سیتریزین (روش مصرف،دوز دارو،خطرات و عوارض)

سیتریزین برای کودکان,سیتریزین ویکی پدیا,آیا سیتریزین خواب آور است,دوز شربت سیتریزین برای کودکان,عوارض شربت سیتریزین برای نوزادان,سیتریزین هگزال,شربت سیتریزین برای چیست,سیتریزین در بارداری,دوز شربت سیتریزین برای کودکان,شربت سیتریزین برای چیست,
ستیریزین چیست,شربت کتوتیفن برای کودکان,درمان آبریزش بینی در کودکان,شربت آبریزش بینی کودکان,آیا سیتریزین خواب آور است,قرص سیتریزین خارجی
ستیریزین (Cetirizine) با نام تجاری زیرتک (Zyrtec) یک آنتی هیستامین است که باعث کاهش هیستامین طبیعی در بدن می شود. هیستامین می تواند علائم عطسه ، خارش، ترشح اشک و آبریزش بینی تولید کند٬ به همین دلیل برای درمان علائم سرماخوردگی یا آلرژی مانند عطسه ، خارش ، ترشح اشک و آبریزش بینی استفاده می شود.
ستیریزین همچنین در درمان خارش و تورم ناشی از کهیر استفاده می شود.
به طور موقت علایم ناشی از تب یونجه یا آلرژی تنفسی فوقانی ( آبریزش بینی، عطسه ، خارش چشم ها / آبکی، خارش بینی و گلو ) تسکین می دهد.

نام ژنریک: ستیریزین (Cetirizine)
نام تجاری: زیرتک (Zyrtec)
کلاس دارویی: آنتی هیستامین
توصیه دکتر باقری ←← رژیم لاغری سریع ( روی متن قرمز کلیک کنید )

ساختار شیمیایی
مصرف در دوران بارداری و شیردهی
FDA رده بندی بارداری : گروه B
انتظار نمی رود که آیا این دارو برای جنین شما مضر باشد٬ اما اگر شما باردار هستید یا قصد بچه دار شدن پزشک خود را در رابطه با مصرف این دارو در جریان بگذارید.
ستیریزین می تواندبه شیر مادر عبور کند و به کودک شیرخوار آسیب برساند٬ از مصرف این دارو بدون مشورت با پزشک خود خودداری نمایید .
افراد مسن ممکن است نیاز به مصرف کمتری از دوز نرمال این دارو داشته باشند٬ لطفا دستورالعمل پزشک خود را دنبال کنید.

فارماکوکینتیک – دینامیک ، مکانسیم اثر
اعمال اثر آنتی‌هیستامین از طریق مهار انتخابی گیرنده‌های H1 محیطی‌. جذب سریع خوراکـی‌. متابولیسم ‌کـم کبدی توسط سیتوکروم P450 و ترشح ابتدایی حدود ۵٠ درصد از داروی بدون تغییر در ادرار و دفع مقدارکمی از دارو از مدفوع‌. نیمه عمر حذف حدود ١٠ ساعت‌.

مصرف برحسب اندیکاسیون
رینیت آلرژیک فصلی‌، رنیت آلرژیک پا‌یدار، ‌کهیر مزمن

دارویی‌
امکان تقویت اثر دارو در مصرف همزمان با داروهای آنتی‌کولینرژیک و سرکوبگرهای دستگاه اعصاب مرکزی‌.
کاهش کلیرانس ستریزین توسط تئوفیلین‌.

موارد منع مصرف و احتیاط
منع مصرف‌: در حساسیت مفرط به دارو یا هیدروکسی ‌زین
احتیاط‌: نقص عملکرد کلیه

عوارض جانبی
شایع‌ترین‌: خواب‌آلودگی‌، سردرد
مهل‌ترین‌: برونکواسپاسم
سایر عوارض‌: خستگی‌، سرگیجه‌، فارنژیت‌، خون‌ دماغ‌، خشکی دهان‌، درد شکم‌، تهوع‌، استفراغ‌، اسهال‌، سرفه

مسمومیت و درمان
علایم‌
خواب‌آلودگـی
درمان‌: علامتی – حمایتی‌. فاقد پادزهر شناخته شده‌. غیرقابل برداشت توسط دیالیز.
توجهات پزشکی پرستاری ، آموزش بیمار خانواده:
عدم دسترسی به اطلاعات‌کافی در مورد امکان سوء‌استفاده یا بروز وابستگی با مصرف دارو.
قطع دارو ۴ روز قبل از انجام آزمون‌های تشخیصی پوست‌. امکان تغییر جواب مثبت آزمون‌های پوست‌.
عدم دسترسی به اطلاعات‌کافی در مورد استفاده مطمئن و موثر از دارو درکودکان پایین‌تر از ۶ سال‌.
پرهیز از انجام فعالیت‌هایی‌که نیاز به هوشیاری دارند.
امکان‌کاهش خواب‌آلودگی با مصرف چای یا قهوه‌.

شربت سیتریزین
شربت سیتریزین یکی از داروهای گروه آنتی هیتامین هاست که برای کنترل خارش، آبریزش بینی و آلرژی های ساده مورد استفاده قرار می گیرد. شربت سیتریزین همچنین برای کنترل خارش ناشی از کهیر نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
به یاد داشته باشید که شربت سیتریزین از واکنش های جدی آلرژیک نظیر شوک آنافیلاکسی و یا حساسیت به داروها مورد استاده قرا نمی گیرد و در صورتی که پزشک شما به شما توصیه نموده است تا برای واکنش های آلرژیک خود از اپی نفرین استفاده نمایید، همیشه داروی خود را همراه داشته باشید و از شربت سیتریزین به جای آن استفاده ننمایید.
در صورتی که شما این قرص را بدون نسخه تهیه نموده اید مواظب باشید که کودکان زیر ۶ سال نبایستی از این دارو استفاده نمایند.

