معماری
ناپروکسن

ناپروکسن،درمان با قرص ناپروکسن ،دوز مصرفی ناپروکسن و عوارض آن

در مورد داروی ناپروکسن بیشتر بدانیم اینکه چه موقع باید مصرف شود چه عوارضی دارد و مکانیسم عمل آن چگونه است.

قبل ازاینکه  توضیحات لازم را بدهیم خواهش می کنیم که بدون نسخه پزشک هیچ دارویی مصرف نکنیم.

 

طبقه‌بندي فارماكولوژيك: ضدالتهاب غير استروئيدي.


طبقه‌بندي درماني: مسکن غيراپيوئيدي، ضدتب، ضدالتهاب.


طبقه‌بندي مصرف در بارداري: رده C (در سه ماهه سوم، رده D)

 

اشكال دارويي:

 

ناپروکسن به صورت‌های زیر وجود دارد

 • قرص ناپروکسن 250 میلی‌گرمی
 • قرص ناپروکسن انتریک کوتد Enteric coated 500 میلی‌گرمی
 • شیاف ناپروکسن 500 میلی‌گرمی

 

ناپروکسن

ناپروکسن خوراکی معمولاً بصورت 500 -250 میلی گرم دو بار در روز مصرف می‌شود. پزشک معمولاً کمترین مقداری از دارو را تجویز می‌کند که درد و تورم بیمار را کاهش دهد. با این حال ممکن است مصرف دارو را به حداکثر روزی 1500 میلی‌گرم هم برساند. ناپروکسن خوراکی را معمولاً هر 8-6 ساعت یک بار مصرف می‌کنند.
شیاف ناپروکسن را می‌تواند در صورت لزوم در موقع درد و یا یک عدد قبل از خوابیدن استفاده کرد.


ناپروکسن و وضعیت بیمار

قبل از مصرف ناپروکسن اگر وضعیت های ذکر شده در زیر را دارید حتماً آنرا به پزشک خود اطلاع دهید

 • بارداری یا شیردهی
 • سن بالای 65 سال
 • بیماری کبدی یا کلیوی
 • آسم یا دیگر بیماری‌های آلرژیک
 • زخم معده یا دوازدهه
 • بیماری قلبی
 • وجود خون در مدفوع
 • بیماری لوپوس
 • مصرف داروهای دیگر
 • حساسیت به دیگر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی
 • پولیپ بینی
 • بیماری انعقادی
 • مصرف الکل و سیگار

 

ناپروکسن چگونه موجب کاهش التهاب و درد می‌شود

ناپروکسن جلوی فعالیت آنزیم مهمی در بدن به نام سیکلواکسیژناز cyclo-oxygenase را می‌گیرد. این آنزیم مواد خاصی به نام پروستاگلاندین می‌سازد که موجب بروز التهاب و درد می‌شوند. پس ناپروکسن با مهار تولید کننده این مواد موجب می‌شود تا سطح این مواد در بافت‌های بدن کاهش یافته و در نتیجه التهاب و درد کم شود.

 

 

