داروها و غذاهایی که با وارفارین تداخل ایجاد میکنند

وارفارین با چه داروهایی تداخل دارد,تداخل وارفارین با غذا,وارفارین عوارض,خودکشی با قرص وارفارین,تداخل وارفارین با داروهای گیاهی,وارفارین و رژیم غذایی,مسمومیت با وارفارین,دوز وارفارین,اشکال دارویی وارفارین,وارفارین تداخل دارویی,خودکشی با وارفارین,وارفارین چیست,وارفارین و رژیم غذایی,مسمومیت با وارفارین,دوز وارفارین,کلینیک وارفارین,عوارض قرص وارفارین

مصرف همزمان وارفارین با داروهای زیر ممکن است اثر ضد انعقادی این دارو را افزایش دهد:
آلوپورینول، آمیودارون، استروئیدهای آنابولیک، آندروژن‌ها، داروهای خوراکی ضد دیابت ( اثر داروهای فوق نیز ممکن است افزایش یابد.) ، سالیسیلات‌ها از جمله اسید اتیل سالیسیلیک، برخی از سفالوسپورین‌ها، کلرآمفنیکل، سایمتیدین، کلوفیبرات، دانازول، دکستران، دی پیریدامول، دی‌سولفیرام، اریترومایسین، جم فیبروزیل، ایندومتاسین، ایبوپروفن، اسید مفنامیک، متی‌مازول، مترونیدازول، اسیدنالیدیکسیک، اکسی فن بوتازون، فنی‌توئین ( ابتدا افزایش و سپس کاهش اثر ضد انعقادی ) ، پروپیل تیواوراسیل، کینیدین، سولفونامیدها و هورمون‌های تیروئید.

همچنین مصرف همزمان داروهای زیر با وارفارین ممکن است اثر ضد انعقادی این دارو را کاهش دهند :
آنتی‌اسیدها، اسیدآسکوریک ( در مقادیر زیاد) ، باربیتورات‌ها، کاربامازپین، کلستیرامین، داروهای خوراکی ضد بار داری ( ممکن است اثر دارو را افزایش یا کاهش دهند) ، استروژن‌ها، گریزوئوفولوین، پیریمیدون، ریفامپین و ویتامین K.

 

داخلات وارفارین با رژیم غذایی

رژیم غذایی بیمار باید شامل کلیه مواد غذایی مورد نیاز بدن باشد. اگر نیاز به کاهش وزن باشد باید تحت نظر متخصص تغذیه این کار را انجام داد. در نظر داشته باشید که هرگونه تغییر مهم و شدید در رژیم غذایی می‌تواند در نحوه پاسخ بدن بیمار به وارفارین موثر باشد.

زنجبیل
این داروی گیاهی از تشکیل لخته در خون جلوگیری می‌نماید، لذا باید از مصرف آن خودداری شود.

سیر
ثابت شده است که سیر از تشکیل لخته در خون جلوگیری می‌کند و باعث افزایش رقت خون می‌گردد. بیمارانی که وارفارین مصرف می‌نمایند نباید بیشتر از ۱ حبه سیر در روز مصرف کنند زیرا ممکن است باعث رقیق شدن بیش از حد خون و احتمال خونریزی گردد.

روغن
روغن‌های نباتی آفتابگردان، کانولا، سویا و پنبه دانه از منابع غنی ویتامینK می‌باشند. ضمن پیروی از یک رژیم غذایی کم چرب، از افزودن روغن‌های مخصوص سالاد یا پخت وپزبه غذا خودداری نمایید.

خیار
پوست خیار حاوی ویتامین K می‌باشد. تا حد امکان خیار را بدون پوست مصرف نمایید.

چای سبز
چای سبز باعث خنثی شدن اثر وارفارین می‌گردد. بنابراین افرادی که چای سبز و وارفارین مصرف می‌نمایند، ‌باید خون خود را مرتبا چک کنند تا اثر دارو کم نشده باشد.

سویا
مصرف فرآورده‌های لوبیای سویا و شیر سویا باعث کاهش اثر ضد لخته‌ای وارفارین و افزایش احتمال بروز لخته می‌گردد. از مصرف فرآورده‌های حاوی سویا خودداری نمایید.

