روش های مقابله با هوس‌های غذایی

همه افراد دچار هوس غذایی می‌شوند. این مسأله در کسانی که برای کاهش وزن تلاش می‌کنند، می‌تواند به موفقیت یا شکست منجر شود؛ بنابراین، یافتن روش‌هایی که به شما در این زمینه کمک کند، اهمیت زیادی دارد. در این‌جا، چهار روش اثبات شده را به شما معرفی می‌کنیم که یک بار برای همیشه به شما در کنترل هوس‌های غذایی کمک می‌کند:

بنوشید، جایگزین کنید و ببویید تا با هوس غذایی خود مقابله کنید.
قبل از این‌که تسلیم هوس غذایی خود بشوید، یک لیوان آب بنوشید.در حین نوشیدن آب به این فکر کنید که چگونه می‌توانید این هوس را با یک خوراکی سالم، جایگزین کنید.
به عنوان مثال، آیا هوس چیپس نمکی کرده‌اید؟
برای فرونشاندن این هوس، مقداری کلم پیچ را داخل اجاق قرار داده و بر روی آن نمک دریایی بپاشید.
آیا هوس یک تکه پیتزا دارید؟
مقداری سبزی را سرخ کرده و روی آن، سس مارینارا و کمی پنیر بریزید. در کنار نوشیدن آب و جایگزین کردن هوس غذایی با خوراکی‌های سالم‌تر، می‌توانید از مواد غیر‌خوراکی به عنوان جایگزین استفاده کنید. تحقیقات نشان می‌دهند که بوییدن یک رایحه غیر‌خوراکی، به شکل چشمگیری به کاهش هوس غذایی منجر می‌شود.

از روانشناسی معکوس کمک بگیرید.
به خودتان بگویید که می‌توانید هر چیز که می‌خواهید، بخورید. وقتی که به ما گفته می‌شود که نباید کیک شکلاتی بخوریم، تمایل ما به خوردن آن بیش‌تر می‌شود، زیرا از نظر روانشناسی، ما به چیزهایی که برای ما قدغن شده‌اند، تمایل بیش‌تری پیدا می‌کنیم.
در عوض، به خودتان بگویید که اگر دلتان کیک شکلاتی بخواهد، می‌توانید بخورید و اگر دلتان نخواست، کیک نخواهید خورد.
طرز فکر شما باید این‌گونه باشد که «اگر بخواهم چیزی را بخورم، می‌توانم. اگر هم نخواهم چیزی بخورم، پس نمی‌خورم. اختیار و حق انتخاب با خود من است.» از این الگوی فکری به نفع خودتان و برای فرونشاندن همیشگی هوس‌های غذایی استفاده کنید. تحقیقات نشان می‌دهند که این طرز فکر و دادن حق انتخاب به خودتان، هوس‌های غذایی را کاهش می‌دهد.

به هوس‌هایتان هوشمندانه جواب دهید.
اگر در تمام طول روز دچار هوس غذایی می‌شوید، این احتمال وجود دارد که تعادل قند خون شما بر هم خورده باشد.
برای جلوگیری از این امر، سعی کنید که هر ۳ تا ۴ ساعت یک بار از مواد غذایی پروتئینی استفاده کنید تا انرژی، خلق و خو و قند خون شما ثابت باقی بماند و دچار نوسان نشود.
تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف پروتئین، قند خون را ثابت نگه داشته و لذا هوس خوردن شیرینی‌جات و کربوهیدرات را کاهش می‌دهد. یاد بگیرید که به هوس غذایی به عنوان علامتی برای خوردن پروتئین نگاه کنید. در نتیجه، عادت صحیح غذا خوردن در شما رشد پیدا می‌کند و هوس‌های غذایی به کلی از بین می‌رود.

احساسات خودتان را با غذا مرتبط نکنید.
اگر برای جشن گرفتن یک اتفاق خوب، هوس خوردن پیتزای چرب در سرتان افتاده است، قبل از سفارش پیتزا به احساسات خودتان در آن لحظه توجه کنید. به عنوان مثال، با خودتان فکر کنید که آیا بهتر نیست که به جای سفارش پیتزا، موفقیت یا خبر خوب را با تماس با یک دوست و صحبت کردن در این باره جشن بگیرید؟
یا به جای استفاده از غذا برای خوشحال کردن خودتان، از عبارت‌های تأکیدی مثبت کمک بگیرید.
همچنین می‌توانید در یک دفترچه هوس‌های غذایی خودتان را یادداشت و پیگیری کنید و به این ترتیب، متوجه خواهید شد که آیا دچار هوس غذایی شده‌اید یا در واقع دل‌مشغولی اصلی شما چیزی غیر از غذاست.
گرچه ایجاد رفتارهای جدید برای مواجهه با هوس‌های غذایی، کار ساده‌ای نیست؛اما قطعاً به مرور زمان، آسان‌تر خواهد شد. ابتدا از یک رفتار جدید شروع کنید و وقتی که رفتار جدید در شما تثبیت شد، یک رفتار جدید دیگر را آغاز کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده