قرص دیان،جلوگیری از بارداری

قرص دیان برای جلوگیری از بارداری و همچنین درمان جوش و آکنه استفاده می شود.

درباره قرص دیان

 

 

 

 

 

 

قرص ضد بارداری دیان (سیپروترون کامپوند)
داروی سیپروترون کامپاند

 

موارد مصرف‌: 
این‌ دارو در درمان‌ آكنه‌مقاوم‌ به‌ آنتی‌بیوتیك‌ها درزنان‌ و یا زنانی‌كه‌ در ضمن‌ درمان‌ آكنه‌ تمایل‌ به‌ استفاده‌از داروهای‌ ضد بارداری‌ خوراكی‌ نیزدارند بكار می‌رود. این‌ دارو همچنین‌ دردرمان‌ پرمویی‌ وابسته‌ به‌ آندروژن‌ درخانم‌ها بكار می‌رود.

مكانیسم‌ اثر: 
این‌ تركیب‌ دارای‌ یك‌ جزءآنتی‌آندروژنی‌ (سیپروترون‌) و یك‌ جزءاستروژنی‌ (اتینیل‌ استرادیول‌) می‌باشد.ضدیت‌ با آثار آندروژنها موجب‌ كاهش‌ترشح‌ سبوم‌ و یا كاهش‌ رشد موهامی‌گردد. فعالیت‌ پروژستینی‌ سیپروترون‌و اثر استروژنی‌ اتینیل‌استرادیول‌ نیز درجلوگیری‌ از بارداری‌ موثر واقع‌ می‌شود.

موارد منع‌ مصرف‌: 
این‌ تركیب‌ در صورت‌وجود اختلالات‌ ترومبولیك‌ یا سابقه‌ آن‌ ویا وجود هر نوع‌ بیماری‌ و حالات‌ مرضی‌كه‌ خطر بروز ترومبوز را افزایش‌ می‌دهد،میگرن‌ حاد، حملات‌ گذرای‌ ایسكمیك‌مغزی‌، بیماری‌های‌ كبدی‌ و از جمله‌ سندرم‌دوبین‌ ـ جانسون‌ و سندرم‌ روتور، هپاتیت‌،پورفیری‌، آدنوم‌ كبد، سنگهای‌ صفراوی‌،متعاقب‌ تخلیه‌ مول‌ هیدراتی‌ فرم‌، سابقه‌كهیر، یرقان‌ انسدادی‌، كارسینوم‌ پستان‌ یادستگاه‌ تناسلی‌ و خونریزی‌های‌ مهبل‌ باعلت‌ نامشخص‌ نباید مصرف‌ شود.

عوارض‌ جانبی‌: 
بدنبال‌ مصرف‌ داروعوارضی‌ مانند تهوع‌، استفراغ‌، سردرد،درد و سفتی‌ پستان‌ها، تغییراتی‌ در وزن‌بدن‌، تغییراتی‌ در میل‌ جنسی‌، افسردگی‌،كلوآسما، زیادی‌ فشار خون‌، تحریك‌لنزهای‌ تماسی‌، اختلال‌ عملكرد كبد،تومورهای‌ كبدی‌، كاهش‌ حجم‌ خون‌قاعدگی‌ و لكه‌بینی‌ در اوایل‌ سیكل‌ قاعدگی‌گزارش‌ شده‌ است‌.

تداخل‌های‌ دارویی‌: 
مصرف‌ همزمان‌ این‌دارو با تركیبات‌ القاء كننده‌ فعالیت‌آنزیم‌های‌ كبدی‌ مانند كاربامازپین‌،فنی‌توئین‌، فنوباربیتال‌، پیریمیدون‌،گریزئوفولوین‌ و ریفامپین‌ها موجب‌تسریع‌ متابولیسم‌ این‌ دارو و در نتیجه‌كاهش‌ كارآیی‌ درمانی‌ آن‌ می‌گردد.مصرف‌ همزمان‌ با برخی‌ ازآنتی‌بیوتیك‌های‌ وسیع‌الطیف‌ مانندآمپی‌سیلین‌ باعث‌ كاهش‌ جذب‌ مجدداتینیل‌ استرادیول‌ از روده‌ بزرگ‌ و كاهش‌ اثرات‌ درمانی‌ این‌ دارو می‌گردد.

نكات‌ قابل‌ توصیه‌: 
در صورت‌ فراموش‌كردن‌ مصرف‌ دارو در زمان‌ معین‌، باید به‌محض‌ بخاطر آوردن‌ مصرف‌ شود. درصورتیكه‌ تاخیر در مصرف‌ دارو بیش‌ از12 ساعت‌ باشد، بهتر است‌ از مصرف‌ آن‌نوبت‌ خودداری‌ شود و ضمن‌ ادامه‌مصرف‌ بقیه‌ قرص‌ها، به‌ روال‌ قبلی‌ از یك‌روش‌ دیگر جلوگیری‌ از بارداری‌ نیزاستفاده‌ شود.

