معماری

فواید و مضرات داروی اپي نفرين

اثرات و عوارض مصرف اپي نفرين,نحوه مصرف و خوردن اپي نفرين,فواید داروی اپي نفرين,درمان با اپي نفرين,دوز مصرفی اپي نفرين,موارد کاربرد اپي نفرين,خطرات اپي نفرين

اپي نفرين     Epinephrine

اشكال دارويي     Inj: 1mg/ml

موارد و مقدار مصرف :
واكنش آنافيلاكسي، كهير يا آنژيوادم حاد، آسم ريوي، حمله آسم و اسپاسم برونش در بيماران مبتلا به التهاب مزمن برونشها و آمفيزم
بزرگسالان: دوز اوليه ml5/0- 3/0 است كه ازطريق زيرجلدي و يا عضلاني تزريق مي گردد و درصورت نياز هر 20 دقيقه مي تواند تكرار مي شود.
كودكان و نوزادان: ml/kg01/0 يا m1/m²3/0 به صورت زير جلدي تزريق مي شود. مقدار داروي تجويز شده براي كودكان در يك دوز نبايد از ml5/0 ( يا mg5/0) بيشتر شود.
در صورت نياز هر20 دقيقه يا 4 ساعت و يا با هر فاصله اي كه لازم است مي تواند تكرار شود.
ساير موارد استفاده: احياء قلبي پيشرفته و تجويز همزمان با بي حس كننده هاي موضعي.

اپي نفرين
موارد منع مصرف و احتياط :
در صورت وجود آريتمي قلبي همراه با تاكيكاردي، بلوك قلبي يا تاكيكاردي ايجاد شده توسط سميت ديجيتالي، گلوكوم با زاويه بسته، شوك، در مدت بيهوشي عمومي توسط هالوژنها يا سيكلوپروپان، آسيب ارگانيك مغزي و گشادي قلب ممنوعيت مصرف دارد.
در بيماران مبتلا به ديابت شيرين، هيپرتيروئيدي، سابقه تشنج، سالمندان، بيماريهاي اعصاب و روان و كسانيكه مدت زيادي است كه دچار آسم و آمفيزم هستند و مبتلا بيماري دژنراتيو قلبي شده اند بايد با احتياط تجويز شود.
مصرف در بارداري و شيردهي :
در گروه C حاملگي قرار دارد. اين دارو در شير مادر ترشح ميشود و بايد با توجه به ضرورت استفاده از اين دارو در دوران شيردهي يا شيردهي قطع شود و يا درصورت امكان از دارو استفاده نشود.
تداخلات مهم :
داروهايي كه ممكن است تداخل ايجاد كنند: بتابلوكرها، فورازوليدون، گوانتيدين، ليتيوم، متيل دوپا، مهار كننده هاي MAO، ضد افسردگي هاي سه حلقه اي، داروهاي اكسي توكسيك، ديگوكسين، تئوفيلين، انسولين يا ضد قندهاي خوراكي.
عوارض جانبي :
شايع ترين: تپش قلب، عصبي بودن، خواب آلودگي، تهوع، استفراغ و سردرد.
مهم ترين: تاكيكاردي و تغييرات فشار خون.
توصيه ها :
فقط در موارد حاد از آدرنالين به صورت تزريق وريدي استفاده مي شود و غلظت mg/ml1 آن قبل از تزريق IV بايد رقيق شود و معمولاً از رقت 10000 : 1 يا 100000 : 1 استفاده مي شود.
تزريق زير جلدي روش استفاده آدرنالين است و در صورت تزريق عضلاني آن بايد از تزريق در عضله گلوتئال (كفل ها) خودداري كرد و محل تزريق عضلاني را ماساژ داد.
تزريق داخل شرياني اين دارو توصيه نمي شود .
آدرنالين نبايد با محلول هاي قليايي مخلوط شود. مي توان از محلول هاي نرمال سالين، دكستروز 8% ، رينگر لاكتات و يا سرم قندي نمكي استفاده كرد.
هنگام تزريق وريدي آدرنالين بايد وضعيت فشار خون، سرعت ضربان قلب و ECG بيمار كنترل شود و اگر سرعت نبض 20 درصد افزايش يافت ممكن است نياز به كاهش يا قطع موقت مصرف دارو باشد.
شرايط نگهداري :
در دماي 15 تا30 درجه سانتيگراد و دور از نور و يخ زدگي نگهداري شود. در صورتيكه محلول آماده شده آدرنالين تغيير رنگ يا رسوب دهد و يا 24 ساعت از زمان تهيه آن گذشته باشد نبايد استفاده گردد. محلول آماده شده براي تزريق را بايد در ظروف تيره نگهداري كرد و نبايد قبل از مصرف آنرا تكان داد.