دی سیکلومین در کودکان و بارداری (روش مصرف)

شربت دی سیکلومین برای نوزادان,دی سیکلومین در بارداری,مقدار مصرف شربت دی سیکلومین در کودکان
دي سيكلومين به صورت كمكي در ناراحتي هاي دستگاه گوارش كه همراه با اسپاسم عضلات صاف مي باشد استفاده مي گردد.

مکانیسم اثر
اين دارو به دليل اثرات ضد موسكاريني خود مي تواند باعث شل شدن عضلات صاف و مهار اسپاسم و ترشحات در دستگاه گوارش گردد.

فارماکوکينتيک
پس از تجويز خوراكي يا عضلاني به سرعت جذب مي شود.

موارد منع مصرف دی سیکلومین
اين دارو در موارد زير نبايد مصرف شود: گلوكوم با زاويه بسته، بازگشت محتويات معده به مري، انسداد فلجي روده، انسداد روده، بيماريهاي انسدادي مجاري ادرار و مياستني گراو، همچنين مصرف اين دارو در كودكان با سن كمتر از 6 توصيه نمي شود.

هشدارها
1. در افراد سالخورده با بيماري انسدادي مجاري ادرار يابزرگي پروستات با احتياط مصرف شود.
2. در موارد زير با احتياط مصرف شود:
تاكيكاردي، نارسائي قلبي، انسداد فلجي روده، كوليت اولسروز وتنگي پيلور.
3. با مصرف الگزير اين دارو، بروز علائم تنفسي مانند اشكال در تنفس، تنگي نفس، كلاپس تنفسي و آپنه، همچنين حملات تشنجي گزارش شده كه احتمالاً به دليل آسپيره شدن دارو به داخل ريه ها است.

عوارض جانبي دی سیکلومین
خشكي دهان، اشكال در بلع و نوشيدن و برافروختگي، گشادشدن مردمك، افزايش فشار داخل كره چشم، خشك شدن پوست، يبوست، اشكال در دفع ادرار، بريكاردي و به دنبال آن تاكيكاردي واكنشي و تپش قلب و آريتمي از عوارض جانبي دارو هستند.
در اصل تولید دی سیکلومین به منظور تسکین دردهای شکمی و روده ای در نوزادان ، همچنین کاهش درد دوران قاعدگی در خانم ها بوده است ؛ فرآیند بهبود به دلیل ضداسپاسم بودن دارو و اندک خاصیت بی حسی ای که در آن وجود دارد اتفاق می افتد ؛
همچنین با توجه به تاثیری که دی سیکلومین در بدن انسان دارد ( یعنی عوارض جانبی ) ، از آن برای درمان اسهال نیز استفاده می شود ؛
درمان سندرم روده تحریک پذیر ( این سندرم با درد شدید در ناحیه ی شکم همراه است و حالتی شبیه به نفخ را ایجاد می کند ، یبوست یا اسهال شدید از علائم سندرم روده تحریک پذیر هستند ) نیز از جمله درمان های ثانویه ی این دارو است .

برای روشن تر بودن موضوع در خصوص درمان های ثانویه ی دی سیکلومین که به علت تاثیرات آن بوجود می آید نگاهی به عوارض این دارو می اندازیم :

خستگی ، سرگیجه ، خشکی دهان ، تپش قلب ، یبوست ، بی خوابی و…

برای به حداقل رساندن عوارض جانبی و کنترل آن ها در حد مطلوب ، پیشنهاد می شود بعد از مصرف دی سیکلومین حتما مایعات کافی را به بدن برسانید و در حد امکان آن را با غذا میل کنید ، ( اگر از نوع تزریقی استفاده می کنید حتما چند دقیقه در حالت درازکش مانده و سپس به آرامی تغییر وضعیت دهید ) ؛ همچنین از استفاده ی همزمان دی سیکلومین ( در هر شکلی ) همراه با آنتی هیستامین ها خودداری کنید .

با توجه به عوارض جانبی دی سیکلومین می توان موارد منع مصرف آن را تا حدودی حدس زد : افراد سالخورده که دارای مشکل در مجاری ادرار و یا دفع مدفوع هستند ، اشخاص دارای ناراحتی قلبی و تنفسی و… باید از مصرف دی سیکلومین خودداری کنند ؛ بعلاوه اگر شخصی سابقه تشنج دارد و یا بدن او نسبت دارو ، عوامل خارجی و… حساسیت از خود نشان می دهد ، بهتر است از مصرف دی سیکلومین پرهیز کند .

تداخل دارویی
مصرف همزمان اين دارو، با داورهاي مضعف CNS مي تواند اثر آنها را تشديد نمايد. مصرف همزمان اين دارو با داروهاي ضد افسردگي سه حلقه اي، آنتي هيستامين ها، ضدجنون ها و داروهاي دوپامينرژيك اثرات آنتي كلينرژيك اين داروها تشديد مي گردد. مصرف همزمان دي سيكلومين با كتوكونازول باعث كاهش جذب آن مي شود.

نکات قابل توصيه

1. براي كاهش تحريك معده، اين دارو همراه غذا يا شير مصرف شود.
2. از مصرف داروهاي ضد اسيد يا داروهاي ضد اسهال با فاصله كمتر از 2-1 ساعت از مصرف اين دارو، خودداري گردد.
3. در صورت فعاليت شديد بويژه در هواي گرم احتمال بالا رفتن دماي بدن وجوددارد.
4. پس از مصرف اين دارو از كار با وسايل و آلاتي كه به هوشياري نياز دارند از جمله رانندگي خودداري گردد.
5. از تزريق وريدي اين دارو خودداري شود.

مقدار مصرف
بزرگسالان : مقدار 20-10 ميلي گرم سه بار در روز مصرف مي شود.
كودكان : در كودكان 24-6 ماهه 10-5 ميلي گرم حداكثر 4-3 بار در روز قبل از غذا مصرف گردد. در كودكان 12-2 سال مقدار 10 ميلي گرم سه بار در روز مصرف مي شود.

اشکال دارویی
Coated Tablet: 10 mg
Elixir: 10 mg/5 ml
Injection: 20 mg/2ml