مقدار مصرف‌: 
شروع‌ مصرف‌ قرص‌ها ازروز اول‌ سیكل‌ قاعدگی‌ و روزانه‌ یك‌ قرص‌و به‌ مدت‌ 21 روز می‌باشد. در صورت‌نیاز، پس‌ از یك‌ فاصله‌ درمانی‌ 7 روزه‌مصرف‌ بسته‌ بعدی‌ قرص‌ها ادامه‌ می‌یابد.دوره‌ درمان‌ گاه‌ تا چند ماه‌ طول‌ می‌كشد.
اشكال‌ دارویی‌: 
Tablet : Cyproterone Acetate 2 mg +Ethinylestradiol 35 mcg

 

 

توضیح مختصر:

درمان ضد جوش، به علاوۀ پیشگیری از بارداری
در موارد وجود جوش های شدید و مقاوم به درمان های دیگر (آنتی بیوتیک ها، ایسترتینون و غیره.)، می‌توان از درمان هورمونی خاصی استفاده کرد، خصوصاً برای زنانی که دچار هجوم جوش های دوران قاعدگی هم می‌شوند. این دارو دیان 35® نام دارد و انواع دیگر آن عبارتند از: (Holgyème®, Lumalia®, Minerva 35®). این داروها حاوی هورمون های جنسی پروژسترون هستند که مانع تخمک گذاری می‌شوند. بنابراین تأثیر پیشگیری از بارداری را هم دارند.

فقط باید بدانید که این دارو و انواع دیگر آن را نباید برای مدت طولانی مصرف کرد زیرا خطرناک هستند. این در حالی است که زنانی که از تأثیر ضد جوش این دارو و پیشگیری کننده از بارداری آن راضی هستند، می‌خواهند درمان شان را فقط برای تأثیر جلوگیری از بارداری آن طولانی تر کنند. این در حالی است که دیان35®، یک قرص پیشگیری نیست اما این درمان ضد جوش های شدید، خطرات و عوارض جانبیش بیشتر از داروهای ضدبارداری مرسوم است.

در کانادا، از سال 2002، مسئولان هشدارهایی دربارۀ این دارو منتشر کرده اند. این عوارض توسط مارتین وینکلر روی وب سایت شخصی اش، افشا شد.

بر اساس مطالعاتی که در انگلیس انجام شد، خطر التهاب وریدی و آمبولی در بین زنانی که از این دارو استفاده می‌کنند، 4 برابر بیشتر از زنان دیگری است که از روش های پیشگیری مرسوم بهره می‌برند.
به یاد داریم که التهاب وریدی مربوط می‌شود به تشکیل لختۀ خون در وریدِ یکی از اعضای بدن که منجر به انعقاد خون در شریان ریوی می‌شود، و مشکلات تنفسی و قلبی را با خود به همراه خواهد داشت.

استفاده از دیان 35® در عمل
دیان 35® و انواع دیگر آن نباید فقط به خاطر تأثیر جلوگیری از بارداری مورد استفاده قرار گیرند.
دیان 35® برای زنانی که مبتلا به جوش های شدید و مقاوم در مقابل درمان های دیگر هستند، و همچنین برای زنان مبتلا به هیروستیم تجویز می‌شود.

مصرف دیان 35® باید 3 تا 4 دوره بعد از محو شدن جوش ها، متوقف شود. زیرا این دارو، که علاوه بر ضد جوش بودن، تنها فایده اش جلوگیری از بارداری است، خطر ابتلا به آمبولی را تا 4 برابر کسانی که از داروهای جلوگیری از بارداری مرسوم استفاده می‌کنند، افزایش می‌دهد.این درمان برای افرادی که سابقۀ فردی یا خانوادگی انسداد شراین و آمبولی را دارند، توصیه نمی‌شود.
ضمناً توجه داشته باشید که زنان مورد درمان با این دارو بیشتر از دیگران عوارض قلبی عروقی نشان داده اند. بنابراین مراقبت ها، در مدت مصرف این دارو باید تشدید شود.

هشدارها: 

1 ـ مصرف‌ این‌ دارو توسط زنان‌سیگاری‌، بویژه‌ افرادی‌ بالاتر از 35 سال‌،خطر بروز بیماری‌های‌ شریانی‌ را افزایش‌می‌دهد.
2 ـ در مبتلایان‌ به‌ زیادی‌ فشار خون‌ و یاافراد چاق‌ با احتیاط تجویز گردد.
3 ـ در صورت‌ سابقه‌ خانوادگی‌ ابتلا به‌بیماریهای‌ شریانی‌ در بستگان‌ درجه‌یك‌ زیر سن‌ 45 سال‌ و یا ابتلاء به‌وریدهای‌ واریسی‌، افسردگی‌ شدید،بیحركت‌ ماندن‌ به‌ مدت‌ طولانی‌، كم‌ خونی‌داسی‌ شكل‌ و بیماریهای‌ التهابی‌ روده‌مانند بیماری‌ كرون‌ با احتیاط تجویزشود.