گزنه
برگ‌های گیاه گزنه دارای ویتامین K می‌باشند و اثر وارفارین را کاهش می‌دهند، بنابراین از مصرف آن باید خودداری شود.

جگر
جگر حیوانات و طیور منبع غنی از ویتامین K می‌باشد. میزان ویتامینK 100 گرم جگر معادل یک فنجان سبزیجات برگ سبز می‌باشد. در صورت مصرف ۱۰۰ گرم جگر در روز باید از مصرف سایر منابع ویتامین K مانند انواع سبزیجات خودداری شود.

گریپ فروت
در صورت مصرف مداوم آب گریپ فروت اثر وارفارین زیاد شده و احتمال خونریزی را زیاد می‌کند. در مصرف گریپ فروت و آب گریپ فروت احتیاط کنید.

انبه
مصرف فرآورده‌های انبه و آب و عصاره انبه باعث افزایش اثر ضد لخته‌ای وارفارین و احتمال خونریزی می‌گردد، بنابراین باید از مصرف آن خودداری شود.

زردچوبه و پیاز
این دو ماده غذایی هم دارای اثرات ضد لخته‌ای می‌باشند و مصرف زیاد آنها باعث افزایش احتمال خونریزی می‌گردد. مصرف یک عدد پیاز کوچک در روز منعی ندارد. توجه داشته باشید که محدودیت‌های ذکر شده تنها در مورد سبزیجات برگ سبز می‌باشد و مصرف میوه‌ها محدودیتی ندارد. در این مورد تنها دو استثناء وجود دارد که شامل انبه وگریپ فروت می‌باشد.

فرآورده‌های پروبیوتیک
مصرف فرآورده‌های پروبیوتیکی مانند ماست پروبیوتیک یا همان پروماس که اخیرا به بازارهای کشور وارد شده است، باعث افزایش تولید ویتامین K در بدن می‌گردد، بنابراین مصرف اینگونه فرآورده‌ها باعث افزایش نیاز به مصرف وارفارین می‌گردد.

 

قرص وارفارین داروی ضد تشکیل لخته است که توانایی بدن برای تشکیل لخته خون را کاهش میدهد.
هدف پزشک شما از تجویز وارفارین جلوگیری از تشکیل لخته ای است که بدن شما به آن نیاز ندارد. از جمله موارد استفاده از وارفارین میتوان به ریتم نامنظم قلب، آمبولی ریه،بیماریهای دریچه ای قلب و دریچه مصنوعی و تشکیل لخته در عروق عمقی اشاره کرد.

وارفارین چگونه کنترل میشود؟
سطح دارویی وارفارین با تستی بنام PT و INR کنترل میشود.
INR 3-2 در اکثر موارد معرف سطح درمانی وارفارین است که این میزان ممکن است با توجه شرایط بیماری شما و نظر پزشک شما متفاوت باشد. INR کمتر از ۱٫۵ نشان میدهد که خون شما خیلی غلیظ است و شما ممکن است در معرض تشکیل لخته قرار بگیرید. در این حالت پزشک معالج شما مقدار دارو را افزایش میدهد. در موارد INR بالاتر از درمانی مثلا ۴٫۵ خون شما خیلی رقیق است و ممکن است خطر خونریزی وجود داشته باشد که پزشک معالج شما مقدار دارو را کم میکند.
درکسانی که وارفارین را تازه شروع میکنند INR ممکن است سطح متغیری داشته باشد از اینرو کنترل مکرر سطح INR تا رسیدن آن به سطحی ثابت لازم است.

وارفارین را در چه زمان مصرف کنم؟
مهمترین نکته در باره مصرف قرص وارفارین ، خوردن دارو در وقت معین است بطوریکه فراموش نشود.
زمان ایده ال مصرف دارو ” عصر ” است.

وارفارین را با معده خالی مصرف کنم یا همراه با غذا؟
با توجه به اینکه غذا ممکن است بر جذب دارو تاثیر بگذارد ، دارو نیم ساعت قبل یا یکساعت بعد از غذا مصرف شود.

وارفارین را تا چه زمانی مصرف کنم؟
بسته به نظر پزشک معالج شما و بر اساس نوع بیماری شما ، ممکن است درمان موقت یا برای تمام عمر باشد.

به هنگام مسافرت چه اقداماتی لازم است؟
پزشک شما میزان دارو را تنظیم میکند ولی سعی کنید رژیم غذایی ثابت داشته باشید و از مصرف الکل زیاد خودداری کنید.

اگر جراحی، درمان دندانپزشکی یا سایر اقدامات تهاجمی مثل آنژیوگرافی داشته باشم چه اتفاقی می افتد؟
بر اساس نوع کار درمانی شما ، وارفارین با نظر پزشک معالج شما موقتا قطع میشود.و ممکن است درمان جایگزین با دارو های ضد انعقادی دیگر شروع شود. از اینرو قبل از هر اقدامی پزشک خود را مطلع کنید.چرا که ممکن است در خطر خونریزی قرار گیرید.

وارفارین با ویتامین K رژیم غذایی شما تداخل دارد.
منابع غذایی ویتامین K برگ سبزیجات سبز تیره چون بروکلی، اسفناج، کاهو و کلم سبز است. نکته مهم مصرف هفتگی یکنواخت این سبزیجات است نه حذف کامل این ترکیبات از رژیم غذایی.

عوارض احتمالی

خونریزی از بینی ، لثه هنگام مسواک زدن، استفراغ خونی، خون در ادرار، مدفوع قرمز یا تیره ، کبودی غیر طبیعی ، قطع نشدن خونریزی در بریدگی ها ، افزایش خون قاعدگی، سردرد گیجی و ضعف ، درد و التهاب غیر طبیعی، ریزش مو و بثورات پوستی .

نباید های شما :

اگر دارو را فراموش کردید خودسرانه مقدار دارو را زیاد نکنید.

مکمل های غذایی و داروهای دیگر را بدون مشورت با پزشک خود تغییر ندهید، شروع نکنید و قطع نکنید.

تغییرات واضح و زیاد در رژیم غذایی خود ندهید.

ورزش هایی که تماسی است و احتمال آسیب رسانی دارد انجام ندهید.

الکل زیاد مصرف نکنید .

در حین بارداری از مصرف وارفارین بپرهیزید.

و از همه مهمتر : دارو را هرگز بطور خودسرانه قطع یا کم و زیاد نکنید.

 

اگر بنا به‌ تجویز پزشک از داروهای ضدانعقاد قوی مانند هپارین یا وارفارین استفاده می‌کنید، یادتان باشد که:

از مسواک‌های نرم استفاده کنید. مسواک‌های سخت به بافت لثه آسیب می‌رسانند و باعث خونریزی می‌شوند.
از انجام فعالیت‌های بی‌موردی که ممکن است باعث آسیب به اعضای بدن شود، خودداری کنید. در صورت برخورد با شیء، تصادف یا زمین خوردن، حتی اگر ظاهرا مشکلی روی پوست و اعضای بدنتان وجود نداشته باشد، حتما به پزشک مراجعه کنید.
کبودی در بدن، خون‌دماغ و هر تغییر غیرعادی در رنگ مدفوع و ادرار می‌تواند یک علامت جدی باشد مبنی‌بر اینکه تنظیم دوز دارو مشکل‌ دارد. در این مواقع حتما به پزشک خود مراجعه کنید.
از تزریق داروهای عضلانی و زیرجلدی خودداری کنید. بهتر است داروهای تزریقی وریدی باشند. اگر مجبور به تزریق عضلانی یا زیرجلدی بودید، حتما نقطه تزریق را حدود ۱۰ دقیقه فشار دهید.
بیمارانی که هپارین یا وارفارین تزریق می‌کنند، باید تست PT و PTT انجام دهند. این تست نشان می‌دهد میزان دوز دریافتی دارو کامل است یا نه؟ انجام این تست ضروری است و بیماران نباید آن را به تاخیر بیندازند.
مصرف وارفارین و هپارین در خانم‌ها ممکن است باعث افزایش حجم خونریزی ماهیانه شود. در این مواقع بیمار حتما باید به متخصص زنان مراجعه کند.
از قطع خودسرانه دارو یا تغییر در دوز آن خودداری کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید بیشتر از نویسنده