موارد مصرف شربت سیتریزین

خارش پوست
کهیر
آلرژی
حساسیت فصلی
قرمزی چشم
خارش بینی و چشم
عطسه
آب ریزش بینی

نحوه مصرف شربت سیتریزین
قبل از استفاده از این دارو شما بایستی تمامی اطلاعاتی را که برای آگاهی شما بر روی جعبه یا درون آن تهیه شده است را به دقت مطالعه نمایید. در صورتی که سوالی درباره چگونگی مصرف قرص خود دارید از پزشک خود بپرسید.
این دارو را بایستی همراه آب معمولا یک تا دو بار در روز طبق توصیه پزشک خود مصرف نمایید. شما بایستی این دارو را مطابق نسخه خود مصرف نمایید و از افزایش یا کاهش این دارو بدون نظر پزشک خود جدا خودداری نمایید.
دوز شربت سیتریزین به میزان پاسخ شما به دارو، شدت مشکلتان، سن و همچنین سایر داروهایی که مصرف می نمایید وابسته می باشد. برای کاهش عوارض این دارو ممکن است پزشکتان به شما توصیه نماید این دارو را ابتدا از دوزهای پایین شروع نمایید و میزان آن را به طور تدریجی افزایش دهید تا به میزان تجویز شده برسد.
شما بایستی برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف قرص خود ساعتی را برای خوردن آن تعیین نمایید. از کاهش یا افزایش میزان داروی خود بدون مشورت با پزشک جدا خودداری نمایید.
دوز این دارو در کودکان معمولا بر اساس وزن آن ها تعیین می شود.
در صورتی که علایم آلرژی شما پس از  روز مصرف مداوم از این دارو بهبود نیافت یا بدتر شد بلافاصله با پزشک خود تماس گرفته و از راهنمایی های وی بهره مند گردید. در صورتی که علایم تشدید یافت و شما دچار علایمی نظیر بیرون ریختن شدید پوست، تورم لب ها و مخاطات و تنگی نفس شدید بهتر است بلافاصله به یک مرکز درمانی مجهز مراجعه نمایید.

عوارض جانبی شربت سیتریزین
شربت سیتریزین معمولا عارضه خاصی ندارد و به خوبی توسط بیماران تحمل می شود. با این وجود در صورتی که شما عوارضی را به دنبال آن تجربه می نمایید که برای شما قابل تحمل نمی باشد بهتر است پزشک خود را در جریان قرار دهید.

گرچه حساسیت دارویی شدید به شربت سیتریزین عارضه ای نادر است اما نباید به سادگی از کنار آن گذشت. بنابراین در صورت پدید آمدن هر یک از علایم حساسیت دارویی بایستی بلافاصله به یک مرکز درمانی مجهز مراجعه نمایید. شایعتریان علایم حساسیت دارویی عبارت است از:
واکنش پوستی نظیر زدن جوش های ریز(راش پوستی)
تورم لب ها و صورت(آنژیوادم)
سرگیجه شدید
تنگی نفس

تداخلات دارویی شربت سیتریزین
تداخلات دارویی از آن جهت حائز اهمیت است که می تواند اثربخشی شربت سیتریزین را افزایش یا کاهش دهد.
تصور کنید که شما دارویی مصرف می کنید که عملکرد این دارو را کاهش می دهد. بنابراین این موضوع می تواند موجب کاهش اثر آن و همچنین طولانی شدن درمان و یا غیر مؤثر گردیدن آن شود. عکس این موضوع نیز صادق است. بدین صورت که اگر داروی دیگری میزان تأثیر شربت سیتریزین را افزایش دهد می تواند شما را مستعد عوارض آن نماید. بنابراین پزشک شما بایستی دوز این دارو را کاهش دهد تا احتمال عوارض آن را بکاهد.
بنابراین به تمامی بیماران توصیه می شود قبل از مصرف داروی خود تمامی داروهای خود را به پزشک خود نشان دهند تا وی بتواند تصمیم صحیح تری را در درمان آنها اتخاذ نماید.

 شربت سیتریزین در بارداری و شیردهی
همانطور که بیان شد خوشبختانه حساسیت دارویی شدید به شربت سیتریزین نادر است اما در صورتی که شما سابقه حساسیت دارویی به این دارو یا داروهای مشابه نظیر متوپرانول و یا آتنولول دارید بایستی قبل از مصرف این دارو پزشک خود را مطلع نمایید.
شما قبل از استفاده از این دارو بایستی پزشک خود را از سایر بیماری های خود نظیر بیماری های کلیوی و کبدی با خبر سازید.
قرص لوراتادین بر خلاف سایر داروهای آنتی هیستامین موجب خواب آلودگی نمی شود با این حال در صورتی که این دارو موجب خواب آلودگی شما می گردد از رانندگی پرهیز نمایید و از وسایل نقلیه عمومی استفاده نمایید. همچنین به شما توصیه می شود مصرف الکل خود را تا حد امکان کاهش دهید.
مصرف شربت سیتریزین در دوران بارداری تنها زمانی مجاز است که استفاده از آن اجتناب ناپذیر می باشد. در صورتی که شما حین استفاده از این دارو باردار شده اید یا قصد بارداری دارید، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید و با وی درباره مصرف این دارو مشورت نمایید.
همچنین این دارو پس از مصرف می تواند از طریق شیر مادر به کودک منتقل گردد. و می تواند عوارض خفیفی را در شیرخوار و یا کودک ایجاد نماید بنابراینشما بایستی در صورت قصد شیردهی به فرزند خود با پزشک خود مشورت نمایید.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده