دندان چه کسانی زودتر خراب می‌شود؟

دندان چه کسانی زودتر خراب می‌شود؟درست که حساب کنید، قیمتش از طلا هم بیشتر می‌شود. اگر هرکدام از این دندان‌های سفید را از دست بدهید، برای جایگزین کردنش به روش ایمپلنت باید حدود ۳ میلیون تومان خرج کنید.
حتی اگر در برابر درد مقاوم باشید و از رفتن به دندان‌پزشکی هم وحشتی نداشته باشید، خوب می‌دانید که برای کاشتن ۱۰-۱۵ دندان تازه در دهانتان و خلاص شدن از دندان‌های آسیب‌دیده قبلی، باید همه پاداش پایان خدمتتان را خرج کنید. پس تا کارتان به آنجا نکشیده، این مطلب را بخوانید تا بفهمید که دندان چه کسانی زودتر خراب می‌شود و چطور باید از این طلای سفید مراقبت کنید.

اگر قند خونتان را کنترل نکنید، لثه‌هایتان زودتر از آنچه فکرش را کنید آسیب می‌بینند و باعث خرابی دندان‌هایتان می‌شوند. بیماری‌های لثه یکی از دلایل خراب شدن دندان دیابتی‌هاست. این افراد به خاطر کاهش بزاق دهان هم دندان‌هایشان آسیب می‌بینند.

افسرده‌ها
داروهایی که می‌خورید، می‌تواند بر تمام اعضای بدنتان تاثیر بگذارد و دندان یکی از آن‌هاست. اگر قرص‌هایی که پزشکتان تجویز کرده، حجم بزاق دهانتان را پایین بیاورد، نه‌تنها دهانتان بدبو می‌شود، بلکه دندان‌هایتان هم آسیب می‌بینند. برخی از داروهایی که برای درمان افسردگی تجویز می‌شوند، ازجمله داروهایی هستند که حجم بزاق را کمتر می‌کنند.

نخ‌دندان‌دوست‌ها
درست است که استفاده از نخ‌دندان، خرده‌های غذا را از بین دندان‌ها بیرون می‌آورد و به سالم ماندنشان کمک می‌کند، اما اگر شیوه استفاده درست از نخ‌دندان را بلد نباشید، به خاطر زخم‌هایی که هرروز روی لثه‌هایتان ایجاد می‌کنید، زمینه را برای ایجاد عفونت لثه و آسیب دیدن بافتش فراهم می‌کنید و خیلی زود دندان‌هایتان را از دست می‌دهید.

نوشابه‌خورها
حتی اگر سراغ انواع رژیمی نوشابه بروید، باز هم به خاطر گازی که در این نوشیدنی‌هاست دچار پوسیدگی دندان می‌شوید. نوشیدنی‌های گازدار خیلی زود دندان‌های شما را خراب می‌کنند و کارتان را به دندان‌پزشکی می‌کشانند.

طرفداران گز
کسانی که گز و سوهان می‌خورند، بیشتر از آن‌هایی که اهل شکلات خوردن هستند، دچار پوسیدگی دندان می‌شوند. چراکه این شیرینی‌های خوش‌طعم زمان زیادی روی دندان‌ها یا در فواصل میانشان می‌مانند و به دندان‌ها وقت کافی برای پوسیده شدن می‌دهند.

ریفلاکسی‌ها
کسانی که مشکل ریفلاکس معده خود را درمان نمی‌کنند و اسید معده مدام از دهانه مری‌شان بالا می‌آید، صاحب دندان‌هایی زرد و آسیب‌دیده می‌شوند. این افراد گاهی بدون اینکه بدانند با ریفلاکس درگیر می‌شوند و در صورت درمان نکردن آن، نه‌تنها دندان‌هایشان آسیب می‌بیند، بلکه در معرض سرطان‌های دستگاه گوارش قرار می‌گیرند.