دوتاستراید (روش مصرف دارو،فواید و خطرات)

عوارض قرص دوتاستراید,قیمت دوتاستراید,دوتاستراید ایرانی,دوتاستراید در ایران,دوتاستراید ویکی پدیا,دوتاستراید ویکیپدیا,خرید قرص دوتاستراید,خرید اینترنتی قرص دوتاستراید

نام علمی دارو (ژنریک): Dutasteride
گروه دارویی:هورمون های جنسی

موارد مصرف
درمان علائم هیپرپلازی خوش خیم پروستات (BPH) به صورت تک دارو و یا همراه تامسولوزین.
درمان الگوی تاسی مردانه

مکانیسم اثر
اين دارو آنزيم 5-آلفاردوكتاز را كه مسئول تبديل تستوسترون به دي هيدروتستوسترون مي باشد، به طور اختصاصي مهار مي كند و باعث كاهش اندازه پروستات، بهبود سرعت جريان ادرار و رفع علائم انسدادي مي گردد.

موارد منع مصرف
مصرف در حاملگی اکیدا ممنوع است. حتی دست زدن زنان باردار به این دارو ممنوع است. جزء داروهای گروه X است که باعث نقص عضو یا مرگ جنین می گردد

هشدارها
1. در صورت وجود بيماري انسدادي دستگاه ادراي و سرطان پروستات با احتياط مصرف شود.
2. تجويز اين دارو در سرطان پروستات، موجب كاهش نشانگرهاي اختصاصي مثل آنتي ژن اختصاصي پروستات مي گردد.
3. به دليل انتشار دارو در مايع مني، در صورتي كه همسر بيمار باردار باشد يا احتمال بارداري وجود دارد، استفاده از كاندوم توصيه مي گردد.

عوارض جانبی دوتاستراید

ناتواني جنسي، كاهش ميل جنسي و حجم مايع انزال، بزرگ شدن و احساس ناراحتي در پستان ها، واكنش حساسيت مفرط(از جمله تورم لب و بثورات جلدي) از عوارض اين دارو مي باشند.
هر دارو به موازات ایجاد اثرات درمانی مورد نظر، ممکن است سبب بروز عوارض ناخواسته نیز بشود. اگرچه کلیه این عوارض در یک فرد مشاهده نمی شود ولی در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشک معالج مشورت نمایید.

GU: کاهش میل جنسی، کاهش حجم انزال، ایمپوتانس
Other: بزرگی پستان، واکنش های حساسیت مفرط شامل تورم لب، راش پوستی

تداخلات دارویی
دوتاستراید در صورت مصرف همزمان با مهار کننده های سیتوکروم پی 450، آنتاگونیست های کانال کلسیمی، کلسترامین، دیگوکسین و وارفارین ممکن است تداخلات جزئی را بوجود آورد.

مصرف در بارداری و شیردهی
مصرف داروی دوتاستراید در دوران بارداری ممنوع است.
مصرف این دارو در دوران شیردهی توصیه نمی شود.

توجهات پزشکی – پرستاری
قبل از تجویز دارو با انجام بررسی های اورولوژیک، احتمال وجود سرطان پروستات، مثانه هیپوتونیک و تنگی مجرا را رد نمائید.
در طول درمان بیمار را از نظر سطح PSA سرم کنترل نمائید. افزایش سطح PSA سرم ممکن است به دلیل وجود سرطان پروستات یا عدم پاسخ درمانی به دوتاستراید باشد.
بیمارانی که دچار حجم زیاد باقی مانده ادراری و کاهش شدید جریان ادرار هستند، ممکن است مورد مناسبی برای مصرف دوتاستراید نباشند.
آزمایشات بررسی کبد را قبل از شروع درمان مد نظر قرار دهید.

توجهات بیمار – خانواده
زنان باردار یا خانم هایی که قصد باردار شدن دارند نباید با محتویات کپسول در تماس باشند زیرا ممکن است دارو از طریق پوست جذب شود و برای جنین پسر در رحم مادر خطرناک است.
در طول درمان با دوتاستراید، در صورت باردار بودن یا امکان بارداری همسر، از رابطه جنسی بدون کاندوم خودداری نمائید زیرا دارو در مایع منی ترشح می شود.
دوتاستراید، 4 تا 6 ماه بعد از قطع درمان در سرم خون باقی می ماند. برای اهدا خون حداقل 6 ماه بعد از قطع مصرف دارو اقدام نمائید و خانم های باردار نباید در معرض انتقال این خون باشند.
در طول درمان با این دارو احتمال بروز ناتوانی جنسی، کاهش میل جنسی و کاهش حجم مایع انزال وجود دارد.
دوتاستراید نباید در کودکان استفاده شود.
دوتاستراید نباید در خانم ها استفاده شود.

شرایط نگهداری دارو
دارو را در دمای 15 تا 30 درجه سانتیگراد نگهداری نمائید.