌های کاری سنگین را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنند فشار کمتری به کارکنان وارد می‌شود، درنتیجه بازدهی و راندمان کار بالا خواهد رفت.
۷- کارهای مهم و ضروری را در راس کارهایتان قرار دهید و سعی کنید اول از همه آن‌ها را انجام دهید. اگر حجم کاری بالایی دارید بهتر است اول کارهای مهم‌تر و ضروری‌تر را انجام دهید و بعد از انجام آن‌ها به مکالمات تلفنی و چک کردن ایمیل‌های کاری و کارهای غیرضروری‌تر بپردازید. این امر از استرستان می‌کاهد.
۸- اگر امکان دارد حین کار به موسیقی بی‌کلام گوش دهید. گوش دادن به موسیقی بی‌کلام تاثیر زیادی در رفع خستگی ناشی از کار و ایجاد آرامش دارد.
۹- در وقفه‌های کاری خود مراقبه و مدیتیشن‌های کوتاه‌مدت انجام دهید. این کار از فشارهای کاری شما می‌کاهد.
۱۰- کارهایتان را عجله‌ای انجام ندهید. در صورتی که حجم کاری بالایی دارید فکر نکنید که انجام دادن عجله‌ای و سریع کارها بهتر است. مواقعی برای بهتر انجام شدن کارها لازم است از سرعت کار بکاهید تا کارها با کیفیت بالاتر انجام شوند. تحقیقات نشان داده سرعت دادن زیاد به انجام کارها نه‌تنها راندمان کاری را بالا نمی‌برد بلکه از کیفیت آن می‌کاهد و گاهی نیز کارهای اضافه‌تری را به وجود می‌آورد.
۱۱- قبل از رسیدن به منزل نیم‌ساعتی به پارک بروید. چنددقیقه‌ای نشستن در فضای سبز برای تمدد اعصاب و استفاده از تکنیک‌های مراقبه و تمرکز کردن قبل از رفتن به منزل سبب می‌شود با خستگی کمتری به منزل برسید.
۱۲- در صورتی که قبل از رسیدن به منزل زمان کافی برای رفتن به پارک ندارید سعی کنید در مسیر خانه چند دقیقه‌ای را به پیاده‌روی سبک یا قدم زدن اختصاص دهید.
۱۳- بهتر است قبل از رسیدن به منزل چند دقیقه‌ای افکارتان را جمع‌بندی کنید. تصویری از آنچه قرار است در خانه انجام دهید یا صحبت‌هایی که قرار است با اعضای خانواده داشته باشید را در ذهنشان مرور کنید، آن‌ها را مرتب کرده و بعد به منزل بروید.
۱۴- پس از رسیدن به منزل سریعا به رختخواب نروید.
۱۵- اگر پس از رسیدن به منزل هم امور و وظایفی دارید که باید انجامشان دهید حتما پس از یک استراحت کوتاه به آن‌ها بپردازید و سریعا سراغ انجام آن کارها نروید.
۱۶- حتما بعد از رسیدن به منزل قبل از انجام هر کاری مدت‌زمانی را با افراد خانواده بگذرانید تا بتوانید تعادلی بین مسائل کاری و زندگی و همچنین کیفیت کار و زندگی‌تان ایجاد کنید. صحبت کردن و داشتن تعامل با اعضای خانواده، همسر و فرزندان کمک زیادی به بازسازی روانی افراد می‌کند.