واکسن آنفلوآنزا (نحوه زدن،اثرات و عوارض)

واکسن آنفولانزا چیست و چه مصرفی دارد؟ آنفولانزا بیماری است که به سرعت شیوع می یابد و توسط سویه های مختلفی که هر ساله تغییر می کنند ایجاد می شود.به همین دلیل است که هر سال نیاز به تزریق واکسن جدید است .بیشترین زمان احتمال ابتلا به آنفولانزا ماه های مهر تا اسفند است .واکسن آنفولانزا جهت محافظت در مقابل بیماری آنفولانزا مصرف می شود.زمانی که این واکسن تزریق می شود،سیستم ایمنی بدن عواملی برای محافظت از خودش بر علیه بیماری می سازد.

آیا واکسن آنفولانزا ما را در مقابل بیماری سرماخوردگی محافظت می کند؟ اگرچه برخی علائم بیماری سرماخوردگی و آنفولانزا مشابه هم است ولی این واکسن در مقابل سرماخوردگی از ما  محافظت نمی کند.واکسن آنفولانزا دو تا سه هفته پس از تزریق بر علیه سه سویه از ویروس ها محافظت می کند بنابر این دقیقا قبل یا بعد از واکسیناسیون احتمال درگیری با سویه های بیماری زا وجود دارد.

تزریق واکسن برای چه کسانی از اهمیت بیشتری نسبت به سایر افراد برخوردار است ؟ بر اساس دستور سازمان بهداشت جهانی اولویت تزریق واکسن به این ترتیب است:۱- بیماران دیالیزی و پیوند کلیه۲-بیماران تالاسمی ماژور۳-بیماران کبدی شامل :سیروز و پیوند کبد ۴-بیماران سرطانی که تحت شیمی درمانی یا رادیوتراپی قرار دارند ۵- پرسنل بهداشتی درمانی.

در چه افرادی تزریق واکسن آنفولانزا ممنوع می باشد ؟۱- کسانی که سابقه واکنش الرژیک به مواد موجود در واکسن آنفولانزا را دارند مانند تخم مرغ،فرمالدهید،جنتامایسین۲- کسانی که در زمان مراجعه جهت تزریق واکسن تب یا عفونت حاد داشته باشند ۳-کسانی که سابقه ابتلا به سندرم گیلن باره را داشته باشند.۴-شیر خواران  زیر ۶ ماه .

آیا واکسن آنفولانزا با داروهای دیگر تداخل دارد؟واکسن آنفولانزا را می توان همزمان با سایر واکسن ها تجویز نمود ولی باید بر روی اندام های متفاوتی صورت گیرد. درصورت تجویز همزمان دو واکسن احتمال تشدید عوارض جانبی آنها وجود دارد.درضمن در بیمارانی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند کورتیکواستروئیدها،داروهای ضد سرطان و رادیوjتراپی  دریافت می نمایند احتمال کاهش پاسخ ایمنی وجود دارد.

آیا می توان واکسن آنفولانزا را در دوران بارداری و شیردهی مصرف کرد؟واکسن های آنفولانزا در تمامی مراحل بارداری قابلیت مصرف دارند.اطلاعات عمده تری در مورد بی خطری این دارو در سه ماهه دوم و سوم نسبت به سه ماهه اول بارداری در دسترس می باشد.همچنین واکسن آنفولانزا را می توان در دوران شیردهی تجویز کرد.

روش تجویز واکسن آنفولانزا به چه صورت است؟واکسن آنفولانزا باید در دوزی که پزشک تجویز کرده به صورت داخل عضلانی یا زیر جلدی عمیق تزریق می شود.

چه عوارضی از واکسن انفولانزا جدی می باشد ؟۱-تب بالا۲-تغییر در رفتار و هوشیاری ۳-کهیر یا راش و ضایعات پوستی منتشره۳-گرفتگی و خشونت صدا و مشکلات تنفسی مانند سختی تنفس ۴-ضربان قلب بالا ، ضعف شدید بدنی با رنگ پریدگی ۵- حساسیت شدید و فوری در افرادی که به تخم مرغ حساسیت دارند . ۶- احساس گیجی وخستگی ۷- تورم اطراف چشم ها و لب ها ۸- سندرم گیلن باره با علائم فلج بالا رونده ناشی از گرفتاری اعصاب محیطی ۹- شوک انافیلاکتیک.

چه عوارضی از واکسن انفولانزا ممکن است شایع باشد ولی نسبت عوارض فوق از اهمیت کمتری بر خوردار است ؟۱- قرمزی،سفتی ،تورم و درد مختصر در محل تزریق ۲- تب پایین ۳-الرژی موقت از خارش مختصر تا عطسه ،سرفه و ابریزش بینی ۴- احساس خستگی و کوفتگی مختصر و کوتاه مدت ۵- سردرد و ضعف مختصر ۶- حالت تهوع و استفراغ .البته باید بدانیم که تمام این عوارض ممکن است جدی و مهم شوند که در ان زمان مراجعه به پزشک ضروری می باشد .