سیپروترون کامپاند (نحوه مصرف،خطرات و عوارض،فواید)

اثرات و عوارض مصرف سیپروترون کامپاند,نحوه مصرف و خوردن سیپروترون کامپاند,فواید داروی سیپروترون کامپاند,درمان با باکلوفن,دوز مصرفی سیپروترون کامپاند,موارد کاربرد سیپروترون کامپاند,خطرات سیپروترون کامپاند,قرص سیپروترون کامپاند و چاقی,ایا قرص سیپروترون کامپاند باعث چاقی میشود,سیپروترون کامپاند ریزش مو,نحوه مصرف سیپروترون کامپاند,عوارض قرص سیپروترون استات,سیپروترون کامپاند و بارداری,آیا قرص سیپروترون کامپاند ضد بارداری است؟,سیپروترون کامپاند اورژانسی

سیپروترون کامپاند    Cyproterone Compound
اشکال دارویی
 Tab: Cyproterone Acetate 2mg + Ethynilestradiol  ۳۵mcg

موارد و مقدار مصرف
کنترل آکنه و رویش غیر طبیعی مو
دوز معمول یک قرص سیپروترون کامپاند روزانه به مدت ۲۱ روز است. اولین دوره مصرف باید از روز اول قاعدگی شروع شود و پس از ۷ روز وقفه، دوره دوم درمان آغاز گردد.

موارد منع مصرف و احتیاط
به ضد بارداریهای خوراکی مراجعه شود.

مصرف در بارداری و شیردهی
در گروه X حاملگی است. این دارو کیفیت و کمیت شیر را تغییر داده و مقداری از آن در شیر ترشح میشود که ممکن است باعث بروز زردی و یا بزرگی سینه نوزاد گردد.

تداخلات مهم
الکل باعث کاهش اثر سیپروترون می شود.
مصرف همزمان این دارو با ترکیبات القا کننده فعالیت آنزیمهای کبدی مانند: کاربامازپین، فنی توئین، فنوباربیتال، پیریمیدون، گریزئوفولوین و ریفامپین باعث کاهش کارآیی درمانی این دارو می شود.
مصرف آنتی بیوتیکهای وسیع الطیف باعث کاهش جذب مجدد استرادیول از روده بزرگ و درنتیجه کاهش اثرات درمانی این دارو می شود.

عوارض جانبی
تهوع، استفراغ، سر درد، درد و سفتی پستان ها، تغییرات وزن بدن، تغییرات میل جنسی، افسردگی، کلوآسما، هیپرتانسیون، اختلال عملکرد کبدی، کاهش حجم خون قاعدگی و لکه بینی.

توصیه ها
در افراد مبتلا به ازدیاد فشار خون و همچنین افراد چاق با احتیاط تجویز شود.
در صورت فراموش کردن مصرف دارو در زمان معین باید به محض به یاد آوردن استفاده شود ولی درصورتیکه این وقفه بیش از ۱۲ ساعت باشد بهتر است از مصرف آن نوبت خودداری شود و ضمن ادامه مصرف بقیه قرصها از یک روش دیگر برای جلوگیری از بارداری استفاده گردد.
در صورت بروز عوارض کبدی مصرف دارو قطع شود.
قبل از آغاز درمان حتما از باردار نبودن بیمار مطمئن شوید

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده