آنتی هیستامین (خطرات و عوارض،نحوه مصرف،فواید)

خطرات،اثرات و فواید آنتی هیستامین

آنتی هیستامین طبیعی و گیاهی,میوه های هیستامین دار,میوه های دارای آنتی هیستامین,بهترین انتی هیستامین,مواد غذایی حاوی آنتی هیستامین,قرص هیستامین,عوارض آنتی هیستامین دکونژستانت,آنتی هیستامین دکونژستانت در بارداری,خوردن سیتریزین در بارداری,آنتی هیستامین مجاز در بارداری,درمان آبریزش بینی در دوران بارداری,آنتی هیستامین برای زنان باردار,خوردن و مصرف آنتی هیستامین دکونژستانت در دوران شیردهی,قرص آنتی هیستامین برای چیست,طریقه مصرف آنتی هیستامین,انتی هیستمین خواب اور است؟,انواع آنتی هیستامین,آنتی هیستامین در بارداری, Antihistamine Decongestant

اشکال دارویی: Tab: Chlorpheniramine 2.5mg + Phenylephrine 5mg + Phenylpropanolamine 20mg

مقدار مصرف آنتی هیستامین دکونژستانت

احتقان و آبریزش بینی در اثر سرماخوردگی و یا رینیت حساسیتی
بزرگسالان:  یک قرص هر۶ تا ۸ ساعت تا رفع علائم مصرف می شود.
کودکان ۶  تا ۱۲ سال: ۲ تا ۳ قرص در روز می توان استفاه کرد.
موارد منع مصرف و احتیاط
مصرف این دارو در نوزادان ممنوع است .
به علت وجود اثرات آنتی موسکارینی این دارو، استفاده ازآن در بیماران مبتلا به گلوکوم زاویه بسته، زخم پپتیک تنگ کننده مجرای گوارش و انسداد مثانه باید با احتیاط باشد.
مصرف در بارداری و شیردهی
در گروه C حاملگی قرار دارد. تجویز آنتی هیستامینها درمادران شیرده ممنوع است.
تداخلات مهم
این دارو اثرات خواب آلودگی سرکوب کننده ای CNS داروهایی نظیرالکل، باربیتوراتها، ضد دردهای مخدر، ضد اضطرابها و ضد سایکوزها را تشدید می کند و همچنین باعث طولانی شدن و تشدید اثرات آنتی موسکارینی (آنتی کولینرژیکی) داروهایی مثل آتروپین، دیسوپرامید و برخی ضدافسردگی سه حلقه ای، مهارکننده هایMAO، فنوتیازین ها، کینیدین و هالوپریدول می گردد.
عوارض جانبی
دپرسیون :CNS خواب آلودگی، گیجی، ضعف، سستی.
اثرات آنتی موسکارینی: خشکی دهان، بینی، گلو، غلیظ شدن ترشحات راههای تنفسی، تاری دید، احتباس ادرار و یبوست.
توصیه ها
در زمان استفاده از این دارو بیمار باید آب کافی (روزانه ۲ لیترآب) دریافت کند.
هنگامیکه ترشحات بینی چرکی است استفاده از آنتی هیستامین ها باعث غلیظ شدن ترشحات می شود مخصوصاً اگر بیمار آب کافی دریافت نکند.
این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی و منگی شود از این رو بیمار باید از انجام کارهایی که نیاز به هشیاری دارند خودداری کند.
بیمار باید از مصرف همزمان الکل و سایر داروهای تضعیف کننده CNS بپرهیزد.

آنتی هیستامین گیاهی و طبیعی

زیاد مصرف کردن ماست و دوغ، مصرف غذاها و دمنوش ها و داروها با طبع سرد، کم تحرکی یا بی تحرکی، پرخوری و خوردن شیر سردبا موادنگهدارنده در صبحها فرد را دچار سوء مزاج سرد و تر می کند و ترشحات بینی و پشت حلق را موجب می شود.
جایگزین کردن گوشت گوسفند به جای گوشت گاو و روغن های کنجد و زیتون طبیعی به جای روغن های صنعتی که امروزه بیشتر با پارافین مخلوط شده اند می توانند به مصرف کمتر آنتی هیستامین ها کمک کنند.

مصرف میوه هایی مثل خرمالو، انجیر و انار میزان ترشحات را کم می کند. انار ویتامین بالایی دارد و ۴۰ درصد ویتامین C روزانه را تامین می کند انار با خاصیت آنتی اکیسدانی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند همچنین به دلیل فیبر بالا، اسید فولیک، ویتامین A و E کم خونی را بهبود می بخشد و از همه مهمتر جایگزین مناسبی برای آنتی هیستامین ها برای کاهش ترشحات بینی و پشت حلق است.

آنتی هیستامینهای طبیعی و گیاهی کدامند

دمنوش گیاهانی چون زعفران، عناب، بابونه، دارچین، زنجبیل، نعنا، پونه، گل گاوزبان و چای کوهی و آویشن به جای چای روزانه نیاز به آنتی هیستامین را کم می کند و به طور کلی آنتی هیستامین های طبیعی شناخته می شوند.

شاه تره گیاهی با خاصیت آنتی هیستامین ، گیاهی خوشه ای با شاخه های سبز و گل های سفید مایل به صورتی رنگ است که در درمان ترشحات و نزله ها بسیار کمک کننده می باشد همچنین هر ۸ ساعت ۱ استکان دمنوش آویشن در هنگام مریضی و حساسیت کلی از مشکلات را بر طرف می کند.