دپاکین (نحوه مصرف،فواید،خطرات و عوارض)

خطرات و عوارض،نحوه استفاده از دپاکین

قرص دپاکین ویکی پدیا,قرص دپاکین کرونو۵۰۰,روش قطع دپاکین,عوارض قطع ناگهانی دپاکین,خودکشی با دپاکین,عوارض قطع دپاکین,دپاکین کرونو ۵۰۰ میلی گرم,قیمت قرص دپاکین,درمان مسمومیت با قرص,مرگ با دیگوکسین,قیمت قرص دپاکین ۵۰۰

قرص دپاکین دارویی است که برای درمان انواع تشنج و صرع مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت قرص دپاکین موجب افزایش سطح برخی مواد در مغز می گردد و بدین صورت موجب درمان تشنج می گردد. عوارض قطع ناگهانی دپاکین، کرونو ،خودکشی ،قرص اعصاب دپاکین

نحوه مصرف قرص دپاکین ۵۰۰ چیست
قبل از مصرف قرص دپاکین بایستی شما تمامی اطلاعاتی را که بر روی جعبه آن یا درون آن تهیه شده است را به دقت مطالعه فرمایید.

شما بایستی این دارو را همراه مقدار کافی آب مصرف نمایید. برخی از افراد ترجیح می دهند که این دارو را همراه غذای خود مصرف نمایند چون می تواند موجب ناراحتی گوارشی آن ها گردد. به یاد داشته باشید که شما نباید این قرص را بجوید بلکه بایستی آن را با آب ببلعید.

دوز قرص دپاکین به میزان پاسخ شما به دارو، شدت مشکلتان، سن و همچنین سایر داروهایی که مصرف می نمایید وابسته می باشد.دوز این دارو در کودکان معمولا بر اساس وزن آن ها تعیین می شود. برای کاهش عوارض این دارو ممکن است پزشکتان به شما توصیه نماید این دارو را ابتدا از دوزهای پایین شروع نمایید و میزان آن را به طور تدریجی افزایش دهید تا به میزان تجویز شده برسد. شما بایستی برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف قرص خود ساعتی را برای خوردن آن تعیین نمایید. از کاهش یا افزایش میزان داروی خود بدون مشورت با پزشک جدا خودداری نمایید. به خاطر داشته باشید که شما نبایستی داروی خود و دوزی که برای شما تجویز شه است را به دوستان و آشنایان خود پیشنهاد نمایید.

در صورتی که شما این دارو را برای تشنج خود استفاده می کنید از قطع ناگهانی آن بدون مشورت به پزشک خود بپرهیزید. شما بایستی این دارو را کاملا مطابق با نسخه خود مصرف نمایید. قطع ناگهانی این دارو می تواند موجب تشدید حملات تشنجی در شما گردد. بنابراین قطع این دارو بایستی به تدریج و تحت نظارت پزشک شما صورت گیرد.

عوارض جانبی قرص دپاکین ۵۰۰
قرص دپاکین نیز مانند هر داروی گیاهی و صنعتی دیگر می تواند عوارضی به همراه داشته باشد. شایعترین علایم و عوارض این دارو عبارتند از:
شل شدن مدفوع
گیجی
ریزش مو
دو بینی و مختصری تاری دید
تغییر در عادات ماهیانه خانم ها
وزوز گوش
تغییرات وزن

توجه داشته باشید که این علایم هر کسی را دچار نمی کند بلکه این علایم نادرند و خوشبختانه خود به خود نیز برطرف می شوند. با این وجود در صورتی که این علایم در شما تداوم یافته است یا برای شما بسیار آزاردهنده می باشد بایستی موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. توجه داشته باشید که پزشک شما این دارو را با قضاوت بر اینکه شما از مصرف آن سود بیشتری می بردید آن را برای شما تجویز نموده است. با این حال اگر تصور می کنید که شما به این دارو واکنش مناسبی نمی دهید بایستی پزشک خود را از موضوع مطلع سازید.

در صورت ایجاد برخی علایم و عوارض شما بایستی با پزشک خود تماس گرفته و یا به یک مرکز درمانی مجهز مراجعه نمایید:

درد قفسه سینه
تغییرات خلقی نظیر افسردگی
اقدام به خودکشی
تغییر در ضربان قلب
تورم دست و پا و به خصوص لب ها

خوشختانه حساسیت دارویی شدید به قرص دپاکین عارضه ای بسیار نادر است. با این وجود در صورت بروز واکنش پوستی، تورم لب ها و مخاطات و تنگی نفس بی درنگ به یک مرکز درمانی مجهز مراجعه نمایید.

تداخلات دارویی قرص دپاکین

تداخلات دارویی از آن جهت حائز اهمیت است که می تواند اثربخشی قرص دپاکین را افزایش یا کاهش دهد.

تصور کنید که شما دارویی مصرف می کنید که عملکرد این دارو را کاهش می دهد. بنابراین این موضوع می تواند موجب کاهش اثر آن و همچنین طولانی شدن درمان و یا غیر مؤثر گردیدن آن شود. عکس این موضوع نیز صادق است. بدین صورت که اگر داروی دیگری میزان تأثیر قرص دپاکین را افزایش دهد می تواند شما را مستعد عوارض آن نماید. بنابراین پزشک شما بایستی دوز این دارو را کاهش دهد تا احتمال عوارض آن را بکاهد.

بنابراین به تمامی بیماران توصیه می شود قبل از مصرف داروی خود تمامی داروهای خود را به پزشک خود نشان دهند تا وی بتواند تصمیم صحیح تری را در درمان آنها اتخاذ نماید.

همانطور که بیان شد برخی داروها با این قرص تداخل می کنند. شایعترین این داروها عبارتند از:
داروهای ضد افسردگی نظیر آمی تریپتیلین و نور تریپتیلین
برخی بنزودیازپین ها نظیر دیازپام و کلونازپام
برخی آنتی بیوتیک ها نظیر ایمی پنم
برخی داروهای ضد تشنج دیگر نظیر کاربامازپین

در صورتی که شما از داروهایی استفاده می کنید که موجب خواب آلودگی شما می گردد حتما آن ها را به پزشک خود اطلاع دهید. برخی از این داروها عبارتند از:

مصرف الکل
آنتی هیستامین ها
ستریزین
دیفن هیدرامین
داروهای خواب آور
آلپرازولام
دیازپام
لورازپام
زولپیدم
شل کننده های عضلانی
نارکوتیک ها و مخدرها
کدئین
مورفین

عوارض قرص دپاکین در بارداری و دوران شیردهی

با وجود اینکه حساسیت دارویی شدید به قرص دپاکین عارضه ای نادر است نباید از آن به سادگی گذشت. بنابراین شما بایستی در صورت وجود سابقه حساسیت دارویی به این دارو یا داروهای مشابه پزشک خود را از آن باخبر سازید.

قبل از مصرف این دارو شما بایستی پزشک خود را از سایر بیماری های خود نظیر مشکلات کبدی، کلیوی، پانکراتیت و همچنین مصرف الکل و سابقه تشنج خود باخبر سازید.

کودکان و سالمندان بیش از سار گروه های سنی به این دارو حساس می باشند. بنابراین توصیه می گردد این افراد با نظارت خاصی از داروی خود استفاده نمایند و در صورت هرگونه عارضه ای بلافاصله با پزشک آن ها تماس بگیرید و درباره مشکل خود با وی مشورت نمایید. این گروه های سنی بیش از سایرین مستعد عوارضی از قبیل تغییرات خلقی، تحریک پذیری، اضطراب، سرگیجه و خواب آلودگی هستند.
این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود. این دارو می تواند موجب آسیب رسیدن به جنین گردد. بنابراین شما بایستی پزشک خود را از بارداری خود یا قصد آن باخبر سازید تا وی بتواند در صورت امکان داروی شما را تغییر دهد.
این دارو می تواند از طریق شیر مادر به نوزاد و کودک منتقل گردد. البته تا کنون گزارشی مبنی بر آسیب نوزاد یا کودک بواسطه مصرف این دارو در دوران شیردهی گزارش نشده است. با این وجود توصیه می شود تا خانم هایی که قصد شیردهی به کودک خود را دارند از مشورت با پزشک خود بهره مند گردند.