ناپروکسن را چگونه مصرف کنیم

در مصرف ناپروکسن به نکات زیر توجه کنید

 • قبل از مصرف ناپروکسن کاغذ اطلاعات مربوط به دارو را که در جعبه آن قرار دارد به دقت مطالعه کنید
 • ناپروکسن را دقیقا همان‌طور که پزشک معالج شما تجویز کرده است مصرف کنید
 • این دارو فقط برای شما تجویز شده است. آنرا به دیگران توصیه نکنید چون ممکن است برای آنها اثرات جانبی مضری داشته باشد
 • برای رسیدن به حداکثر تأثیر بخشی دارو در درمان آرتریت ها دارو باید حداقل به مدت دو هفته مصرف شود
 • اگر تاریخ مصرف قرص ناپروکسن به پایان رسیده است آنرا مصرف نکنید
 • بهتر است ناپروکسن را بعد از غذا و یا با یک لیوان شیر میل کنید تا عوارض گوارشی آن به حداقل برسد
 • اگر از انواعی از ناپروکسن استفاده می‌کنید که روکش انتریک دارید (روکشی که روی قرص کشیده می‌شود تا عوارض گوارشی دارو را به حداقل برساند) دارو را نجوید بلکه آنرا با یک لیوان آب ببلعید. در این موارد همراه با ناپروکسن از داروهای ضد اسید معده استفاده نکنید. این نوع از دارو را نیم ساعت قبل از غذا مصرف کنید
 • اگر فراموش کردید یک دوز از ناپروکسن را مصرف کنید به محض به یاد آوردن، دوز فراموش شده را بخورید ولی اگر زمانی فراموشی خود را به یاد آورده‌اید که نوبت مصرف دوز بعدی از دو قرص با هم نخورید. فقط یک قرص مصرف کنید
 • اگر داروهای دیگری مصرف می‌کنید با پشک خود یا پزشک داروساز در داروخانه مشورت کنید تا مطمئن شود ناپروکسن با آن داروها تداخل اثر ندارد
 • ناپروکسن را از دسترس کودکان دور نگه دارید
 • ناپروکس را در محل خنک، خشک و دور از نور مستقیم آفتاب نگه دارید

 

 

 

موارد منع مصرف و احتياط:

 

موارد منع مصرف: حساسيت مفرط شناخته شده، بروز آسم، کهير، برونکواسپاسم يا رينيت در بيماراني که آسپ يرين و ساير داروهاي ضدالتهاب غير استروئيدي مصرف مي‌ کنند.


موارد احتياط


الف ) سابقه کهير غول آسا يا بيماري گوارشي، زخم گوارشي، در افراد مسن، بيماري قلبي – عروقي يا کليوي (ممکن است اين موارد را بدتر کند).


ب) از مصرف اين دارو در دوران بارداري (بخصوص در سه ماهه سوم ) خودداري شود ، زيرا ممکن است زايمان را طولاني کند.


پ) بيماران دچار نشانه‌هاي شناخته شده «سه گانه» (حساسيت مفرط به آسپيرين، رينيت، پوليپ‌هاي بيني، و آسم) در معرض خطر زياد حساسيت متقاطع با آسپيرين و بروز ناگهاني اسپاسم نايژه هستند.


ت) علائم و نشانه‌هاي عفونت حاد (تب، درد عضلاني، اريتم) ممکن است با مصرف ناپروکسن پنهان بماند. بيماران در معرض خطر زياد عفونت (مانند بيماران ديابتي) بايد به دقت ارزيابي گردند.


ث) ممکن است خطر مننژيت آسپتيک را به ويژه در بيماران مبتلا به لوپوس و بيماري‌هاي بافت همبند افزايش دهد.


ج) NSAID‌ها مي‌توانند منجر به افزايش خطر حوادث قلبي – عروقي ترومبوتيک شامل انفارکتوس حاد، و شروع يا تشديد هايپرتانسيون گردند.


چ) مصرف همزمان ايبوپروفن و احتمالاً ساير NSAID‌ها با آسپيرين مي‌ تواند با اثرات محافظتي آسپيرين بر قلب تداخل کند.

 

 

عوارض مصرف ناپروکسن چیست

هر دارویی که توسط پزشک برای شما تجویز شده است همان‌طور که برای شما فوایدی دارد ممکن است مصرف آن همراه با عوارض ناخواسته ای هم باشد.

ناپروکسن می‌تواند احتمال سکته قلبی یا سکته مغزی را بالا ببرد. هر چه طول مدت مصرف دارو بیشتر می‌شود احتمال بروز این عارضه هم بیشتر می‌شود. این دارو را قبل و بعد از عمل جراحی بای پس کرونری مصرف نکنید. اگر بعد از مصرف این دارو علائم قلبی مانند درد قفسه سینه، ضعف، تنگی نفس، اختلال دید یا تعادل و یا اختلال در صحبت کردن را پیدا کدید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

از دیگر عوارض احتمالی مصرف ناپروکسن عوارض گوارشی مثل زخم شدن معده است که موجب خونریزی از آن می‌شود. این عارضه ممکن است ناگهانی و بدون هیچ علامت قبلی ایجاد شود. هر چه سن بیمار بالاتر باشد احتمال بروز این عارضه بیشتر است. اگر علائمی مانند مدفوع قرمز یا سیاه یا استفراغ خونی دارید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

هیچ‌وقت به طور سر خود داروهای دیگر را همزمان با ناپروکسن مصرف نکنید. بسیاری از داروهای ضد سرماخوردگی یا ضد درد حاوی موادی با اثر مشابه ناپروکسن هستند و مصرف همزمان آنها می‌تواند احتمال عوارض ناپروکسن را بیشتر کند.

                           

همزمان با مصرف ناپروکسن از الکل استفاده نکنید چون احتمال خونریزی معده را بیشتر می‌کند.

ناپروکسن پوست را به نور خورشید حساس می‌کند. پس وقتی از ناپروکسن استفاده می‌کنید پوست بدن خود را بپوشانید، کلاه بر سر بگذارید و از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید.

مصرف ناپروکسن در دوران بارداری به خصوص سه ماهه آخر بارداری مضر است. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید به پزشک خود اطلاع دهید. ناپروکسن در شیر مادر شیرده ترشح می‌شود پس زنان در دوران شیردهی نباید از این دارو استفاده کنند.

ناپروکسن ممکن است عوارض کلیوی داشته باشد پس اگر بعد از مصرف آن کمتر از حد معمول ادرار می‌کنید و یا وزنتان به سرعت بالا رفت ممکن است دچار اختلال کارکرد کلیه شده باشد. در این حال سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف ناپروکسن ممکن است موجب بروز علائمی مانند سوء هاضمه، سوزش سر دل، اسهال، یبوست و نفخ شکم شود.
دیگر عوارض احتمالی مصرف ناپروکسن سرگیجه، سردرد، اضطراب، خارش یا قرمزی پوست، تاری دید و سوت زدن گوش است.

تداخل دارويي:

مصرف همزمان با داروهاي ضدانعقاد و ترومبوليتيک (مشتقات کومارين، هپارين، استرپتوکيناز، يا اوروکيناز) ممکن است اثرات ضدانعقاد را تشديد کند. در صورت مصرف اين دارو با ساير داروهاي مهارکننده تجمع پلاکتي، مانند کاربني سيلين تزريقي، دکستران، دي پيريدامول، پيپراسيلين، سولفين پيرازون، تيکارسيلين، اسيد والپروييک، آسپيرين، ساليسيلات‌ها، يا ساير داروهاي ضدالتهاب ، ممکن است مشکلات خونريزي دهنده بروز کند.
مصرف همزمان با ساليسيلات‌ها، داروهاي ضدالتهاب ، الکل، کورتيکوتروپين، يا استروئيدها ممکن است سبب افزايش عوارض گوارشي، از جمله زخم و خونريزي شود . آسپيرين ممکن است فراهمي ز يستي ناپروکسن را کاهش دهد.


به دليل اثر پروستاگلاندين‌ها بر روي متابوليسم گلوکز، مصرف همزمان ناپروکسن با انسولين يا داروهاي خوراکي کاهنده قند خون ممکن است اثرات کاهنده قند خون تشديد شود.


ناپروکسن مي‌ تواند داروهايي را که به ميزان زيادي به پروتئين پيوند مي‌ يابند از محل‌هاي پيوند جا به جا کند. در صورت مصرف همزمان با مشتقات کومارين، فني توئين، وراپاميل يا نيفديپين ممکن است مسموميت بروز کند.


در صورت مصرف همزمان با ترکيبات طلا، ساير داروهاي ضدالتهاب ، يا استامينوفن ممکن است مسموميت کليوي افزايش يابد.
ناپروکسن ممکن است کليرانس کليوي متوترکسات و ليتيم را کاهش دهد.


اين دارو ممکن است اثربخشي باليني داروهاي کاهنده فشار خون و مدرها را کاهش دهد. مصرف همزمان آنها ممکن است خطر مسموميت کليوي را افزايش دهد.

منبع:دارونما،ایران ارتوپد